BlogScala

Skoda Scala Gizli Özellik Rehberi (CarScanner ELM 327 v1.5)

Skoda Scala gizli özellikleri kendi edineceğiniz OBD cihazı ile açmanız mümkün. Bende edindiğim ve CarScanner Uygulaması ile aracımda bulunan bazı özellikleri aktif ettim. Bu yazımda aracınızın gizli özelliklerini nasıl açacağınızı ve uygulama üzerinden hangi adımları uygulamanız gerektiğini paylaşacağım.

UYARI: Bu yazıda gösterilen yöntem tamamen deneysel olup aracınızda bazı hasarlara sebep olabilir. Bu işlemleri yapmak kendi sorumluluğunuzdadır. Herhangi bir cihaz önerisinde bulunulmayacaktır. Kodlama işlemi servis veya araç üreticisinin tavsiye ettiği şekilde yapılmalıdır!!

Yukarıdaki uyarıyı görünce şaşırmış olabilirsiniz. Ancak bu işlemin aracınıza hasar vermesi olası. Ben riski göze alıp yaptım ancak size önermiyorum. Uyarılara rağmen devam edecek arkadaşlar için yazımıza devam edelim.

Gizli özellik açmak için ilk önce bir OBD cihazına sahip olmanız gerekiyor. Uyarıda da belirttiğim gibi herhangi bir cihaz önerisinde bulunmayacağım. Sadece VW grubunun lisans verdiği tek cihaz olan OBD Eleven Next Gen cihazını almanızı önerebilirim. Ancak bu cihaz çok pahalı olduğu için ve kredi sistemi olduğu için ben bu cihazı kullanmadım.

Çift anakartlı ve 1.5 V sahip bir ELM 327 cihazı ile bu özellikleri aktif edebildim.

Arabanızda bulunan gizli özellikleri basit bir internet araştırması ile bulabilirsiniz. Ancak yine de yazımıza konuk olan Skoda Scala gizli özelliklerine hep beraber bakalım:

Skoda Scala Gizli Özellikleri Neler?

  • Kadran Selamlama ( Kadranların araç çalıştırılırken sonuna kadar gitmesi)
  • Multimedya Ekranının Açılırken Monte Carlo Logosuyla açılması
  • Otomatik Klima Açıkken Fan ayarının gözükmesi
  • Dönüşlerde ve sinyal verirken sis farlarının yanması
  • Tur sayacının açılması
  • Off Road Menüsünün açılması
  • Amerikan Parkın aktif edilmesi( ön sinyallerin kontak açıkken yanması)
  • Arka Topların gündüz sürekli yanması

Bu özelliklerin hepsini Carscanner ve Carista ile açmanız mümkün. Bende yukarıda saydığım bu gizli özellikleri bu uygulamalarla açtım. Şimdi bu özellikleri tek tek hangi uygulamadan neleri tıklayarak açacağınızı anlatalım.

Kadran Selamlama

Skoda Scala’da eğer dijital ekrana sahip bir araca sahipseniz kadran selamlama açamazsınız. Analog göstergeye sahip modellerde bu özelliği açabilirsiniz. Skoda Scala gizli özelliklerinin en popülerinden biri olan bu özelliği aktif etmek için Carista Uygulamasında şu yolu izleyin:
Instruments: Displays & Nav>Gauge needle sweep at startup>Yes

skoda scala gizli özellik kadran selamlama nasıl açılır


Lap Timer ( Tur Sayacı ) :

Lap timer direksiyonun arkasındaki gösterge ye Tur sayacı kısmının açılmasını sağlar. Bunun için Carsita uygulamasında şu adımları izleyin:

Instruments: Displays & Nav>Lap timer (if equipped) (method B)>Enabled

skoda scala gizli özellik lap timer

Ek Yakıt Miktarı

Ek yakıt miktarı aracınızın yakıt deposuna ne kadarlık bir yakıt alabileceğinizi gösteren bir özelliktir. Bunu etkinleştirmek için Carista uygulamasında:

Instruments: Displays & Nav>Refuel quantity in MFD>Enabled

Multi Medya Açılış Logosunu Monte Carlo Olarak Ayarlamak

Bolero ekranlarda açılış logosunu değiştirmeniz mümkün bu sefer Car Scanner uygulamasını kullanacağız. Multimedya açılış temasını değiştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

Carscanner Uygulamasında Volkswagen, Audi, Skoda, Seat PQ26 2020- Platformunu seçiyoruz.

Multimedia>Bolero startup screen>Monte Carlo

skoda scala gizli özellik monte carlo tema

Dönüşlerde Sis Farı aktivasyonu yapmak

Diğer vag grubu araçlarda bu özellik standart olarak gelse de Skoda Scala maalesef kapalı vaziyette gelmektedir. Ancak bunu kolayca açabilirsiniz. Dönüşlerde ve sinyallerde sis farlarınızın yanmasını istiyorsanız Carista Uygulamasında şu adımları izleyin:

Lights: Exterior> Cornering lights activation

skoda scala gizli özellik viraj farı

Burada bir kaç farklı ayar yapmanız mümkün. Direksiyon yönüne göre sis farlarınızın yanmasını sağlayabileceğiniz gibi, aynı zamanda sinyal verdiğinizde de yanmasını sağlayabilirsiniz. Her iki durumda da yanmasını istiyorsanız seçeceğiniz seçenek Steering wheel is turned / blinker on (method A) bu seçenek çalışmazsa “Method B“yi tıklayın.

Amerikan Park:

Amerikan park aracınızda kontak açıkken ön sinyal lambalarının sürekli yanmasıdır. Açmak için CarScanner uygulamasında şu yolu izleyin:

Exterior lights>Front turn lights: always active at half power (US style)

Araç Çalışırken İçeriden Anahtarla Kilitlemek:

CarScanner uygulamasında platformu MQB olarak seçtikten sonra şu adımları izleyin:

Doors, Locking and Unlocking>Enable key open/close functions while engine running

Arka Stopların Gündüz de Yanması

Skoda Scala Premiumlarda dinamik arka stopların gündüzde yanmasını istiyorsanız şu yolu izleyin:

Lights: Daytime Running Lights (DRL)>Scandinavian DRL: daytime running lights activate taillights and parking lights>Yes

Uygulama sonrası aracınız gündüz sürüşlerinde de bu şekilde görünecektir.

Skoda scala gizli özellik drl

Off Road Menüsünün Açılması

Multimedya ekranınıza ekleyebileceğiniz bir diğer özellik Off Road menüsüdür. Bu özelliği açmak için oldukça uğraştım ve maalesef kısmen açabildim. Skoda Scala gizli özelliklerin en zoru bu oldu diyebilirim. Bunu açmak için Car Scanner uygulamasına girin ve şu adımları izleyin:

Platform Olarak Volkswagen, Audi, Skoda, Seat: платформа PQ26 2020- seçiniz:

Multimedia>Show offroad screen in multimedia system (Swing-3)

Skoda Scala off road menü nasıl açılır?

Sonuç:

Bu yazımızda kendi edindiğim bir ELM 327 cihazı ile açtığım Skoda Scala gizli özelliklerini ele aldım. Kullandığım programlar ve bu programlarda izlediğim adımları size anlatmaya çalıştım. Sorunlarınızı yorumlarda belirtebilirsiniz. Keyifli sürüşler!

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün