Otomotiv Haberleri
Trend

7 Temmuz’dan İtibaren Zorunlu Olan Araç Güvenlik Özellikleri

Avrupa Birliği komisyonunca 2022 yılında kabul edilen yönetmelik 7 temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Buna göre artık araçlarda bu güvenlik özellikleri olmadan tescil yapılamayacak. 7 Temmuz’dan itibaren, araçlarda bulunması zorunlu olan standart güvenlik özellikleri genişliyor. Bu yeni düzenlemeler, sürücülerin ve yolcuların güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

GSR II Regülasyonları denen bu düzenleme hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

1. Acil Durum Frenleme Asistanı (Front Assist)

Acil durum frenleme asistanı, potansiyel çarpışmaları önlemek veya çarpışma şiddetini azaltmak için aracın fren sistemini otomatik olarak devreye sokar.

2. Sürücü Yorgunluk Algılama Sistemi

Sürücü yorgunluk algılama sistemi, sürücünün dikkat seviyesini sürekli olarak izler ve aşırı yorgunluk belirtileri tespit edildiğinde sürücüyü uyarır. VW grubu araçlarda oldukça uzun süredir bulunan bir özelliktir.

3. Alkol Kilidi Hazırlığı

Alkol kilidi hazırlığı, araç kullanımı sırasında alkol tüketimini engellemek için önceden belirlenmiş bir sistemi içerir. Volvo bu sistemi şu şekilde tanımlıyor:” Alkol kilidinin fonksiyonu aracın alkolün etkisi altında bulunan kişiler tarafından sürülmesini engellemektir. Araç çalıştırılmadan önce, sürücünün alkolün etkisi altında olmadığından emin olmak için bir nefes testi yapılmalıdır.

4. Kaza Veri Kaydedicisi

Kaza veri kaydedicisi, araçtaki çarpışma anında önemli verileri kaydeder ve bu veriler kaza sonrası analiz için kullanır. Bir diğer değişle kara kutu artık araçlarda standart olarak bulunması gereken donanımlardan birisi olacak.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli verileri kaydetmek için kullanılır:

  • Hız
  • Yön
  • Frenleme kuvveti
    Bu tür kayıt cihazlarının amacı, sürüş alışkanlıklarınız hakkında bilgi vermek ve bunları geliştirmenize yardımcı olmaktır. Kayıtlarınız ne kadar doğru ve eksiksiz olursa, arabanızın karıştığı bir kaza olması durumunda sigorta şirketleri veya kolluk kuvvetleri tarafından o kadar iyi kullanılabilirler.

5. Ani Frenleme Durumunda Otomatik Yanan Flaşörler

Ani frenleme durumunda otomatik olarak yanıp sönen flaşörler, aracın arkasındaki sürücülere ani durumları işaret eder. Bir çok araçta standart olarak sunulsa da bu güvenlik özelliğin olmadığı araçlar artık Avrupa Birliği ülkelerinde tescil edilemeyecek.

6. Yaya Koruması İçin Safety Glass Özellikli Ön Cam

Önden çarpma durumunda, safety glass özellikli ön cam, yayalara karşı ekstra koruma sağlamak için geliştirilmişlerdir.

7. Akıllı Hız Yardımı ve Trafik İşareti Algılama Sistemi

Akıllı hız yardımı, yolun hız limitine göre aracın hızını ayarlar ve trafik işareti algılama sistemi ile birlikte çalışarak sürücüyü bilgilendirir. Bu özellik sayesinde araçta bulunan kamera sürücüyü uyması gereken hız limitleri konusunda uyararak güvenli sürüş mekanizmasını güçlendirmeye yaramaktadır.

8. Şerit Takip Asistanı (Lane Assist)

Şerit takip asistanı, aracın şeritler arasında kalmasına yardımcı olur ve gerektiğinde direksiyon müdahalesi yapabilir. Avrupa Birliği bu sistemin araçlarda standart olarak sunulmasını istemektedir. Şerit takip asistanın sadece sesli uyarı değil aynı zamanda direksiyon müdahalesi şeklinde bir işlevinin olması da beklenmekte.

9. Geri Görüş Kamerası veya Arka Park Mesafe Sensörü

Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü, aracın geri manevra yaparken çevresini daha iyi görmesine yardımcı olur ve potansiyel çarpışmaları önler. Bu donanımlarında önümüzde ki süreçte bir çok araçta standart olması gerekiyor.

10. Kör Nokta Uyarıları ve Lastik Basıncı İzleme Sistemleri

Otobüsler ve kamyonlarda bulunması gereken kör nokta uyarıları ve lastik basıncı izleme sistemleri, sürücüleri çevresel tehlikelere karşı uyarır ve lastiklerin hava basınçlarının standartlarda olmasını sağlamak için oldukça önemli işleve sahiptir.

Güvenlik Özellikleri Fiyatları Yükseltir mi?

Bu güvenlik özelliklerine sahip olmayan araçlar artık tescil edilip satılamayacak. Günümüzde bu güvenlik özellikleri opsiyon veya üst segment modellerde olduğundan Temmuz ayından itibaren araçlarda kullanılacak bu güvenlik özellikleri araçların fiyatlarını artırması beklenmektedir. İkinci el araçlarda ise bu güvenlik özellikleri satış veya devir işlemlerinde engel oluşturacak bir durum olmayacağını belirtelim. Araç alırken güvenliğinizi ön planda tutmayı unutmayın!

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün