Otomotiv Haberleri

Bu Yazı Zenginleri İlgilendiriyor!Türkiye'de Lüks Otomobil Satış Rakamları: Porsche, Maserati, Jaguar, Bentley, Ferrari ve Lamborghini

Türkiye’de Mayıs ayında en çok satan lüks otomobillerin hangileri olduğunu merak ediyor musunuz? İşte lüks otomobil pazarında öne çıkan markaların satış rakamları ve en çok satan modeller…

Mayıs Ayında Otomotiv Pazarı ve Satış Rakamları

Mayıs ayında Türkiye’deki otomotiv pazarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 oranında daralma yaşasa da, sektör beklentilerinin altında kaldı. Otomobil ve hafif ticari araç satışları Nisan ayına kıyasla yüzde 31,5 artarak 100 bin 305 adede ulaştı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) verilerine göre, yılın ilk beş ayında toplam satışlar yüzde 6 artış göstererek 471 bin 743 adet sıfır araç satışı gerçekleşti.

En Çok Satan Modeller

Mayıs ayında en çok satan otomobil, 4 bin 661 adetle Renault Clio oldu. Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili Togg T10X, 4 bin 140 adet satışla ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise 3 bin 374 adetle Renault Megane bulunuyor.

Premium Otomobil Sınıfında Satış Liderleri

Mayıs ayında premium otomobil sınıfında en çok satan marka BMW oldu. BMW, 2 bin 172 adet satışla liderliği elde ederken, Mercedes 2 bin 160 adetle ikinci sırada yer aldı. Ocak-Mayıs döneminde ise zirve, 10 bin 482 adetle Mercedes’in oldu. Beş aylık sürede BMW ise 7 bin 490 satış rakamına ulaşarak ikinci sırada yer aldı.

Süper Lüks Otomobillerin Satış Rakamları

Mayıs ayında süper lüks otomobil kategorisinde Porsche, 99 adetle en çok satan marka oldu. Lexus 52 adet, Maserati 22 adet, Jaguar 5 adet, Bentley ve Ferrari 3’er adet, Lamborghini ise 2 adet satış gerçekleştirdi. Ocak-Mayıs döneminde ise Porsche toplamda 450 adet satış rakamına ulaştı. Lexus 282, Maserati 111, Jaguar 35, Bentley 17, Ferrari 11 ve Lamborghini ise 9 adet satış yaptı.

Türkiye’de Lüks Otomobil Pazarı

Lüks otomobil pazarında Porsche, Maserati, Jaguar, Bentley, Ferrari ve Lamborghini gibi markalar dikkat çekici performanslar sergiliyor. Bu markaların satış rakamları, Türkiye’deki otomobil severlerin lüks ve prestijli araçlara olan ilgisini gözler önüne seriyor.

Porsche: Mayıs ayında 99 adet satış yapan Porsche, beş aylık dönemde ise 450 adet satış rakamına ulaştı.

Lexus: 52 adetlik Mayıs satışı ile Lexus, beş ayda toplam 282 araç sattı.

Maserati: 22 adet Maserati, Mayıs ayında sahibine kavuşurken, Ocak-Mayıs döneminde toplam 111 adet satıldı.

Jaguar: Mayıs ayında 5 adet Jaguar satışı gerçekleşti ve beş aylık toplam satış 35 adede ulaştı.

Bentley: Mayıs ayında 3 adet Bentley satılırken, beş ayda toplam 17 adet Bentley satışa sunuldu.

bentley

Ferrari: Lüks spor otomobil markası Ferrari, Mayıs ayında 3 adet, beş aylık dönemde ise 11 adet satış gerçekleştirdi.

Lamborghini: Mayıs ayında 2 adet Lamborghini satılırken, Ocak-Mayıs döneminde toplam 9 adet Lamborghini satışa sunuldu.

Türkiye’de lüks otomobil pazarı, gerek yerli markalar gerekse dünya çapında ünlü lüks markalar açısından oldukça hareketli. Otomotiv sektöründeki bu dinamik yapı, Türkiye’deki tüketicilerin lüks araçlara olan ilgisinin yüksek olduğunu gösteriyor. Porsche, Maserati, Jaguar, Bentley, Ferrari ve Lamborghini gibi markalar, satış rakamlarıyla bu ilgiyi doğruluyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün