Blog

Eryaman: Ankara’nın Uzağındaki Üvey Evlat

Eryaman’da oturup toplu taşıma ile şehir merkezinde bulunan iş yerine gitmek isteyenler, bu yazıyı sizler için yazıyorum. Çünkü değişmeyen tek şey Eryaman’ın toplu taşıma sorunu! Ne Ankara Büyük Şehir Belediyesi ne de yeni seçilen “Amirimizin” bu sorundan haberi olduğunu sanmıyorum. Çünkü bu kadar uzun süredir herkesin şikayet ettiği bir konunun çözülememesi ilgililerin bilgisizliğinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Yoksa ben mi fazla iyi niyetliyim!

Son yılların yükselen yıldızı şüphesiz Eryaman’dır. 2002 yılından beri Eryaman’da yaşayan biri olarak bu acımasız değişime birebir tanık oldum. Yatay mimarinin yerini çok katlı gökdelenler ve çok fazla beton aldı. Modernleşmeden kasıt beton ve çok katlı sitelerse, evet Eryaman çok modernleşti. Ancak Eryaman’da değişmeyen, 20-25 yıldır kronik hale gelmiş bazı hususlarda var. Eryaman’da değişmeyen tek şeyin “ 30 dakika da bir otobüs gelmesi” olduğunu özellikle altını çizmek istiyorum.

Yer gök beton ve evle donatılırken, nüfusun bu kadar büyüyeceğinin planın hiç düşünüldüğünü sanmıyorum. Önemli olanın, imar verilip ev yapılması olduğu için neredeyse bir şehir büyüklüğünde beldeyle karşı karşıya kaldık.

İmar ve betonlaşmada belediye ve yetkili kurumlar büyük bir titizlikle çalışırken, Eryaman’da yaşayanlar, gün geçtikçe büyüyen bir toplu taşıma kriziyle baş başa kaldılar.

Diyorum ya; 20 yılda değişmeyen tek şey sabahları bile 30 dakika da bir gelen otobüsler. Diyeceksiniz ki metroda var.

Doğru. Zaten Eryaman ahalisi metro olmasa şehir merkezine gidemez. Metroya gitmeniz içinde ringe binmemiz gerekiyor. Metroya binenler zaten hak vereceklerdir, Eryaman’da zor biniyorsunuz o kadar dolu oluyor… Ama yine de metro sabahları 2-3 dakikada bir geliyor. Metro operasyonunu kim yürütüyorsa özellikle teşekkür ediyorum buradan.

Yerel seçimlerden önce yazdığım yazılarda da bu konulara değinmiş ve Mansur Yavaş ve Erdal Beşikçioğlu’nun önündeki en büyük sınav Ankara’nın toplu taşıma sorunu olacağımı belirtmiştim. Geçen 2 aylık sürede bir mucize tabi ki beklemiyorum ama adım atılacağına ilişkin bir emare de yok.

Gerçekten zor değil Sayın Başkanlar, mesaisine gitmek isteyenler için 10 dakikada bir otobüs gelmesi zor değil. 9 dan sonra yine yarım saatte gelsin ama insanlar mesaisine gitmek için yarım saat otobüs beklememeli. Şehir merkezine bu kadar uzak olan bir beldenin sizden beklediği en önemli husus toplu taşımadır.

ABB veya EGO Otobüs Şoförlerine İnsanlarla Nasıl Konuşulacağının Eğitimini Vermeli!

Hayatınızda kaç kere bir ego otobüsü şoförüyle konuştunuz? Benim bir ya da ikidir. Bugün otobüs neden geç geldi diye sorunca şoförün tepkisiyle ortam bir anda gerildi.

Kaba bir üslupla verdiği cevapları geçtim dik dik bakarak ortamın gerilmesine neden olmasıyla 35 dakikadır ayakta ve hafif yağmurun altında otobüs beklemenin gerginliğiyle “ Ne biçim konuşuyorsun” diyip bende çıkıştım. Evet anlıyorum insanla uğraşmak zor ama mesleğin getirdiği zorlukları göze alıp buna göre hareket etmelerinde fayda var.

Hayır deseki aksaklık oldu geciktik kimse bir şey demez. Direk demese de özel arabanızı kullanın minvalinde konuştu. Belediyenin insanlarla bire bir temas halinde çalışan personeline eğitim vermesi şart.

Belediye, hizmet veren kurumdur. Hem kamudur hem de bizden aldığı vergi ve ücretlerle ücretinin karşılığını yerine getiren şirketler topluluğudur.

Benimle tartışan şoförü şikayet etmedim çünkü; şikayet etsek bile belediyeden arayıp “ aa evet bir tatsızlık olmuş arkadaşımızı uyardık bir daha olmayacak” şeklinde cevap alacağımı bildiğim için şikayet etme zahmetinde bulunmadım.

Eryamanda ikamet eden bir Ankaralı olarak toplu taşımaya ilişkim kesinlikle önemli adımlar atılmalı, otobüs sefer sayısı artırılmalı yeni duraklar açılmalı. Artan nüfusa oranla toplu taşıma konusunda Eryaman tam bir cehenneme dönüşmüş vaziyette. Metroya ring seferleri yapılması yerine direkt kızılay-ulus-shhıye gibi yerlere daha sık otobüs seferleri olmalı.

Bu yazıyı sayın Mansur Yavaş ve Erdal Beşikçioğlu’na göndereceğim. Sosyal medya ve sitem aracılığıyla da bu konuyu sık sık gündeme getireceğim. Halkla iç içe olan iki belediye başkanımızın bu hususta Eryaman halkının yanında olacağından hiç şüphem yok!

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün