Apple WatchTeknoloji

Apple Watch X: Tansiyon ve Uyku Apnesi Testi Yapabilecek

Apple Watch X

Yeni tasarım

Apple, yeni bir Apple Watch tasarımı üzerinde çalıştığı iddia ediliyor, bu yenilik “Apple Watch X” olarak adlandırılıyor. Apple, Apple Watch’u Eylül 2014’te duyurdu, bu nedenle 10. yıl dönemine yaklaşıyoruz. Onuncu yılına özel olarak Apple Watch serisine yeni bir tasarım ve özellikler katarak adından bir kez daha söz ettirmek istiyor. Mark Gurman, bunu Apple Watch için “en büyük değişiklik” olarak tanımladı. Elimizde ise fısıltılar ve dedikodulardan başka bir şey yok. Ancak bunları derleyelim ve elimizde neler varmış yakından bakalım.

Yeni tasarımla ilgili olarak iddialardan birisi; Apple Watch X’in kasasının daha ince olacağı ve yeni bir manyetik bant sistemini kullanacağı belirtiliyor. Evet, bu, mevcut Apple Watch bantlarınızın yeni “Apple Watch X” tasarımıyla uyumlu olmayacağı anlamına geliyor. Artık eski saatlerinizden kalan uyumlu kordonları kullanmanız pek mümkün olmayacak gibi duruyor. Bu bizleri kızdıran bir haber olsa da Apple’ın bu konuda haklı nedenleri olabilir! Yani artık kordon da veri almak istemesi ve kordonlara yeni özellikler katmayı planladığını söyleyebiliriz.

Yeni “Apple Watch X” 2024’te piyasaya çıkıp çıkmayacağı ise şimdilik belirsiz. Apple, bu yeni akıllı saat tasarımını tamamlaya devam ederken ve üretimin 2025 yılına sarkabileceği de konuşulanlar arasında.

Tansiyon

Apple, uzun zamandır akıllı saatlerinde tansiyon izleme özelliğini eklemek istiyordu ancak bunu henüz başarabilmiş değillerdi. Bloomberg’e göre ise artık bu mümkün olabilir. Yani tansiyonunuzu izleyecek bir akıllı saatiniz olabilir.

Bir sonraki Apple Watch modelinin yani X serisinin ilk kez bir tansiyon sensörüne sahip olacağı bildiriliyor. Apple’ın ilk uygulamasının ana yönü, kullanıcıya tam sistolik ve diyastolik okumalarını göstermemesi. Kafalar karıştı biliyorum ama biraz daha açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalışayım. Tansiyon izleme temel olarak bildiğimiz şekilde çalışmayacak. Bunun yerine, özellik, Apple Watch’un mevcut vücut sıcaklığı özelliği gibi zaman içindeki tansiyon eğilimlerini gösterecek. Kullanıcının tansiyonu yükselirse, değişiklik hakkında bilgilendirecek. Özellik ayrıca kullanıcıya tansiyonu yükseldiğinde ne olduğunu günlüğe yazması için teşvik edecek bildirimler ve uyarılarda bulunacak.

Apple, tam tansiyon sayıları verebilecek bir sistem üzerinde hala çalışıyor, ancak “bu geliştirmeler için uzun yıllar beklememiz gerekebilir. Yine de bu özelliğin gelmiş olması oldukça önemli. Masimo ile aralarında geçen davaya rağmen bu özelliklerin geliştirilmesi ise oldukça önemli.

Apple Watch X’den Uyku apnesi tespiti

Apple Watch’un yakında sunacağı bir diğer özellik de uyku apnesi tespiti. Bu özellik, bu yıl en kısa zamanda gelir ve diğer Apple Watch sağlık özelliklerine benzer şekilde çalışacak: kullanıcıları bir sorunun potansiyeli konusunda uyaracak ve ek testler ve teşhis için doktora gitmelerini önerilecek.

Bloomberg, Apple Watch’un uyku apnesi tespiti özelliğinin kullanıcının uyku ve nefes almayı izleyeceğini ve “kişinin bu duruma sahip olup olmadığını tahmin edeceğini” bildiriyor. Şu anda, uyku apnesi tespiti çoğu durumda bir gece boyunca uyku testi gerektirir. Eğer Apple Watch bu süreçte rol alabilirse, bu dramatik bir ilerleme olacaktır.

Apple Watch X’in 2024 veya 2025’te piyasaya sürüleceği şu anda tam olarak belirsiz . Ancak, tansiyon izleme ve uyku apnesi özelliklerinin bu yıl tanıtılacağı söyleniyor. Apple muhtemelen bu özellikleri Apple Watch X’in yeniden tasarımından bağımsız olarak tanıtacaktır.

Daha uzun vadeli bir zaman çizelgesinde, Apple ayrıca Apple Watch için kan şekeri özellikleri üzerinde hala çalışıyor. Ancak, bu teknolojinin yıllarca ortaya çıkmaması bekleniyor.

Kaynak
9toMac
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün