OtomotivScalaSkoda

Skoda Scala’nın 7 Kronik Sorunu Ne?

Skoda Scala geniş iç mekanı ve 467 litrelik devasa bagajıyla oldukça sevilen HB modellerden biridir. Günümüzde kullanıcılar araç almadan önce araçla ilgili bir çok konuda araştırma yapar ve tercihlerini en doğru şekilde yaptıkları araçları tercih ederler. 

Alacakları aracın kronik sorunlarının neler olduğunun, servis bakım maliyetleri, yakıt tüketim verileri ve ikinci el piyasasını araştırarak en doğru karar vermeye çalışırlar.

Bugünkü yazımda Skoda Scala kullanıcısı olarak, bu aracı almak isteyenlerin kafalarında soru işaretlerini gidermeyi ve soruları yanıtlamaya çalışacağım.  Bu rehber sonrasında Scala almak isteyenlerin aklında herhangi bir soru işareti kalmayacağını umuyorum. 

skoda scala kronik sorunları neler

Yazıma başlamadan önce bir kaç hususu belirtmek istiyorum. Bu hataların veya kronik sorunların hepsiyle kendi aracımda karşılaşmış değilim. 
Bazılarıyla karşılaştım ve çözüm yollarını kendi çabamla çözdüm. Bir çoğuyla da henüz karşılaşmadım. Ancak kendi sorunlarımı araştırırken edindiğim bilgilere göre bu yazıyı hazırlamak istedim. 
Ayrıca Skoda Scala kullanıcısı olarak aracımdan oldukça memnunum. Kendi sınıfında kullanışlılık odaklı bir araç. Hatchback bir aracın 467 litrelik bagaj hacmi sunması oldukça güzel. Sadece bu özelliğiyle bile öne çıkan bir model. Blogumda bulunan diğer Skoda yazılarında da kronik sorunlarla ilgili detaylar mevcut bunlara da göz atabilirsiniz.

Bu yazılara göz attıktan sonra Skoda Scala ile daha detaylı bilgilere sahip olacaksınız. Ancak hala aklınızda soru işaretleri varsa yazıyı okumaya devem edebilirsiniz. Tek tek kronik sorunları nelermiş daha yakıdan bakalım .

Trim Sesleri

Her araçta trim sesleri belli kilometreler sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde premium markalar olan; Mercedes, BMW, Volvo gibi markalarda bile bazı modellerde erken kilometrelerde trim sesleriyle karşılaşmanız mümkün.Skoda Scala’da ise bazı araçlarda belli bölgelerde trim seslerine rastlamanız mümkün. Multimedya ekranın çevresi, sağ A sütunu(sağ ön direk), kapı tutamakları, hız ve devir göstergesinin çevresi gibi yerlerden trim sesleri geliyor. 

Ben trim seslerini azaltmak adına bir kaç ayda bir slikon sprey kullanarak bu sesleri en aza indirmeye çalışıyorum. Çok rahatsız edici seviyede olmayan bu sesler araçtan soğumama şimdilik sebep olmuyor. 
Zımpara asfalt dediğimiz yollardan geçerken sesler daha da artıyor. Bu aracın malzeme kalitesinin kötü olduğunu göstermese de kullanılan malzemenin veya birleşim noktalarında daha titiz olunması gerektiği sonucunu çıkardı bende.

Gösterge Panelinden Gelen Trim Seslerine Çözüm!

Gösterge panelinden gelen seslerle ilgili olarak servise yoğun ısrarlarım sonucu bu kronik sorun nihayet halloldu. Gösterge paneli periyodik bakım esnasında araçla ilgili şikayetlerimden biri olduğunu belirttiğim gösterge panelinden gelen sesle ilgili olarak gösterge paneli çıkarılarak izole bant ile sarıldı ve çözüme kavuştu sonunda.

Skoda Scala Safe CP Hatası

Kendi aracımda çok karşılaşmadığım ancak forum sitelerinde kullancıların en muzdarip olduğu konuların başında gelen kronik bir sorun. Kullanıcılar ekranlarında bu hataya dair başlarından geçenleri detaylıca anlatıyorlar. Servisin kısa süre içerisinde bir araç göndererek geçici olarak çözdüğü bu hatanın daha çok 2022 ve sonrası araçlarda görüldüğünü anlıyoruz. 

skoda scala safe cp

Servis bu konuda kullanıcılara oldukça yardımcı olmaya çalışıyor. Yazılım güncellemesi sonrası bu hatayla bir daha karşılaşmayan kullanıcılar çoğunlukta. 

Android Auto’da Bazı Telefon Modellerinde Bağlantı Sağlanamaması 

Apple CarPlay ve Andoid Auto Skoda Scala’nın bütün donanım paketlerinde standart olarak geliyor. Kablosuz CarPlay ve Andorid AUTO ise opsiyon olarak kullanıcılara sunulmakta. Skoda Scala’da Android AUTO bağlantı sorunlarıyla ilgili bende sorun yaşayanlardan biri de benim. Huawei android cihazımda bağlantı sorunumu bende çözebilmiş değilim. Ancak Samsun Galaxy S23’de bu sorunu yaşayan bir kullanıcı hatanın çözümünü multimedya güncellemesi yaparak çözmüş(servis dışında yapılacak güncellemeleri kesinlikle önermiyorum!!) aşağıda videosu mevcut.

SOS Hatası 

Yeni nesil arabaların bir çoğunda artık SOS modülü neredeyse standart olarak gelmektedir. SOS modülü aracınızla bir kaza yaptığınızda veya bir sorunla karşılaştığınızda sizin için ilgili birimleri arayan bir sistem. Kendi içinde bir bağlantı özelliği olan bu sistem de kimi zaman hatalar vermektedir. 

skoda scala sos arızası

Ben kendi aracımda bulunla ilgili bir kaç kere sorun yaşadım. Sürüş bilgilerinin bulunduğu ekran ve multimedya ekranındaki araç durumu bölümünde SOS modülü arızası bulunduğu ve servise yönlendiren bir mesajla karşılaştım. İlk sefer başıma geldiğinde biraz tedirgin oldum.( aracımın garantisi bittiği için) Ancak araçla sürüşünüze engel bir durum yaratmadığı için aracı kapatıp bir müddet bekledikten sonra kendi kendine sorun çözüldü. Telefonlarınızın iyi çekmediği bazı durumlarda bu arızayla karşılaşmanız oldukça muhtemel. Çekiş sinyali artan bölgelere geçtiğinizde bu sorun kendiliğinden hallolacaktır.Ancak bu uyarının devam etmesi durumunda servise başvuru yapmanızı öneririm. 

Yeni tip DSG Vites Topuzu Sorunları 

Skoda Scalanın ilk gelen araçlarında eski modellerden kalma vites topuzları mevcuttu. Benim aracımda da eski tip olan vites topuzu mevcut. Ancak daha sonradan Skoda bu araçlarda bulunan vites topuzlarına bir güncelleme yaparak daha şık bir vites topuzuna geçti. 

Bu vites tipine sahip Skoda Scala kullanıcısı arkadaşımın bu vitesle başı oldukça derde girdi. Mandalıyla ilgili, servise bir kaç kere götürmek zorunda kaldı. Servis bu konuda ilgili davrandı. Her seferinde hatalı kısmın değişimini yaptı. ikinci kereden sonra sorun şimdilik çözülmüş gibi görünüyor. 

Multimedya Donması:

Skoda Scala’da belki de en beğendiğim özelliklerin başında multimedya ekranı geliyor. Bolero multimedya sistemine sahip Skoda Scala’da büyük ve çözünürlüğü yüksek multimedya ekranı benim ihtiyaçlarımı oldukça fazla karşılıyor. 

Kendi aracımda geri görüş kamerası olduğu için bununla ilgili sorunlar yaşadığımı düşünüyorum. Aracı çalıştırır çalıştırmaz multimedya ekranından CarPlay’e bağlanmadan geri vitese taktığımda aracın multimedya ekranın karardığı farkettim. Ancak CarPlay bağlantısından sonra geri vitese taktığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadığımı çözdüm.

Siyah ekran hatasını çözmek için ise multimedya ekranında sağ ve sol tarafında bulunan fiziksel tuşlara 15 saniye kadar bastığınızda ekran kendini resetleyecek ve sorunuzu çözeceksiniz. 

Geri Görüş Kamerası Sorunları

Geri görüş kamerasıyla ilgili son 2 yılda 2 kere sorun yaşadım. Aracı geri vitese taktığınızda kameranın gelmemesi veya siyah ekran problemiyle karşılaştım. Ekranda park yardımcısı aktif ancak geri görüş kamerasından görüntü gelmiyordu. Bu sorun içinse herhangi bir işlem yapmama gerek kalmadı. Aracı kapatıp açtığım sorun kendiliğinden çözülmüştü.

Bu yazımda Skoda Scala almak isteyenler ve halihazırda Skoda Scala kullananlar için karşılaşılan kronik ve bazı sorunları ele aldım.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün