Otomotiv Haberleri

Sıfır Km ve İkinci El Otomobil Pazarında Yılın İkinci Yarısında Neler Bekleniyor?

Çin menşeli otomobiller için hazırlanan yüzde 40’lık ek gümrük vergisi düzenlemesi ve Avrupa’nın yeni GSR II standartlarının temmuz başında devreye girmesi, haziran ayında otomobil pazarının yoğun geçmesine neden oldu. Peki, haziran ayı satış beklentisi neydi ve yılın ikinci yarısında sıfır km ve ikinci el otomobil pazarında neler bekleniyor?

Haziran Ayı Satış Beklentileri ve Gerçekleşenler

Ekonomist’in haberine göre; Otomotiv veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yılın ilk 5 ayında 480 bin seviyesinde olan sıfır kilometre otomobil satışlarının haziran ayı itibarıyla 600 bin adede ulaşacağını belirtti. Yalçın, “Haziran ayında bayram tatiline rağmen pazarın 100-120 bin adet seviyesinde kapanacağını öngörüyoruz. Sene başından beri devam eden kampanyalar, haziran ayında daha iddialı hale geldi. Haziran ayında satılan araçların yüzde 26’sı yani her 4 araçtan biri indirime girdi. Ayrıca 7 Temmuz’a kadar stoklardaki bazı araçların eritilmesi için kampanyalar düzenlendi ve Çinli markaların 8 Temmuz sonrası fiyatlarını artıracağı beklentisi satışları artırdı. Bu durum pazarın yıl sonunda 1 milyon adedin üzerinde kapanacağını gösteriyor. Pazarın yüzde 30-35 düşmesi beklenmiyor” dedi.

Haziran’ın Son Haftasında Teslimat Yoğunluğu

Vergi dezavantajının temmuz sonundan itibaren Çinli markaları etkileyeceğini söyleyen Yalçın, “Avrupalı markalar bu kayıpları telafi edecek ve pazar yıl sonunda 1 milyon adedin üzerinde kapanacak. Ayrıca haziran ayında Tesla’nın önemli teslimatlar yapacağını öğrendik. Bu da haziran ayında pazarın 100 bin adedin üzerinde gerçekleşmesine katkı sağlayacak. Haziranın son haftasında markaların teslimat savaşları yaşanacak” diye ekledi.

Yılın İkinci Yarısında Kampanyalar Dönemi

2024’ün ikinci yarısının sıfır kilometre araçlar için kampanyalar dönemi olacağını vurgulayan Yalçın, “İç pazarda düşüşe geçen yerli payı ve Türkiye’ye yatırımın teşvik edilmesi hedefiyle yapılan ek vergi kararı, Çinli markaların fiyatlarını yükseltecek. Çinli markalar, fiyat stratejileriyle diğer markaların da fiyatlarını baskılıyordu. Ancak bu sefer Avrupalı markalar da fiyat artıracak; rekabetin dinamikleri değişecek. Büyük ve sağlam Çinli markalar Türkiye’den çıkmayacak; farklı satış, pazarlama ve fiyat stratejileri deneyeceklerdir” dedi.

İkinci Elde Toparlanma Beklentisi

İkinci el tarafında ise fiyatlardaki köpüğün artık gittiğine işaret eden Yalçın, “2024 yılı ikinci el otomobil pazarı yaklaşık 5 milyon adetlik bir büyüklükle kapanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kredi musluklarını kısması ve Ticaret Bakanlığı’nın otomobil fiyatlarına müdahale etmesiyle sıfır araç tedariki arttı ve stokçuluk yapan satıcılar ortadan kalktı, bu da ikinci el fiyatlarını yüzde 30 geri çekti. İkinci el pazarında krediye erişim zorlukları ve yüksek faiz oranları, talebi şu an düşürüyor. Yılın ikinci yarısında bazı değişiklikler bekliyoruz. Özellikle eylül ayı sonrası ikinci elde toparlanma öngörüyoruz. Çünkü sıfır kilometrede önemli satış kampanyaları var ve bu da ikinci el araç fiyatlarıyla aradaki farkı daraltıyor. Bu nedenle ikinci el araç fiyatlarındaki düşüş yılın son çeyreğine kadar devam eder. Yılın son çeyreği itibarıyla fiyatları daha da düşen ikinci el araçlar cazip hale gelebilir. Öte yandan, ek vergi nedeniyle sıfır kilometre fiyatları artan Çinli modellerin ikinci el değeri de artacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün