Blog

Etimesgut Sakinleri Erdal Beşikçioğlu’ndan Ne Bekliyor?

2024 yerel seçimleri sonunda bitti. Etimesgut’ta Erdal Beşikçioğlu büyük bir farkla yeni belediye başkanı seçildi. Uzun süredir belediye başkanlığı yapan Enver Demirel koltuğunu mazbatasını eline alan Erdal Beşikçioğlu’nu devretti. Peki Etimesgut sakinler Erdal Beşikçioğlu’ndan neler bekliyor? Bu yazımda Etimesgut sakini olarak Erdal Beşikçioğlundan beklentilerimi kaleme alacağım.

2023 genel seçimlerinden sonra iktidar muhalefetin elinde bulunan büyükşehirleri kazanmak için oldukça büyük bir çapa gösterdi. Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan çaba gösterdi desek yeridir. Çünkü iktidar partisini saha da değil daha çok sosyal medya üzerinde aktif olarak gördük. Şimdi İktidar tarafını bir kenara koyalım ve konumuza dönelim.

Muhalefet adaylarını açıklarken belki de en çok konuşulan adayların başında tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu geliyordu.

Bende Beşikçioğlu’nun adaylığını eleştirenlerden biriydim. Etimesgut gibi MHP’nin kalesi olan bir yeri kazanamayacağını düşünüyordum ama muhalefet bir çok noktada sürpriz yaptığı gibi Etimesgut’ta sürpriz yaparak Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesini kazanmayı başardı. Bende 21 yıldır Etimesgut’ta yaşayan birisi olarak Erdal Beşikçioğlu’ndan bazı beklentiler içine girmiş vaziyetteyim.

Çünkü Etimesgut daha fazlasını hakeden bir ilçe haline geldi. Nüfusu son yıllarda gittikçe artan ve artık ana yolları bırakın geniş caddelerinde bile trafik sorunu olan bir ilçe.

Trafik sorunu, imar sorunu acilen el atılması gereken konular bulunuyor. Toplu taşıma sorununa ise daha önceden yine bir yazımda değinmiştim. Merak edenler aşağıdaki yazıya da göz atabilirler.

Erdal Başkan’ın tek başına bunları çözebilmesi tabi ki mümkün değil ancak yine de Mansur Başkan ile birlikte çözebileceklerini düşünüyorum.

Etimesgut Sakinlerinin Sorunları Neler?

Ankara kuzey batıya doğru büyüyen bir şehir halini aldı. İstanbul’a doğru büyüyen Ankara’da bazı yerlerde çevre ilçelerle iç içe girmiş vaziyette. Sürekli toplu konut projeleri ve çok katlı imar verilmesi sonrası bu tarafta yaşayan insan sayısında patlama yaşandı.

Toplu Taşıma Sorunu

Trafik ve toplu taşıma sorunu aklıma ilk gelenlerden. Aslında birbirini yok etmesi gereken iki konunun bir anda yaşanması da ilginç. Toplu taşımanın yetersiz kalmasından dolayı merkezde iş yeri bulunan insanlar ya arabalarını kullanarak işe gitmeye çalışıyorlar ya da toplu taşımayı tercih ediyorlar. Ancak iki durumda da aynı çileyle karşılaşmaya mahkum bir duruma geliyorlar.

Mesailerine yetişmeye çalışan Etimesgutlular bir anda yola çıktıkları için trafik ve toplu taşımayla yüz yüze kalmaya mahkum hale geliyorlar.

Bunun çözümü olarak ise kesinlikle iyileştirilmesi gereken toplu taşıma ağıdır.

Metro ve otobüsler Eryaman’ın Etimesgut’un ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. Sık sık arıza veren Metroyu da unutmamak gerekir. Özellikle mesai saatlerine denk gelen arıza veren metrolardan bahsetmeye gerek yok.

Şimdi diyeceksiniz ki bunlar Ankara‘nın temel sorunları ve çözümün merkezi aslında Mansur YAVAŞ. Evet haklısınız ancak artık uyum içinde çalışabileceği bir ilçe belediye başkanı var ve bunu burdan belirtmek gerekiyor.

Şimdi gelelim Etimesgut’ta neler yapılması gerekitiğine.

Erdal Beşikçioğlu’nun Sosyal Alan Eksikliği Sınavı Önemli Bir Konu Olacak

Etimesgut komşu ilçeleri olan Yenimahalle ve Çankaya’nın sosyal anlamda oldukça gerisinde kalan bir ilçe haline geldi. Sosyal ve kültürel anlamda bu iki komşunun oldukça gerisinde kalan Etimesgut’a eğlence merkezi, sosyal alanlar yapılması gerekiyor. On binlerce konutun olduğu bu ilçe de sosyal etkinlik namına pek bir şey yok. Eğlence merkezleri bulunan diğer ilçelere gidip oralarda insanlar eğlenmeye çalışıyorlar.

Bunun tabi ki bir önceki dönemde ideolojik sebeplerle yapıldığını söylememe gerek yok. Muhafazakar belediye başkanlarının Ankara’nın bir çok noktasında bunu gerçekleştirdiği herkes tarafından biliniyor. Bu konuyu hiçbir kurum veya kuruluşun hayat tarzına müdahale etmemeli deyip konuyu kapatalım..

Ancak yine de etimesgutta olmayan sosyal alanlara Erdal Beşikçioğlunun el atması gerektiği ve komşu ilçelerle yarışır hale gelmesi de önemli

İmar Sorunu

Türkiye’de konut yetersizliği olduğu pandemiden sonra daha çok konuşulur oldu. Evin bir yatırım aracı olarak kullanılmasının yanında büyük şehirlere göçün gittikçe artması da konut sorununu gittikçe artırmaktadır.

Ankara’da göç alan şehirlerin başında gelmektedir. Başkentin göçlerle büyümesi, yeni imar alanlarının açılarak konut projelerine ilginin artmasına da neden oldu. Ayrıca döviz ve enflasyon etkisiyle artan inşaat maliyetlerini müteahhitler azaltmak adına çok katlı yapılar inşa ederek maliyetlerini ve karlılıklarını artırmaktadırlar. Çünkü inşaat firmaları bir koyup 5 almayı çok severler. Ancak artan maliyetlerden dolayı konut yapımı azaldığı gibi birde enflasyonun baskılanması adına azaltılan veya kısıtlanan konut kredilerinden dolayı talepte azalınca daha çok kat, daha az alan gibi inşaatlarla karşılaşmaya başladık.

Ancak bu durum biz etimesgutluları artık bezdirmiş vaziyettedir. Trafik, nefes alınacak alanların yetersizliği gibi konular en büyük endişelerim haline geldi benim.

Artık çok katlı imarlar yerine 4-5 katı geçmeyecek imar izinlerinin verilmesi oldukça önemli. İnşaat ekonomisinin ülkemize zararları başka yazımın konusu olsun ama artık yaşanamaz şehirler inşa etmeyelim daha yaşanacak beldeler mahalleler kuralım.

Sonuç:

Uzun bir aradan sonra Etimesgut’ta bir değişiklik gerçekleşti ve Erdal Beşikçioğlu bu sorumluluğu devraldı. Beklentileri karşılaması konusunda bu yazı umarım yardımcı olur?

Sizce Etimesgut, Eryaman, Bağlıca, Ahimesut gibi beldelerde ne gibi eksiklikler var yarımlarda belirtin. Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün