Apple CarPlayTeknoloji

Apple’ın Yenilikçi CarPlay Güncellemesi: iOS 17.4 ile Dijital Ekranlara Yol Tarifi Geliyor!

Apple’ın sürekli gelişen teknolojileri, iOS 17.4 güncellemesi ile bize bir çok yenilik getiriyor. Bu güncelleme, AB’deki App Store’da dikkate değer değişikliklerin yanı sıra herkesin beğenisini kazanacak yeni emojiler ve CarPlay’de yapılan küçük ama etkili bir güncellemeyi içeriyor. iOS 17.4 beta 4 güncellemesinden sonra destekleyen araba modellerinde ne gibi değişiklikler var gelin yakından bakalım. 

Apple CarPlay İçin Yeni Deneyim

iOS 17.4, CarPlay özelliğinde Apple Haritalarda önemli bir değişiklik sunuyor. Artık, yaklaşan manevralar(yönlendirme) hakkında bilgi içeren bir gösterge paneli deneyimi, kullanıcılara daha fazla yolculuk kontrolü sağlıyor. Bu yenilik, sürücülere hem daha güvenli hem de daha akıcı bir sürüş deneyimi sunmayı hedefliyor.

Kullanıcılar Apple Haritaların ana ekranında sağ üst köşesindeki harita yapılandırma düşmesine dokunarak ana ekran ve gösterge paneli ekranı arasında istedikleri ekran tipini değiştirebilecekler.

 Ekran Tipi Seçenekleri

Kullanıcılar, iOS 17.4’ün getirdiği güncelleme ile artık Haritalar ana ekranı ve gösterge paneli ekranı arasında istedikleri gibi geçiş yapabilecekler. Tek bir dokunuşla, sürücüler, tercih ettikleri ekran tipini belirleyebilir ve böylece ihtiyaçlarına en uygun görünümü seçebilirler.

Çift Ekranlı Araçlar İçin Esneklik

Çift ekranlı araç sahipleri için, iOS 17.4’ün en önemli avantajlarından biri, Harita görünümünü istedikleri ekrana taşıyabilme yeteneğidir. Artık sürücüler, çift ekranlı araçlarında Haritalar görünümünü kişiselleştirebilir ve böylece navigasyon deneyimlerini daha etkili hale getirebilirler.

Tek Ekran Kullanıcılarına Kolaylık

iOS 17.4, tek ekranlı CarPlay kullanıcılarını da unutmuyor. Artık, bu kullanıcılar, önünüzdeki yolun sokak düzeyinde görünümü ile genel yolculuk ilerlemesinin gökyüzü düzeyindeki görünümü arasında kolayca geçiş yapabilirler. Bu, sürücülere daha fazla esneklik ve kullanım kolaylığı sağlar.

 Dijital Gösterge Entegrasyonu

Destekleyen bazı otomobil markalarında, CarPlay ekranını direksiyon arkasında bulunan dijital göstergeye (hayalet gösterge) yansıtabiliyorsunuz. iOS 17.4’ün getirdiği güncelleme ile dijital gösterge paneli, CarPlay’deki Apple Haritalar verileri için ikinci bir ekran olarak kullanılabilecek. Bu, sürücülerin bilgiye daha kolay erişmesini ve sürüş sırasında dikkatlerini yoldan daha az ayırmalarını sağlayabilir.

Gerçekte Nasıl Görünüyor?

9toMac’in haberine göre; bir reddit kullanıcısı Polestar aracında yeni CarPlay görünümüyle ilgili öncesi ve sonrası resimleri paylaştı. Dijital ekranda(hayalet ekranda) 17.4 beta 4 sürümünde Apple haritalarda adım adım yol tarifinin gösterildiği görülüyor. 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün