Akaryakıt Haberleri

Akaryakıtta Yeni Dönem: Benzin ve Motorinde Tek Fiyat Uygulaması Başladı

Akaryakıt Sektöründe Fiyat Eşitliği

Bugün itibarıyla, Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarında benzin ve motorinde tek fiyat uygulaması başlıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) aldığı kararla, aynı tür akaryakıt ürünleri için farklı fiyatlar uygulanmayacak. Bu karar doğrultusunda, ülke genelindeki 13 bin akaryakıt bayisinde fiyatlar güncellenecek.

EPDK’nın Kararı ve Uygulama Detayları

EPDK’nın aldığı karara göre, farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin aynı fiyatla satılması gerekecek. Bu kapsamda, “95 oktan benzin, dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro” gibi farklı isimlerle satılan ürünler için artık fiyat farkı olmayacak. EPDK, bu düzenleme ile tüketicilerin akaryakıt alışverişlerinde yaşadığı belirsizliklerin önüne geçmeyi ve bayilerin operasyonlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Tüketicilere ve Bayilere Sağlanacak Kolaylıklar

EPDK’den yapılan açıklamada, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışı yapmaya devam edebileceği ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceği belirtildi. Türkiye’de yaklaşık 13 bin bayinin, tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçlarını en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılamak üzere düzenli olarak denetlendiği vurgulandı. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile bayilerde ve dolum terminallerinde kalite kontrolü sürekli olarak yapılmaktadır.

Dağıtıcı Lisansı Sahiplerinin Sorumlulukları

Dağıtıcı lisansı sahipleri, akaryakıtın özelliklerini iyileştirmek amacıyla yüzde 0,5’i geçmemek kaydıyla çeşitli katkı maddelerini ürüne ekleyebilecekler. Ancak, bu işlem için kullanılacak katkı maddeleri konusunda EPDK’yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bu yeni düzenleme ile birlikte akaryakıt sektöründe fiyat şeffaflığı sağlanarak tüketicilerin daha bilinçli alışveriş yapması hedefleniyor. Aynı zamanda bayilerin operasyonel süreçlerinin de kolaylaştırılması planlanıyor. EPDK, bu kararın hem tüketicilere hem de sektördeki diğer paydaşlara olumlu yansımalarının olacağını öngörüyor.

15 Mayıs 2024 Tarihi İtibarıyla Güncel Akaryakıt Fiyatları

İstanbul’da Akaryakıt Fiyatları

  • Benzin: 42.69 TL
  • Mazot: 40.17 TL
  • LPG: 20.97 TL

Ankara’da Akaryakıt Fiyatları

  • Benzin: 43.61 TL
  • Mazot: 41.12 TL
  • LPG: 20.87 TL

İzmir’de Akaryakıt Fiyatları

  • Benzin: 43.84 TL
  • Mazot: 41.36 TL
  • LPG: 20.51 TL

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün