BlogÜrün İncelemeleri

EKIY A1 Mini Kablosuz CarPlay Cihazı İncelemesi

CarPlay Teknolojisi araçlarda bizim işimiz kolaylaştıran teknolojilerin başında gelmektedir. Ancak çoğu araç üreticisi bu hizmeti kablolu bağlantı ile sunmaktadır. Ekiy A1 Mini cihazı gibi cihazlar ise aracınızda bulunan kablolu CarPlay teknolojisini kablosuz hale getirmeye yaramaktadır. Bu yazımızda benimde uzun zamandır kullandığım bu cihaza yakından bakacağız.

Kablolu CarPlay Yerine Kablosuz Kullanın

CarPlay bize sürüş esnasında navigasyon, müzik, telefon görüşmesi gibi ihtiyaçlarımızı yerine getirirken telefonumuzun bu sisteme kablolu veya kablosuz bir şekilde bağlı olması gerekmektedir. Çünkü telefonunuzun bir şekilde aracınızın multimedyasına bağlı olması şart.

Özellikle şehir içi kullanımlarda kablolu CarPlayin dezavantajını hissettikten sonra. Kendinize “Bu teknoloji neden kablosuz sunulmamış ki?” diye sorabilirsiniz. Bluetooth teknolojisi varken CarPlay’de de bu şekilde olmaz mıydı? Bunun başlıca sebeplerinden biri otomobil üreticileri tarafından maliyetleri daha da artırmamak olabilir. Çünkü bu teknoloji için araç multimedyasına bu işlevi görecek çeşitli parçalarında koyulması gerekmektedir.

Kablosuz CarPlay için aracınızın multimedyasında bluetooth teknolojisinin yanında birde Wİ-Fi dağıtıcısının bulunması gerekmektedir. Bu ekstra parça aracınız da bulunmadığında telefonununuz multimedyada bulunan CarPlay’e kablosuz bağlanamaz.

Ekiy A1 Mini gibi cihazlar ise kabloyu ortadan kaldırarak aracınız ve telefonunuz arasında görünme bir köprü kurarak kablosuz bağlantıyı mümkün kılar.

Ekiy A1 Mini Kablosuz CarPlay Cihazı İncelemesi

Kablosuz CarPlay kullanabilmenizin bir yolu da; Carlinkit, Ekıy A1 gibi cihazları kullanılmasıdır. Aracınızın desteklemesi halinde ise yazılımla kablosuz hale getirebilirsiniz buna ilişkin aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Bende kablolu carplay’i kablosuz hale getirmek için önce yazılım yaptırmayı araştırdım ancak benim aracım olan Skoda Scala’da bu mümkün olmadığı için Ekıy A1 Mini cihazını almaya karar verdim. Pek bilinmeyen bir marka olmasına rağmen performansından ve kullanımından oldukça memnunum. Diğer bir denediğim marka olan Carlinkit 3.0 modeline göre oldukça iyi bir cihaz olduğunu söyleyebilirim.

Carlinkit 3.0 modelinde karşılaştığım en büyük sorunlardan birisi kısa süreli aracı kapatıp açtığımda tekrardan bağlantısı oldukça uzun sürüyordu. Benim bu ürünü almada ki en büyük neden zaten buydu araçtan kısa süreli ayrılışlarda telefonu kabloya bağlamadan bağlantının hızlı bir şekilde yapılmasıydı. Bu yüzden Carlinkit 3.0’ı iade edip yerine bu cihazı aldım.

Ekıy A1 Mini Nasıl Güncellenir?

Kablosuz CarPlay cihazınızı zaman zaman güncellenmeniz gerekebilir. Ancak güncelleme yapmak için “bir nedeniniz olmalı”. Eğer cihazınız sorunsuz çalışıyorsa, bağlantı problemi yaşamıyorsanız güncellemeniz önerilmez. Cihazınızı güncellemek için şu adımları izleyin:

 • Telefonunuzdan cihazınızı “beni unut” diyerek bağlantısını kesin
 • Telefonunuzda Wİ-Fİ ayarlarına girin ve “SmartBox xxxx” cihazını bulun
 • Şifre kısmına 88888888 yazın ve devam diyin.
 • Safaride adres çubuğuna 192.168.1.101 girin
 • “click me to upgrade” butonuna basın
 • Güncelleme bir kaç dakika sürecektir.

Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Her teknolojik ürünün olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. Bu ürününde olumlu olumsuz özellikler bulunuyor. Kablosuz CarPlay cihazı araştıranlar için bu üründe edindiğim tecrübeleri de sizlerle paylaşıp yazımıza son verelim.

Olumlu Özellikleri:

 • Telefonunuzu kabloya bağlamadığınız için, kablosuz bağlantı sayesinde telefonunuzun pil ömrünü korumuş olursunuz.
 • Şehir içi kullanımlarda otomatik bağlantı sayesinde kabloya ihtiyacınız olmayacaktır.
 • Küçük boyutu sayesinde aracınızda kolayca saklayabilirsiniz.
 • Bağlantı hızı oldukça yüksek
 • İlk kurulum aşaması kolay
 • Güncellemesi oldukça kolay bir şekilde kısa zamanda yapılabiliyor.
 • Telefon görüşmelerinde donma, kasma veya sesin geç gelip gitmesi gibi bir sorun kesinlikle yok.
 • Sesli asistan siri oldukça güzel çalışıyor ve herhangi bir gecikme yok.
 • Kablosuz bağlantı ile birlikte ekranda telefonunuzun şarj durumunu görebiliyorsunuz. Kablolu bağlantıda şarj durumunu göremiyorsunuz.

Olumsuz Özellikleri

 • Bağlantı hızı hızlı olmasına rağmen aracınızın multimedya ekranına eğer geri görüş kamerası veya park yardımı gibi destek sistemleri bağlıysa tam bağlantı sağlanmadan geri görüş kamerası veya park yardımına geçerseniz multi medya ekranında donma veya kasmalar yaşanıyor. Ancak 1 senelik kullanımda bunun 4-5 kere yaşandığını belirteyim nadiren yaşanan bir durum.
 • Soğuklarda veya klimanın soğuk hava üflediği yerlere yakın bir yere koyarsanız bağlantıda çeşitli sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Ancak oda sıcaklığında oldukça güzel çalıştığını belirteyim
 • Araca bağladığınız kablo oldukça kısa daha uzun olsaydı aracınızda cihazı saklamak için seçenekleriniz daha da çeşitlenebilirdi. Başka uzun kablolarla çalışmadığını gözlemledim. Sadece kendi kablosuyla çalışıyor.
 • iOS güncellemeleri sonrasında kararsız çalışabiliyor. Ancak cihazı resetledikten sonra sorununuz çözülüyor.
 • Müzik değiştirmek için aracın direksiyonunda bulunan tuşları kullandığınızda 1 saniyelik bir gecikme yaşanabiliyor.
 • Carlinkit’ten farklı olarak ikinci profil ekleyemiyorsunuz. Benim gibi aracınızı eşinizle birlikte kullanıyorsanız sadece birinizin telefonunuzun bağlı olması gerekiyor. Ancak iOS 17 ile birlikte eğer Apple Müzik kullanıyorsanız ortak çalma listesi özelliğini kullanarak diğer kullanıcılar da çalma listesi oluşturabilir.

Sonuç olarak Ekiy A1 Mini kablolu Apple CarPlay’inizi kablosuz yapmanın en pratik ve kullanışlı yollarından biridir. Kullanıcısı olduğum ve size de tavsiye ettiğim bu ürünle ilgili sorunlarınız varsa memnuniyetle cevaplayabilirim. Hepinize güvenli sürüşler diliyorum.

Bu yazı reklam değil inceleme yazısıdır.

zapyus.com’u haber akışınıza eklemek için Google News butonuna tıklayın.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün