Togg

Togg, Almanya’da Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Togg’un 2025 yılının başında Almanya pazarına gireceğini ve Avrupa’da satışa sunulacağını duyurdu. Kacır, TRT Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, sektörde önemli değişikliklere yol açan Togg’un yükselişini değerlendirdi.

Togg ve Kamu Kullanımı

Kacır, “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”nin çok yönlü bir çalışma olduğunu belirterek, bakanlık ve tüm bağlı kurumlarla bu hedeflerin en etkin şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli adımları atacaklarını ifade etti. Özellikle pakette yer alan taşıt konusunda katkılarının olacağını belirten Kacır, “Kamuda Togg kullanımı giderek daha da yaygınlaşacak. Bakanlık olarak bu sürece öncülük etmeye devam edeceğiz. İleriki dönemde kamudaki tüm mecralarda Togg tercihinin daha da yaygınlaşmasını sağlayacağız.” dedi.

Araç Tasarrufu ve Verimlilik

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e araç tasarrufuna ilişkin bir teklif sunduklarını belirten Kacır, “Bir kamu araç havuzu programı geliştireceğiz. Tekil araç kullanımından ziyade ortak havuzlardan yararlanmayı amaçlıyoruz. Bu sayede hem tasarruf sağlanacak hem de verimlilik artacak. Öncelikli olmayan harcama ve giderleri azaltarak elde edilecek kaynakları yüksek teknolojiye, üretime ve ihracata yönlendireceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Teknoloji Hamlesi

Kacır, Türkiye’nin istihdamına, üretimine ve ihracatına katkı sağlayacak yeni stratejiler geliştirdiklerini ifade ederek, “Organize sanayi bölgelerinin limanlara bağlanmasına yönelik altyapı çalışmalarını hızlandıracağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yakında yeni bir teknoloji teşvik programı ilan edecek. Türkiye, çip ve batarya teknolojilerinde milli projelerini hızlandırırken, küresel yatırımları çekmeye yönelik yeni bir yüksek teknoloji yatırım programı başlatacak.” dedi.

Deprem Bölgesine Destekler

Deprem bölgesindeki çalışmalara da değinen Kacır, ekonomik faaliyetlerin hızlanmasının önemine vurgu yaptı. Kacır, KOBİ’lere destek sağladıklarını belirterek, “Dünya Bankası ve Japon Kalkınma Ajansından alınan kaynaklarla deprem bölgesindeki 52 bin 290 işletmeye yaklaşık 16,8 milyar lira KOSGEB desteği aktardık. KOBİ’lerimize 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz kredi imkanı sunduk.” dedi.

Yollarda 30 Bine Yakın Togg

Kacır, Togg’un sadece bir otomobil markası olmadığını, tüm sektörü dönüştürmeye öncülük ettiğini vurguladı. “Bugün yollardaki Togg’lar 30 bine yaklaştı. Togg, elektrikli araç sınıfında ve SUV modeller arasında pazar lideri konumunda.” dedi.

Togg’un Gelecek Planları

Togg’un gelecekte önemli bir batarya üretim üssü olacağını belirten Kacır, otonom sürüş ve yapay zeka konusundaki yeteneklerinin geliştirileceğini söyledi. 2025 yılının başında Almanya’da satışa çıkacak olan Togg, aynı tarihlerde Las Vegas’ta tanıtılan ‘fastback’ modelini de pazara sunmayı hedefliyor. Yazılım geliştirme çalışmaları da devam eden Togg’un son yeniliklerinden biri yüz tanıma teknolojisi oldu.

Bu adımlar, Togg’un Avrupa pazarına girmesi ve global bir marka olarak kendini kanıtlaması için önemli birer kilometre taşı olacak.

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün