Apple CarPlay
Trend

CarPlay Ekranında YouTube veya Video Nasıl İzlenir?

YouTube araç kullanırken bize yol arkadaşı olan bir uygulama. Peki CarPlay Ekranında Video nasıl izlenir? diye merak ediyorsanız cevabımız yazıda.

Araba teknolojisi son yıllarda ciddi gelişmeler gösterdi. Sürüş güvenliğini artıran sensörler, donanımlar ve daha niceleri.. Eskiden sadece radyo çalan müzik sistemlerinin yerini günümüzde telefonlarda bulunan uygulamaların araçların multimedyasına yansıtma özellikleri bulunan, büyük ekranlı, navigasyonlu, Android Auto’lu ve CarPlay’li multimedyalar aldı. 

Ancak bu büyük ekranlı multimedyalar, müzik ve navigasyon işlevini yerine getirseler de video oynatma özellikleri kısıtlanmıştır.

Bunun sebebi sürüş güvenliğinin maksimize edilmesinden kaynaklanmaktadır. Sürüş esnasında sürücünün aracın multimedyasına odaklanmasını engellemek ve sadece sesli iletişim kanallarının sürücüyle iletişim halinde olmasını sağlamaktır. 

Sürüş halinde tam önünüzdeki ekranda video oynatan bir multimedya sisteminin gerçekten de dikkatinizi dağıtacağını söylememe gerek yok. 

Ancak yine de araçların multimedya ekranlarında video izleme işlemini yapabileceğiniz yollarda vardır. 

Bu işlemi sürüş güvenliğini etkileyebileceğini, dikkatinizi dağıtabileceğini unutmayın.  

CarPlay Ekranında Video veya YouTube İzlemek Mümkün mü? 

Sürüş güvenliğinin sağlanması noktasında araçlarda bulunan Android Auto ve Apple CarPlay gibi sistemler temel olarak video izlemek amacıyla tasarlanmamışlardır. 

Bu sistemler yukarıda da belirttiğim gibi sürücü ile sesli iletişim kanallarını desteklemektedirler. 

YouTube’u arka planda çalıştırırken sadece sesin gelmesini buna örnek olarak verebiliriz. Telefonunuzda YouTube üzerinden video izlerken, sadece sesin aracın multimedyasına aktarılması da bu yüzdendir. 

Apple CarPlay ve Android Auto’da video izlemek için ise telefonunuzda bir takım yazılım değişikliği yapmanız gerekmektedir. Günümüzde bu özelliğin by pass edilmesi aslında çok kolay olmakla birlikte, kendi içerisinde riskleri de barındırmaktadır. 

Veri gizliliği ve güvenliği gibi konular bir yana telefonunuz üçüncü parti uygulamalarla güvensiz hale gelebilir bunu unutmayın. Telefonunuza yükleyeceğiniz üçüncü parti uygulamalarla birlikte bu özelliği kazanmanız olası. iPhonelarda Jailbreakli bir telefona sahipseniz ve aracınızda CarPlay özelliğini destekliyorsa bunu yapmanız mümkün. 

Jailbreak İşlemi Nasıl yapılır? 

Benim gibi evinizde atıl durumda olan bir telefonunuz varsa jailbreak işlemi yapmayı deneyebilirsiniz. Hata yapmanız durumunda telefonunuza format atar ve yeniden telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Eski bir telefon ve bankacılık uygulamalarının olmamasına dikkat edin.

Jailbreak işlemini yaparken telefonunuzda herhangi bir bankacılık uygulaması veya size ait önemli bilgilerin tutulduğu uygulamalar olmadığından emin olun. 

Aşağıda paylaştığım videoda Jailbreak yaparken kullandığım videolar var. Ancak ben yine de kısaca nasıl yapılıyor bu işlem size bahsedeyim. 

 • Jailbreak yapmak için çeşitli uygulamalar bulunmakla birlikte ben USB ile jailbreak attım. 
 • Jailbreak dosyasını paylaştığım videonun açıklamalar kısmından bulabilirsiniz. 
 • İndirdiğiniz imaj dosyasını USB’ye yazdırmak için çeşitli programlar mevcut. 
 • İmajı yazdırdıktan sonra bilgisayarımızda boot menüsünü açmak için kullanacağınız tuşu bulmanız gerekiyor. 
 • Benim bilgisayarımda ( Lenova İdeapad 330)  boot menüye erişebilmek için bilgisayar başlatılırken F12 tuşuna basmanız gerekiyor. 
 • Boot menüye eriştikten sonra USB’den başlatmak için USB’yi seçip devam ediyoruz. 
 • Bizi Jailbreak sayfası karşılıyor. Burda telefonumuzu bilgisayara kabloyla bağlıyoruz. Telefonumuzda bu cihaza güvenilsin mi uyarısına “güven diyip onaylıyoruz.
 • USB içindeki imaj dosyasını yüklememiz için talimatlar yazılımda mevcut. 
 • Anlamsız yazılardan sonra telefonumuza jailbreak işlemini yapmış oluyoruz. 

CarPlay destekleyen Carbridge Uygulaması Nasıl Yüklenir? 

Carbridge uygulamasıyla telefonunuzdaki uygulamanın hepsini temel olarak araba ekranına yansıtabiliyorsunuz. YouTube, Netflix, Prime Video gibi film ve dizi uygulamalarınızı aracınızın multimedya ekranından izleyebilirsiniz. 

Kullanmanız Gereken Tweakler: 

 1.  repo.kenhtao.net reposunu yükleyin. 
 2.  Arama kısmına AppSync Unfied yazıp aratın. 
 3.  Bu uygulamayı kurun. 
 4.  Arama kısmına CarBridge yazın ve aratın. 

İki sonuç çıkacaktır IOS sürümünüz hangisini destekliyorsa onun kurulumunu sağlayın. 

youtube carplay video oynatma jailbreak

Benim telefonumun sürümü 12.5.7 olduğu için (10-12) olan seçeneği seçip devam ettim. 

5.  Bu uygulamayı da kurduktan sonra işlem tamam. 

CarBridge uygulaması ayarlar kısmında görünecektir. Burda köprülenmiş uygulamayı görebilir, CarPlay’de görünmesini istediğiniz uygulamayı ekleyebilirsiniz. Uygulamaları ekledikten sonra CarPlay ekranınızda istediğiniz uygulamayı göreceksiniz. 

Uyarı:Sürüş güvenliğiniz için hareket halinde iken video izlemenizi önermiyorum. 

Güvenli sürüşler.. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün