Scala

Skoda Scala Opsiyonel Donanımları Neler? Şerit Takip Asistanı, Front Assist ve Daha Fazlası!

 Skoda, Türkiye’de satışta olan Scala modellerinde üst donanım seviyelerinde bile alt yapısını desteklemesine rağmen maalesef sürüş güvenliğini ve konforunu artıran donanımlar sunulmuyor. Ancak bu opsiyonel donanımları sonradan aracınıza kazandırabilirsiniz.

Bunun sebebi fiyatlandırma politikasıyla ilgili olabilir. Skoda Scala, ülkemizdeki vergi sisteminin kurbanı olmuş bir araba. 

Bu donanım eklentileriyle birlikte fiyatının daha da yükselebileceği göz önüne alındığında bizde bu donanımlardan mahrum kalmış oluyoruz.

Türkiye’de gelişen retrofit pazarında VW grubu araçlar barındırdığı alt yapı sayesinde orijinal OEM parçalarla bu arabalara sonradan donanım ekleme imkanı sağlıyor. 

Bugünkü yazımızda Skoda Scala aracınıza aksesuar olarak sonradan ekleyebileceğiniz donanım ve özelliklerden bahsedeceğim;

Skoda Scala Aracınıza Sonradan Ekletebileceğiniz Opsiyonel Donanımlar 

 1. Şerit Takip (Lane Assist) Sistemi:

Skoda Scala’da önemli güvenlik asistanlarından biri olan şerit takip asistanı sonradan ekleyebileceğiniz opsiyonel donanımlardan. Scala’nın Premium modellerinde ön cam da bulunan kamera yuvası sayesinde ön cam değişimi olmadan şerit takip asistanı taktırabilirsiniz.

 Skoda Scala şerit takip kamerası kodu: 3Q0 980 654 H

skoda scala opsiyonel donanımları

Comfort ve Elite donanım seviyelerinde ise ön cam değişimi olmadan şerit takip asistanı kamerası taktırmanız mümkün değil. Ön camı değiştirmeniz durumunda şerit takip asistanına kavuşabilirsiniz.

2. Front Assist(Ön Bölge Asistanı): 

Front assist(ön bölge asistanı) trafikteki güvenliğinizi üst seviyeye çıkaracak önemli bir özeliktir. Aracın ön tarafında bulunan radar sayesinde önünüzde bulunan araç, yaya ve diğer nesneleri algılayarak takip mesafesini korumanıza olanak sağlar. Takip mesafeniz azaldığında ise fren yaparak sizi olası çarpışmalardan korur. 

Front assist (ön bölge asistanı) şehir içi sürüş güvenliğinizi artıracak opsiyonel donanımlardan biridir.

Skoda Scala’da ön panjurda bulunan radar yerine front assisti destekleyecek parçayı takmanız durumunda bu özelliğe kavuşabilirsiniz.

Skoda Scala Front Assist için parça kodu: 2Q0907572D

3. Geri görüş kamerası:

Skoda Scala 467 litrelik bagaj hacmi dillere destan bir model. Ayrıca geniş iç mekanı ve sunduğu bagaj hacmiyle kendi segmentinde lider konumda bulunan bir model. Arka park sensörleri bazı donanım paketlerinde standart olarak gelse de tek başına arka park sensörü kimi zaman yetersiz kalmaktadır. 

Özellikle kaldırıma geri pozisyon parklarda sizlere yardımcı olacak donanım hiç şüphesiz geri görüş kamerasıdır. Opsiyon olarak alabileceğiniz bu donanımı işinde uzman retrofit dükkanlarında da taktırabilirsiniz. Burada bir ekleme yapayım, direksiyon hareketine duyarlı geri görüş kamerasının Skoda Scala’da çalışmadığını multimedya ekranında sorunlara neden olduğunu sonradan bu işlemi yaptıran kullanıcılar tarafından belirtilmektedir. Benim aracımda bulunan fabrikasyon geri görüş kamerasında direksiyon hareketine duyarlı çizgiler bulunmuyor. 

4. Uzun far asistanı:

Eğer Skoda Scala aracınızda emotion paketlerle birlikte gelen AFS far sistemi varsa ve şerit takip asistanı kamerası taktırmışsanız bu özelliği aktif ettirmeniz mümkün.

Full Led Farlar Emotion paketlerle birlikte gelen gelişmiş özelliklere sahip bir far sistemidir.

Bu özellik sayesinde uzun farlarınız karşıdan araç gelmesi durumunda kendiliğinden kısa moda geçecek ve size güvenli bir uzun yol deneyimi sağlayacaktır.

5. Virtual Cockpit(Hayalet Gösterge):

Aracınızın iç tasarımını baştan aşağı değiştirecek bu donanım şimdilerde oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Ancak imkanınız varsa kesinlikle analog göstergelerinizi bu donanımla değiştirmelisiniz.

Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 40 ila 60 bin lira arasında bir fiyata taktırmanız mümkün.

6. Skoda Scala Elektirikli Bagaj 

Skoda Scala opsiyonları arasında belki de araçla en uyumlu ve kullanışlılığı artıracak özellik olabilir. Büyük bagaj kapağını elektirikli hale getirmek güzel bir deneyim olabilir.

7.Park Assist PLA 

Skoda Scala mevcut alt yapısı sayesinde otomatik park asistanını desteklemektedir. Ancak bu teknolojiyi aracınıza taktırabilmeniz için ön arka park sensörlerinizin olması gerekiyor. Daha sonra Bu siteden İlgili parçaları alıp montaj ve kodlamasını yaptırmanız gerekmektedir. 

8.Anahtarsız Giriş: 

Skoda Türkiye’ye getirdiği Skoda Scala 1.6 TDI dsg premium  ve 1.0 tsı premıum modellerinin bütün donanım paketlerinde anahtarsız çalıştırma özelliğini kullanmaktadır. Ancak buna rağmen anahtarsız çalıştırma özelliğini opsiyon olarak sunmakta. 
Anahtarsız girişin olmaması konforunuzu biraz aşağıya çekmektedir. Ancak sonradan ekleyebiliyorsunuz. Bence en önemli donanımların başında gelen anahtarsız girişi yaptırmayı düşünebilirsiniz. 

Bu donanımlar aracınızı teknoloji, güvenlik ve tasarım anlamında baştan aşağı değiştirebileceğiniz donanımların başında gelmektedir. ACC için ise şimdilik bir çözüm yok. Front assist ile ACC aktif edilemiyor. Önümüzdeki süreçte bu donanımları fabrikasyon yedek parçalarla nerelerde aracınıza uygulayabileceğiniz konusunda detaylı bir yazı kaleme alacağız.
Bu yazı eğer hoşunuza gittiyse bloğuma abone olabilir ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.
Hepinize bol güvenlikli sürüşler diliyorum. 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün