iPad

Yepyeni iPad Modelleri: 2024 Apple Etkinliği Detayları ve Beklentileri

‘Let loose’ Etkinliği Bilgileri

Apple’ın 2024 yılının ilk etkinliği yaklaşıyor. 7 Mayıs’ta düzenlenecek olan “Serbest Bırak” etkinliği, tamamen iPad’e odaklanması bekleniyor. 2023 boyunca cihazın hiçbir donanım güncellemesi almadığı göz önüne alındığında, bu bir sürpriz olmamalı. iPad satışları, düşmeye devam ediyor. Ancak Apple, 7 Mayıs etkinliği ile bu trendi tersine çevirmeye çalışacak.

‘Serbest Bırak’ Etkinliği Detayları

Apple bu etkinliği normalden daha erkene çektiğini değerlendiren uzmanlar Apple’ın Normalin dışına çıktığını belirtiyorlar. Apple, tüm ABD saat dilimlerinde sabah başlama zamanı belirledi, bu da özellikle güneşli Kaliforniya’da erken bir zaman dilimine denk geliyor. Etkinlik, 7 Mayıs Salı günü, 07.00 -10.00 arasında başlayacak. Sürenin yaklaşık 35 dakika olması sizi şaşırtmasın çünkü; çoğu etkinlik videosundan daha kısa ancak geçen Ekim ayındaki Mac tanıtımıyla benzer bir sürede geçmesi bekleniyor.

Artık alışılanın aksine, bu etkinlik bir ön kayıt video formatında olacak ve aşağıda listelenen çeşitli yayın kaynaklarından erişilebilecek:

  • YouTube,
  • Apple’ın kendi web sitesi,
  • Herhangi bir platformdaki Apple TV uygulaması,

Apple’ın ürün lansmanları hakkında detaylı ipuçları paylaşması alışılmadık bir durum olsa da, bu sefer etkinlik davetiyesine bir Apple Pencil içeren animasyon ekleyerek yapıldı. Geçen yılki yeni iPad modelleri tanıtılmaması yetmezmiş gibi, “Serbest Bırak” davetiyesi, bu etkinliğin merkezine konacak ürün hattını güçlü bir şekilde bize doğrular nitelikte.

Son Nesil iPad Pro 12.9 inç ve 11 inç modelleri

Etkinliğin en büyük odak noktası, iPad severlerin yıllardır beklediği son nesil iPad Pro modelleri olacak. Yepyeni 12.9 inç ve 11 inç modeller, iPad Pro serisinin beklediğimize değecek özelliklerle bizi karşılayacak.

OLED Ekranlar

OLED ekranlar ilk kez iPada geliyor. Hem 12.9 inç hem de 11 inç iPad Pro’nun OLED teknolojisini alması bekleniyor, 2021’den beri eksik olan Pro modellerindeki ekran özelliği bir dizi fayda sağlayarak ve uyumluluğunu artırarak bu özelliğe kavuşacağız. 12.9 inç model mini-LED ekran alırken, 11 inç LCD ekranını korumuştu.

Daha İnce Donanım

Her iki iPad Pro’nun da daha ince olması bekleniyor, büyük modelin kalınlığı yaklaşık %20 ve küçük modelin ise yaklaşık %15 oranında azalacak. Bu donanım değişiklikleri, öncelikle OLED ekranların gerektirdiği daha küçük bileşenlerden kaynaklanacaktır. Daha ince bir gövde, pil için daha az alan anlamına gelebilir ancak OLED ekranın potansiyel optimizasyonları tarafından telafi edilecek herhangi bir pil darbesini bekleriz.

M3 veya M4 Yonga

Apple iPad’lere güçlü çipler koyma konusunda kararlı. M3 veya M4 çip koyması durumunda güçlü çiplerin de etkisiyle yıllarca eskimeden ve performans kaybı olmadan bu cihazları kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

ipad m3

Yatay Ön Kamera

Temel model iPad’in izinden giden iPad Pro’nun ön kamerasının sonunda çerçevenin uzun tarafına taşınması bekleniyor, bu da onu tüm Mac kameraları gibi yatay yöneliminde merkezde konumlandırıyor. Bu küçük ama değerli değişiklik uzun zamandır bekleniyordu ve iPad kullanıcılarının her zaman yan tarafa değil, konuştukları kişiye bakmaları sorununa son verecek.

Yepyeni Klavye ve Pencil Aksesuarları

iPad Pro’nun, onu tamamlayacak yepyeni bir dizi Pro odaklı aksesuar alması bekleniyor. Kredi kartlarınız yakınınızda dursun!

Fiyat Artışı

Yüzümüzü güldürmeyecek konuların başında kesinlikle fiyat konusu var. Her iki iPad Pro modelinin de bu dönemde fiyat artışı alması bekleniyor. Raporlar bu artışın aralığını hep yukarı yöne doğru verirken, mevcut baz fiyatların en az 100 dolar artacağını ve hatta daha fazla bir fiyat artışını muhtemel olduğunu belirtmekte fayda var. iPad Pro’nun tüm aksesuarlarıyla birlikte (Magic Keyboard ve Apple Pencil) almanın maliyetinin oldukça pahalı olacağını söylemek zor değil.

iPad Air 12.9 inç ve 10.9 inç modelleri

Büyük iPad ekranı ilk kez Pro serisi dışında bir 12.9 inç iPad Air olarak sunulacak. iPad Air’in bu yeni form faktörü, cihazın alacağı en önemli gelişme olarak görülüyor. İki standart iPad Pro boyutu ve hatta iki temel model iPad olduğu gibi, 7 Mayıs’tan sonra iPad Air kullanıcıları kendileri için iki model arasından seçim yapabilecekler.

Yeni Magic Keyboard

Mevcut Magic Klavye, ek ağırlığı ve hacmi minimumda tutmaya çalışan benzersiz bir tasarım sunarak daha çok kullanışlılık odaklı bir tasarıma sahip olacak. Beklentiler, iPad Pro’ya özel olacak yeni Magic Keyboard’ın gerçekten profesyonel odaklı olma eğiliminde olduğu yönünde.

ipad magic keyboard

Beklenen değişikliklerden biri, yeni klavyenin alüminyum bir tabana sahip olması. Bu da iPad’i gerçek bir dizüstü bilgisayar gibi hissettirebilir. Ayrıca, mevcut Magic Keyboardın izleme dörtgeninin MacBook Air ve Pro’da olduğundan önemli ölçüde küçük olmasından dolayı, daha büyük bir izleme dörtgenin yolda olduğu belirtiliyor.

Apple Pencil 3 veya Pencil Pro

Apple Pencil serisi, üçüncü nesil bir Apple Pencil’in tanıtılması bekleniyor. İddialara göre; yeni özelliklerin merkezinde, farklı türdeki işlere uygun olarak değiştirilebilir olan kalem uçları Yeni Apple Pencil’ı daha kullanışlı hale getirebilir. Örneğin, bir uygulamada boyama yapmak, çizim yapmak veya kaligrafi yapmak için daha uygun kalem uçları kullanılabilir. Bir tür silgi özelliğinin de gelmesi muhtemel. Bu yeni Kalem’in ‘Pro’ adını alması bekleniyor.

ipad apple pencil

Son nesil Kalem için beklenen diğer özellikler arasında Find My entegrasyonu ve AirPods’ta bulunan bir “sıkma” özelliğininde gelmesi işlevsellik açısından bekleniyor.

iOS ve iPadOS 17.5’in çıkış tarihi ve özellikleri

iOS ve iPadOS 17.5 beta döngüsü sona eriyor ve her iki güncellemenin de yeni duyurulan iPad’lerle birlikte gönderilmesi bekleniyor.

Şu ana kadar, en son yazılım güncellemelerinin yeni özellikler açısından oldukça kısıtlı olduğu görülüyor. En büyük değişiklik, yalnızca AB kullanıcılarına özel olacak ve web’den doğrudan uygulama indirmeye başlayabilecekleri.

Bunun dışında, News+ aboneleri için Haberler uygulamasına yeni bir Quartiles oyunu, bazı Find My güvenlik iyileştirmeleri ve genel tasarım tweaks’ler bulunmaktadır.

Apple etkinliğinde yeni iPad donanımları ile ilgili bir veya iki ek özellik sunulmasını görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Beklenmeyenler: iPad mini 7 ve iPad 11

Tüm iPad serisinin bir güncellemeye ihtiyacı olmasına rağmen, raporlar iPad mini 7 ve iPad 11’in bu yılın ilerleyen zamanlarında gelmeyeceğini gösteriyor. Her iki cihaz için de büyük iyileştirmeler beklenmiyor, bu da iPad tanıtımları arasındaki boşluğu daha da meraklı hale getiriyor. Her durumda, daha düşük seviye bir iPad modeli arayanlar muhtemelen sonbahara kadar beklemek zorunda kalacaklar.

Apple’ın 7 Mayıs etkinliği özetle

Apple’ın Mayıs ayında bir etkinlik düzenlemesi nadir görülüyor, ancak iPad serisi kesinlikle biraz ilgiye ihtiyaç duyuyor. Yeni iPad Pro’nun, iPad hattını yeni zirvelere taşıyıp taşımayacağını hep birlikte göreceğiz. İPhone Pro ve MacBook Pro modellerinde olduğu gibi, iPad Pro genellikle yeni teknolojilerin ilk olarak ortaya çıktığı yerdir ve ardından diğer modellere sızar.

iPad Pro için ekran, form faktörü, yonga, kamera ve aksesuar değişiklikleri ile, bu ürün lansmanı, Apple’ın bir sonraki iPad bilişim dönemi vizyonuna harika bir bakış sunacak.

Apple’ın iPad etkinliğinde en çok neyi görmekten heyecan duyuyorsunuz? Yeni bir iPad Pro veya iPad Air’e yükseltme yapmayı planlıyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin.

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün