Apple

iOS 18’deki Yeni Özellik: Uygulama Simgelerini Özelleştirme

Mark Gurman, hafta sonu iOS 18 ile birlikte uygulama simgelerini özelleştirme özelliğinin geleceğini belirtti.

İlk bakışta bu, nispeten küçük bir kozmetik değişiklik gibi görünebilir, ancak bence bu özellik, oldukça etkili bir şekilde kullanılabilmenin kapısını aralıyor…

Gurman, ana ekran üzerindeki uygulamaları serbestçe konumlandırma özelliğinin yanı sıra, uygulama simgelerinin renklerini değiştirme imkanının da olacağını belirtti.

Yapay zeka ile ilgisi olmayan bir diğer eğlenceli geliştirme, yenilenmiş iPhone ana ekranı olacak. Kullanıcılar, uygulama simgelerinin rengini değiştirebilecek ve onları istedikleri yere koyabilecekler. Örneğin, tüm sosyal medya simgelerinizi mavi veya finansla ilgili olanları yeşil yapabilirsiniz — ve bunları 2007’den beri var olan standart ızgara düzenine yerleştirmeniz gerekmeyecek.

Bu özelliği istememizin birkaç nedeni olabilir, en basiti estetik tercihlerdir. Bazı kişiler, uygulama simgelerini özel simgelerle değiştirmek için Kısayolları kullanıyor ve birkaç yıl önce tek bir renk paleti – retro ve tek renk dahil – kullanma modası vardı.

Gurman’ın da belirttiği gibi, uygulamaları kategorize etmek de bir diğer neden ve bence bu özellik, telefonlarımızı kullanma şeklimizi etkilemek için kullanılabilir.

Son birkaç yılda aşırı akıllı telefon kullanımına yönelik artan bir endişe var ve birçoğumuz kullanımı azaltmak için adımlar atıyoruz. Kişisel olarak attığım en etkili adımlardan biri, iPhone’umu uygulama ve bildirim diyetine sokmaktı. Bunu 2018’de yaptım ve bu ayarları o zamandan beri korudum.

Genel olarak yaşam dengem açısından, Apple Takvim’de bir renk kodlama sistemi kullanıyorum, böylece hayatımdaki çeşitli önceliklerin programıma nasıl yansıdığını bir bakışta görebiliyorum.

Renk kodlu takvimim, bu dengeyi nasıl sağladığımı görmek için süper kolay bir yol sunuyor. Örneğin, eğer koyu yeşil yoksa, bu video planlarımı gerçekleştirmediğim anlamına gelir ve bir şeyler planlamam gerektiğini işaret eder. Mor renk yoksa, bu da iyi olmama dikkat etmediğim anlamına gelir. Turuncu çok azsa, daha eğlenceli şeyler planlamam gerektiğini gösterir.

Uygulamalar da benzer şekilde veya benzer prensipler kullanılarak renk kodlanabilir. Örneğin, sosyal medya uygulamalarının kullanımını önemli ölçüde azaltmak için adımlar attım ve hepsine aynı rengi (belki kırmızı!) verirsem, parmağımın bu uygulamalardan birine doğru gittiğini daha açık hale getirebilirim.

Belirli kişisel veya profesyonel hedefleriniz varsa ve bu hedefleri destekleyen uygulamalarınız varsa, bunları tam tersi şekilde kullanabilirsiniz: Bu uygulamaları yeşil renkle kodlayarak, onları maksimum düzeyde kullanmanız gerektiğini kendinize işaret edebilirsiniz.

iOS uygulamaları için renk kodlama seçeneği onaylanırsa kullanmayı düşünüyor musunuz? Kendi düşüncelerinizi ve planlarınızı yorumlarda paylaşın.

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün