Apple Watch

Apple Watch Hızlı Şarj Özelliği Nasıl Çalışır? Hangi Modeller Destekliyor?

Apple Watch ilk tanıtıldığı zamandan beri oldukça fazla geliştirme aldı. Bizim en yakın asistanımız haline gelen bu giyilebilir teknolojinin şarjı hala oldukça kısa süre gitmektedir. 

Apple Watch serisinde en uzun pil ömrü sunan model Apple Watch Ultra modeli. Kullanıcılarına yaklaşık 36 saatlik kullanım süresi sunuyor. Ancak Apple Watch’ın rakiplerine oranla bu handikabını aşmanızın bir yolu var: Hızlı şarj özelliği!  

Hızlı şarj özelliğiyle birlikte akıllı saatinizi daha hızlı şarj etmeniz mümkün. Bu yazımızda hangi modellerin hızlı şarjı desteklediğini, hızlı şarjın olumlu ve olumsuz yönlerini ele alacağız.

Apple watch hızlı şarj özelliği

Apple Watch’larda Hızlı Şarj Özelliği Nedir?

Apple akıllı saatlerine Watch Series 7’den beri hızlı şarj özelliğini destekliyor. Bu özelliğin kullanılması için ise bir kaç kriterin saatinizde veya sarj adaptöründe bulunması gerekiyor. Apple bunun için sahip olmanız gereken özellikleri sitesinde sıralamış:

  • Apple USB-C şarj kablosu 
  • Apple 18 W, 20 W, 29 W, 30 W, 61 W, 87 W veya 96 W USB-C adaptörü,
  • 5 W veya daha yüksek USB Güç iletimini destekleyen (SUB-PD) destekleyen üçüncü taraf USB-C güç adaptörü olarak açıklanmış. 

Bu özelliklere sahip Apple Watch‘nız, USB-C şarj kablosu ve belirtilen güçte adaptörünüz varsa saatinizi hızlı şarj edebilirsiniz. Apple %0’dan %80’e 45 dakikada saatinizi şarj edebileceğinizi belirtiyor. 
Apple Watch hızlı şarj özelliği bu anlamda, yetersiz pil ömrünü bir nebze ikame edebiliyor. Bende günlük Apple Watch kullanıcısı olarak hızlı şarj özelliğini kullanıyorum.
Gece saatle yatmayı sevmeyen birisi olarak genelde şarj rutinim gün sonunda saatimi şarj etmek için Dock’a koyuyorum ve şarj ediyorum. Sabah akıllı saatimi şarjdan alıp takıyorum ve gün boyu hep açık ekran ve diğer arka planda çalışan uygulamalar olan, kandaki oksijen, kalp atış hızı gibi özellikler açık olmasına rağmen gün sonuna kadar şarjım bitmeden Apple Watch’ı kullanabiliyorum. 

Hangi Apple Watch Modelleri Hızlı Şarjı Destekliyor?

Apple Watch hızlı şarj özelliği destekleyen modeller şunlar;

  • Apple Watch series 7
  • Apple Watch Series 8
  • Apple Watch Series 9
  • Watch Ultra 
  • Watch Ultra 2
  • Apple Watch SE ve Apple Watch SE( 2. nesil) saatler hızlı şarj özelliğini desteklememektedir. 

Apple Watch Hızlı Şarjın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Saatinizi hızlı şarj etmenin olumlu olumsuz yönleri vardır. Hızlı şarj size zaman kazandırır ve Apple Watch’ların en büyük handikabı olan pil ömrünün azlığını az hissedebilirsiniz. Günlük rutininizi sekteye uğratmayacak ölçüde kısa sürede bataryası biten saatinizi şarj edebilirsiniz. Tabi bunun için hızlı şarj destekleyen bir modele sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Apple Watch hızlı şarj

Apple Watch’unuzu hızlı şarj etmeninin olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Hızlı şarj saatinizin pil ömrünü azaltabilir. Apple bunun önüne geçmek için çeşitli yazılımları saatinize yüklemiştir.

Apple Watch’unuzu genellikle aynı saatte şarj etmek, düzenli bir şarj alışkanlığı oluşturmanıza yardımcı olur. Bu, pilin sağlıklı kalmasına ve daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunabilir. 

Ayrıca ayarlar> pil> pil sağlığı> İyileştirilmiş Pil şarjı sekmesini aktif hale getirebilirsiniz. 

Bu şekilde akıllı saatiniz günlük kullanımınızı öğrenip ne zaman uygun sınıra kadar ve ne zaman tam olarak şarj edeceğini belirleyebilir. Akıllı saatiniz onu kullanmaya ihtiyacınız olana kadar %80 oranını geçince şarj etmeyi bitirmek için bekleyebilir.

Ayrıca saatinizin pil ömrünü uzatmanız için; saat kadranınızda kullanmadığınız veya sıkça güncellenen komplikasyonları kaldırarak, Apple Watch’un işlem yükünü azaltabilir ve pil ömründen tasarruf edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün