Skoda Haberleri

Skoda İç Mekanları Gelecekte Nasıl Olacak?

Günümüzde otomobil markalarında rekabetin en yoğun olduğu alanlardan biri de hiç şüphesiz iç tasarım alanında gerçekleşen rekabettir. Skoda iç mekan konusunda her zaman iddialı modeller arasında yer almıştır. 

Piyasaya çıkan her araç bir önceki modeline göre daha şık ve estetik görünüm kazanırken, tasarımcılar aracın her detayını bir bütün halinde düşünerek daha şık hale getirmek için uğraşmaktalar.

Dış tasarım öğelerinin tasarımı daha estetik görünüm sağlamak için yapılsa da iç mekanda sürücülerin konforunu ve göz zevkini sağlamak için ayrıca gayret göstermeleri gereken konuların başında geliyor. 

Örneğin; far tasarımları eskiden sadece sürücünün geceleri önünü daha rahat görmesi veya karşıdan gelen aracın sizi fark etmesi gibi işlevlere sahipken günümüzde arabanın karakteristiğine imza atan unsurların başında gelmektedir.  

Solda Yeni Skoda Kodiaq Far Tasarımı-Skoda L&K 110 Modeli

Aracın iç mekanında yapılacak tasarım değişiklikleri dış tasarıma göre daha zor olsa da araç sahiplerinin araçla olan ilişkisinde payının oldukça fazla olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. 

Eskiden sürücülerin araçlardan beklentisi daha kısıtlıydı. Araçların içinde aranılan özellikler belliydi. Kliması, deri koltuğu, radyosu gibi özellikler bize lüks ve yeterli gelirken artık iç mekanda bize sunulan daha farklı özellikleri arar olduk. 

Dijital gösterge, otomatik klima, büyük multimedya ekranlara sahip otomobiller, günümüz araçlarının çoğunda standart olarak gelmektedir. 

Ancak kullanıcılar kendilerine sunulan bu teknolojileri yeteri kadar özelleştiremiyorlar. Çünkü araç teknolojisi buna izin vermiyor. Tasarım anlamında rekabeti artıran bu unsurlardan biriside iç tasarım öğelerinin özelleştirmesinden kaynaklı öğelerden oluşuyor.

Örneğin kendi aracım Skoda Scala‘da (Premium) klima kontrolleri multi medya ekranına hapsolmuş vaziyette. Skoda’nın tasarım faciası olarak gördüğüm bu durumdan diğer Skoda Scala kullanıcıları da muzdarip. Fan hızını elinizle ayarlamak istediğinizde sürüş halindeyken pür dikkat ekrana odaklanmanız ve ince fan ayarlama çizgisini oynatmaya çalışmalısınız.

Neyseki makyajla birlikte klima kontrol kısmına fan ayarlamanızı sağlayacak bir özellik eklenmiş. 

Otomotiv pazarında, her marka kendi içinde geliştirmeler yaparak kullanıcıların bütün isteklerine cevap vermeye çalışırlar. Rekabet bu noktadan sonra kızışmaya başladı. Sadece şık bir iç mekan bize yeterli miydi? Yoksa kullanışlılık odaklı bir iç mekan daha mı önemliydi. Şık bir tasarım uğruna kullanmayacağımız gereksiz düğmelerin bulunduğu bir iç mekandan bize ne hayır gelecekti.

Skoda’da kullanıcıların bu taleplerini duymuş olacak ki, hem şık bir tasarım hem de özelleştirilebilir bir iç mekan sunmaya hazırlanıyor. 

Skoda, son yıllarda araçlarında Simply Clever özelliklerini sunmaya başlamasıyla VW Grubu araçlar içerisinde kendine has bir müşteri kitlesi oluşturmayı başardı.

Kapı koluna gizlenmiş şemsiye, depo kapağında bulunan buz kazıyıcı gibi basit ama kullanışlı öğeleriyle kullanıcıların basit isteklerini karşılamayı başaran Çek üretici, kullanıcıların araçlarını daha fazla özelleştirebileceği atılımlar yapmaya karar vermiş. 

Kullanım kolaylığıyla birlikte özelleştirmeyi de sunan yeni Skoda tasarımları hem kullanıcıların beğenisini kazanmayı hem de kullanışlılığı artırmayı hedefliyor.

Bunun en güzel örneklerinden biri yakın bir zamanda tanıtılan Skoda Octaviada görmemiz mümkün. Dijital ekran iyileştirmelerinin yanında büyük ve kullanışlı multimedya özelliklerini bu modelde hayata geçirdi. 

Skoda Sesli Asistan Chat GPT ile Desteklenecek

Skoda’nın sesli asistanı Laura( destekleyen modellerde) daha da geliştirilerek ChatGPT ile entegre edilerek sürücüyle otomobilin etkileşimini maximize etmeyi başardılar. 

Ayrıca özelleştirebilir iç mekan öğeleriyle kullanıcılara görsel anlamda farklı seçenekler de sunmayı başardılar. 

Skoda yeni tasarımlarıyla, araçta bulunan dijital gösterge ve büyük multimedya ekranından her anlamda yararlanmaya çalışmış. İki parça halinde bulunan göstergelerin tek parça halinde çalışabilmesi için tasarım ve yazılım öğeleri oluşturulmuş. 

Multimedya ekranından istediğiniz kontrolleri yapmanıza imkan sağlayan Skoda’nın yeni HMI (Human Machine Interface) teknolojisi ise oldukça kullanışlı özellikler sunuyor.  

Skoda tasarımcıları özellikle yeni sistemin grafik konseptine oldukça fazla emek verdiklerini, kullanıcıların bu ekranları istedikleri gibi değiştirebilmelerine olanak sağlayacak şekilde yazılım ve tasarım öğelerini geliştirdiklerini söylüyorlar. 

Skoda bu geliştirmeleri yaparken esas olarak dijital göstergeyi merkezlerine koyarak bu iyileştirmeleri yaptıklarını belirtiyorlar. Dijital gösterge günümüzde kullanılan emsallerine göre kullanıcılara artık daha fazla özelleştirme imkanı sunacak gibi görünüyor. 

Yeni Nesil CarPlay Gündemde Değil mi?

Apple geçtiğimiz yıllarda yeni nesil CarPlay’in 2023 yılı sonunda araçlarda yerini alacağını belirtmiş ancak 2023 yılı bitmesine rağmen yollarda Apple’ın yeni nesil CarPlay araçlarına rastlamış değiliz. 

2024 yılı sonunda Apple söz verdiği teknolojiyi imza atan modellerde kullanıma sunacağını açıklamıştı. Aston Martin ve Porshe Apple’ın bu teknolojisini modellerinde kullanıma almak için imza atan iki otomobil markası olmuştu. 

Apple bu teknoloji ile araçların iç tasarımlarına müdahale etmekle kalmayacak aynı zamanda araçlarda belli standartta yazılımın olmasını da isteyecek. 

Çünkü Apple yukarıda Skoda’nın yapmaya çalıştığı tasarım özelliklerini CarPlay uygulaması ile yapmaya çalışacak. Araçlarda bulunan göstergeleri tam anlamıyla kullanması için otomobil üreticilerin CarPlay’e uyumlu modelleri üretmesi gerekecek.

Ancak otomobil üreticilerinin bu teknolojiyi kullanabilmeleri için çeşitli kriterlere sahip olmalarını beklemek yanlış olmaz.

Skoda tasarımcılarının yeni iç mekan dizaynlarında öne çıkardıkları dijital gösterge ve multimedya ekranlarının bir bütün halinde Apple CarPlay entegrasyonun yapılması gerekecektir. 

Yeni CarPlay, araç içi deneyiminizin tamamını devralacaksa, aracınızın tüm özelliklerine ve işlevlerine erişebilmesi gerekecektir. Çünkü Apple’a göre, CarPlay’in “yeni nesli” eskisinden çok daha geniş bir araç özelliklerine erişebilecek ya da erişmesi gerekecek.

Skoda yeni nesil CarPlay’e imza atan modeller arasında şimdilik yok ve anlaşılan o ki kendi tasarım dillerini kullanmaya ve devam edecek gibi görünüyor. 

Skoda’nın yeni iç tasarımını ve özelleştirilebilir dijital ekranlarını nasıl buldunuz?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün