BlogScala

Skoda Scala Aracınıza Uygulabileceğiniz Aksesuarlar Neler?

C segment hatchback otomobiller arasında “kullanışlılık odaklı” Skoda Scala’yı uzun bir süredir kullanıyorum ve oldukça memnunum. Geniş iç hacmi ve konforuyla öne çıkan bir model. 

Skoda Scala’ya yönelik yurt içinde ve dışında aksesuar olarak oldukça fazla ürün satılıyor.  Bu ürünler hem aracınızın görselliğini hem de konforunu artıran özelliklere sahipler.

Bende aracıma geçtiğimiz bir yılda çeşitli değişiklikler yaptım. Aracını güzelleştirmek için araştırma yapan arkadaşlara fikir vermesi açısından bu yazıyı hazırlamak istedim. Bu değişiklikler nelermiş gelin birlikte bakalım.

Dış Aksam Eklentileri:

Krom Cam Çerçevesi:

Skoda Scala için krom cam çerçevesi iki farklı seçeneğe sahip; birincisi tam tur şeklinde, ikincisi ise benim tercih ettiğim şekilde yarım tur. Skoda, Scala modellerinde yarım tur krom cam çerçevesi seçeneğini tercih ediyor. Montajı yaptıktan sonra aracın çehresinin değiştiğini söylemeliyim. Aracım gümüş gri olmasından dolayı oldukça yakıştı. Krom aksesuarlar Scala’ya oldukça yakışıyor. Özellikle koyu renklere sahip araçlara daha çok yakışıyor.

Krom Bagaj Çıtası

Skoda Scala premium donanım paketinde uzatılmış arka cam araca oldukça karakteristik bir özellik katıyor. Skoda yazısının hemen altına ekleyebileceğiniz bir krom eklenti mevcut. krom cam çervesi ile birlikte bir bütün halinde oldukça şık bir görüntü sağladığını belirtmeliyim.

Cam Filmi

Cam filmleri eskiden arabalara estetik bir görünüm kazandırmanın bir yoluydu. Karartılmış camlar araca şık bir görünüm kazandırırdı. Ancak günümüzde cam filmlerinin konfor artırıcı özelliği de bulunuyor. Burada tabi ki tercih edeceğiniz cam filmi markası çok önemli. Işık geçirgenliğinin yanı sıra ultraviyole ışıklarını azaltıcı etki de bulunması da gerekiyor.

Llumar cam filmi aracınıza hem estetik açıdan güzel bir görünüm sağlarken hemde ultraviyole güneş ışıklarını keserek aracınızın güneşin altında ısınmamasını sağlıyor. Hatta Llumarın iddiasına göre bu aracınızın yakıtına bile olumlu katkıda bulunuyor. Sıcak havalarda klimanız içeriyi soğutmak için daha az çaba sarf edeceğinden yakıt tüketiminiz azalacaktır. Llumarın iddiası bence kesinlikle doğru yazın uzun yolda konforu hissediyorsunuz. Ön cama şeffaf şekilde uygulanan Air 80 modelini yaptırmadığım için pişman olmadım değil. Diğer camlara yaptırdığım seri ise ATR.

Scala İç Konfor Ekipmanları

Konfor Seti

Önceki iki aracım; Golf MK6 ve Golf MK7’ydi. Golf kendi segmentinde her zaman kendisini üst sıralarda konumlandıran bir model, bu iddiasında ise kaliteli malzeme yapısıyla kesinlikle haklı bir araç. 
Fiyatına oranla oldukça cömert davranan bu modelde bir çok konfor arttırıcı özellik mevcuttu. iç malzeme kalitesinden yalıtımına kadar Golf kesinlikle kendi segmentinin en iyi araçlarından biri. Aracımda ise Golf’te aradığım birçok özellik eksik. 


Kapı içlerinde herhangi bir kaplama olmadığından oralara koyduğunuz eşyalar oldukça ses yapıyordu. Bende araca özel olarak hazırlanmış konfor setini alarak kapı içleri, torpido ve kolçak içini bu konfor setiyle kapladım. İç mekanın kalitesini oldukça artırdığını söyleyebilirim.

Krom Pedal Seti

Aslında göz önünde olmayan bu aksesuarı alıp almama konusunda oldukça mesafeliydim ancak montajını yaptıktan sonra hiç fena görünmediğini söyleyebilirim. 

Arabayı sürerken ayaklarınızın altında krom seti görmek güzel bir görüntü sağlıyor. Montajdan önce endişelerim vardı açıkçası. Tam uyum sağlar mı veya sürüş güvenliğimi tehlikeye atar mı diye düşünmedim değil. Korktuğun başıma gelmedi. Montajı biraz zorlasa da kısa sürede tamamladım. 

Benim aldığım ürün gaz ve frenden iki parça halinde oluşuyor. Yan tarafta bulunan ve genellikle sol ayağınızı koyduğunuz bölüm için de bir parçası vardı ancak onu almadım. Sadece gaz ve frenden oluşan şeyi tercih ettim. 

Çünkü aracımda kullandığım pas pas seti aracın kenarlarını boydan boya kapatıyor. Orijinal Skoda Scala pas pasınız varsa siz sol tarafı da kapatan parçayı alabilirsiniz. 

Benim o bölgeyi zaten pas pas kapattığı için tercih etmedim. 

Kolçak Destek Elemanı

Skoda Scala’nın ön bölümünde bulunan kol dayama öne geriye doğru ayarlanıyor, ancak yukarı aşağı yönde ayaklanmıyor.  Bu aparat sayesinde bir kaç santim yükselterek konforlu bir şekilde kolçağı kullanmanızı sağlıyor. 

Maalesef bir yerde satılmıyor.  İlgili aparatın 3D yazıcı tasarımına bu linkten ulaşabilirsiniz. Herhangi bir yerden bastırıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Fikir vermesi açısından belirteyim; benim boyum 1.83 ve ben 3. kademeyi bastırdım ve tam oldu diyebilirim. 

Kablosuz CarPlay Cihazı

Aracnızda kablolu CarPlay’i destekleyen bir multimedya ekranınız varsa kablolu CarPlay’i kablosuz hale getirebilen ürünler mevcut. Aracımda Ekiy A1 Mini cihazını kullanıyorum ve oldukça memnunum. 
Özellikle şehir içi kullanımlarda oldukça işinize oldukça yarıyor. Sürüş güvenliğinizi artırmanın yanında ayrı bir konforda sağlıyor. Aracınızda kablosuz CarPlay’i deneyimledikten sonra kablolu CarPlay’in çok işlevsiz olduğunu anlayacaksınız.

Araç İçi Kamerası

Büyük şehirlerde yaşayanlar için olmazsa olmaz ürünlerden birisi hiç şüphesiz araç içi kameraları geliyor. Bende araç içi kamerası almaya karar verdim ve oldukça memnunum. Redtiger markasının araç içi kamerasını size önerebilirim. İlgili yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Multimedya Ekran Koruyucu

Ekranlar artık bizim her şeyimiz oldu. Park yardımı, geri görüş kamerası, müzik sistemi, navigasyon, sürüş bilgileri hepsini artık buradan görüyoruz. Sürekli dokunduğumuz bu ekranlar çizilmelere karşı oldukça hassas. Bu nedenle ekran koruyucu ile kullanmanızı öneririm. 
Benim aldığım ürün ekranı tam kaplamadı. İade vs diğer işlerle uğraşmamak için taktım ve kullanıyorum. ancak siz alacaksanız boyutuna dikkat etmenizi öneririm. 

Bagaj Filesi

Bagaj filesi bu araç için olmazsa olmaz ürünlerden biri 467 lt’lik büyük bagajda koyduğunuz eşyaların savrulmaması için kesinlikle almalısınız. 

Ben orijinal bagaj filesini servisten temin etmekte zorlandım. Ne zaman almaya niyetlensem stokta bulamadım. Hal böyle olunca internetten bulduğum biraz daha kaba olanını aldım ancak o da oldukça kullanışlı. 

Bunlar benim arabama yaptığım iç ve dış konfor veya eklentilerdi.  Skoda Scala aksesuar fiyatları araştıran arkadaşlara umarım faydalı bilgiler olmuştur. Sormak istediğiniz konular olursa yorumlarda buluşalım. 

Sıkça Sorulan Sorular:

Aksesuar Montajından Dolayı Aracımın Garantisi bozulur mu?
Hayır. Aracınıza ekleyeceğiniz aksesuarlar aracınızın garantisini bozmaz. Aracınızınızı özelleştirme için yapacağınız özelleştirmeler garantinizi etkilemez.
Bu aksesuarların montajını kendim yapabilir miyim?
Evet kendiniz yapabilirsiniz biraz el beceriniz varsa kolaylıkla yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün