Apple Watch

Apple Watch Series 10: Daha Büyük Ekran ve İnce Tasarım ile Geliyor, Ancak Yeni Sağlık Özellikleri Gecikebilir

Apple, bu yılki Apple Watch yenilemesi için büyük değişiklikler planlıyor. Bugün yayınlanan bir rapor, Apple Watch Series 10 serisinin daha büyük ekranlar, daha ince bir tasarım ve daha hızlı performans sunacağını detaylandırıyor. Ancak, Apple yeni sağlık özellikleri konusunda bazı aksaklıklar yaşıyor.

Bloomberg’in Mark Gurman’ın Power On bülteninin son sayısında belirttiğine göre, N217 ve N218 kod adlarına sahip olan her iki Apple Watch Series 10 modeli de bu yıl daha büyük ekranlara sahip olacak. Gurman, bu modellerden daha büyük olanının, Apple Watch Ultra’da bulunan ekran kadar büyük olacağını söylüyor. Geçen hafta sızan şemalarla uyumlu olarak, Apple Watch Series 10’un daha büyük versiyonunun 2 inçlik bir ekranı olacak, bu da Apple Watch Ultra’nın 1.93 inçlik ekranından biraz daha büyük. Gurman ayrıca, Apple Watch Series 10’un daha ince olacağını, ancak “tasarımın kendisinin büyük ölçüde farklı görünmeyeceğini” belirtiyor.

Daha Güçlü İşlemci ve Performans Artışı

Apple Watch Series 10 ve Apple Watch Ultra 3, bu yıl daha güçlü bir işlemciye sahip olacak. Gurman, bunun gelecekte bazı yapay zeka iyileştirmelerinin temelini oluşturabileceğini belirtse de, Apple’ın şu anda Apple Intelligence özelliklerinin tamamını Apple Watch’a getirme planlarının olmadığını söylüyor.

Yeni Sağlık Özellikleri ve Gecikmeler

Önceki raporlar, Apple Watch Series 10’un kan basıncı izleme ve uyku apnesi özelliklerini ekleyeceğini öne sürüyordu. Ancak, Bloomberg’in bugünkü raporuna göre, Apple geçen yıl bu özellikler üzerinde ilerleme kaydetmiş olsa da, o zamandan beri “ciddi aksaklıklarla” karşılaştı.

Apple Watch’un hipertansiyon teknolojisi testler sırasında beklenildiği kadar güvenilir olmadı ve bu nedenle Apple, bu özelliğin yayınını bu yılın ötesine ertelemek zorunda kalabilir. Bu özellik kullanıma sunulduğunda, kullanıcının tam sistolik ve diyastolik değerlerini göstermeyecek. Bunun yerine, Apple Watch’un vücut sıcaklığı özelliğine benzer şekilde, kan basıncı trendlerini zaman içinde gösterecek.

Apple Watch’un uyku apnesi tespiti özelliği, kan oksijen doygunluğu verileriyle bağlantılı. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan Apple Watch modelleri, bir ITC ithalat yasağı nedeniyle kan oksijen izleme özelliğini sunmuyor. Apple, bu sorunu Eylül ayına kadar çözecek mi yoksa bunun etrafından dolaşmanın bir yolunu mu bulacak (belki de şirket, oksijen okuyucusunun doğrudan kan oksijen seviyeleriyle ilgili olmayan amaçlar için kullanılabileceğini iddia edebilir). Ayrıca, özelliği duyurabilir ancak daha sonraki bir tarihe kadar yayınlamayabilir veya tamamen erteleyebilir.

Apple Watch X mi Geliyor?

Bloomberg, daha önce Apple’ın cihazın 10. yıldönümünü kutlamak için bir “Apple Watch X” revizyonu sunmayı planladığını bildirmişti. Bu yeniden tasarım, Apple Watch için “şimdiye kadarki en büyük revizyon” olarak tanımlanmıştı.

Bugünkü raporda, Gurman bu yılki yeni Apple Watch’un yıldönümü markalamasını alıp almayacağının veya daha büyük bir sürümün 2025 yılına mı planlandığının belirsiz olduğunu söylüyor:

Apple Watch, 2014 yılında duyurulmuş ancak 2015 yılında piyasaya sürülmüş olduğundan, şirket bu yıl yıldönümünü duyurabilir veya 2025’te daha gösterişli bir sürüm yapabilir.

Apple Watch Series 10 ve Apple Watch Ultra 3’ün Eylül ayında iPhone 16 ile birlikte duyurulması bekleniyor.

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün