BlogÜrün İncelemeleri

Araç İçi Temizleme Malzemeleri Tavsiyelerim 

Arabalar çoğu zaman bizim yaşam alanımızın bir parçası. Araç içinin düzenli olarak temizlenmesi oldukça elzem. Bu yazımda araç içi temizleme malzemeleri neler? Hangilerini kullanıyorum? Araç içi temizleme bezi, araç içi temizleme köpüğü gibi malzemelerden ve Araç içi temizleme nasıl yapılır? Bundan bahsedeceğim. Size önereceğim ürünler uygulaması kolay ve hafta sonları arabanızı keyifle temizlemenizi sağlayacak ürünlerdir.

Araba iç mekan temizliği

İç Mekan Neden Kirlenir? 

Kış aylarında arabaların içi daha çok kirlenmeye başlar. Kışın yağışlı havalarda ıslanan yerler, çamur veya diğer kalıntıları ayakkabınıza yapıştırarak arabanızın içine aktarırsınız.  

İçeride kuruyan toprak, kum gibi materyaller toz üretmeye başlar ve arabanızın içine dağılır. Bu toz zerreciklerini soluduğunuz gibi birde temas yoluyla elinize bulaşır ve enfeksiyon kapma riskiniz bile artabilir. 

Bu nedenle arabanızın içini her zaman temiz tutmanızda fayda vardır. Bu yazımda sizlere arabanın iç mekan temizliğinde kullandığım ürünleri anlatacağım. 

Aracınızın İçini Temizlemeye Başlarken Nerden Başlamalısınız? 

Aracınızın temizliğine paspaslardan başlayın. Paspasları kaldırıldıktan sonra altını iyice süpürün. Taş, kum taneciği vs gibi materyalleri araç tabanından alın. 

Eğer detaylı temizlik yapmayacaksanız ve kir, toz kalmamışsa daha derine inmenize gerek yok. Ancak detay temizlik yapacaksanız yani araç tabanını detaylı bir şekilde temizlemek için genel temizleyici ürünler kullanabilirsiniz. 

Sonax, Autoglym gibi markaların ürünleri oldukça kaliteli. Bu ürünleri püskürtücü ,mikrofiber bez veya benzeri bir ürünle tabana dağıtıp sildikten sonra vakumla çekebilirsiniz.

Vakum yoksa beze veya tatbik edeceğiniz ürünün üstüne genel temizleyici ürünleri kullanıp yapabilirsiniz. Çok ıslatırsanız kurutma yapmayı unutmayın. Aksi halde aracınızda nem veya küf kokusuna benzer bir koku duyabilirsiniz. Kurutma işlemi oldukça önemli.  

Aracın Tabanımızı hallettikten sonra gelelim koltuklara.  

Koltuğunuzun Kumaşına Uygun Araç içi Temizleme Malzemeleri Kullanın

Koltuklar arabayla birebir temas ettiğiniz ve konforunuzu sağlayan en önemli noktalardan biridir. Aynı zamanda aracınızın temizliği konusunda göze hitap eden yerlerdir. Koltuk temizliği aslında kolay bir husus değil ve oldukça dikkat edilmeli. Araç içi temizleme malzemeleri arasında en dikkat etmeniz gereken ürünlerden biridir.

Koltuğunuzun döşemesi burada en önemli faktör. Benim aracım normal ve kolay silinebilir bir materyalle kaplı. 

Ancak bir önceki aracımda alcantara döşemelerden dolayı oldukça temkinli davranırdım. Çünkü tüylenme veya benzeri bir durumla karşılaşmak istemezdim. Buna ilişkin ürünlerde satılıyor ancak ben tercih etmedim. 

Skoda Scala’da ise kullandığım ürün Sonax Genel Temizleyici. Arka koltukta seyahat eden bir prensesiniz varsa bu ürüne çok ihtiyacınız olabilir! 

Sonax Genel Temizleyici

Kullanım kolaylığı yüksek bir ürün olan Sonax genel temizleyiciyi döşemelerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yüzeysel kir ve lekeleri oldukça kolay çıkarıyor. 

Koltuklarınızda eğer inatçı lekeler yoksa bu araç içi temizleme malzemelerinden birini kullanabilirsiniz.  

Deri Aksam Temizliği

Direksiyon, vites topuzu, el freni multimedya ekranı en fazla temas ettiğimiz noktalar. Direksiyonunuz eğer deri veya deri benzeri bir ürünle kaplıysa düzenli bakım yapılmadığı zaman matlığını kaybedebilir ve çizilmelere karşı daha dirençsiz hale gelebilir. O yüzden deri aksam temizliğini ve bakımını ihaml etmemeye çalışın. Kullandığınız ürünler mutlaka derinize göre olsun.

Araba iç mekan temizliği

Direksiyon vites topuzu ve el freni temizliğinde ben yine Sonax’ın deri bakım ürününü kullanıyorum. Derinin hem temizliğinde hem de korumasında oldukça başarılı bir ürün. 

Ancak bu ürünü kullanırken direk güneş ışığı altında yapmaktan kaçının. Akşam saatlerinde yapıp sabaha kadar dinlenmesini bekleyebilirsiniz. 

Geldik en keyifli kısma..

Detay Fırçası İle Derinlere İnin

Detay fırçası adından da anlaşıldığı gibi detaylı temizlik yapmak isteyenler için ideal. Plastik aksam, klima menfezleri gibi yerlerin temizliğini yapmak için ideal. Valet pronun detay fırçasını önerebilirim size. APC ürün olarak ise Sonax genel temizleyici oldukça iyi iş çıkarıyor. Araç içi temizleme malzemelerin de bu fırçayı da kullanmayı unutmayın.

Fırça yerine uygulama pedi veya mikro fiber bezde kullanabilirsiniz. Ancak fırçayla detaylı bölgelere -klima mazgalları gibi- daha kolay ulaşabilirsiniz. 

Cam Temizliği

Araç içi temizleme malzemelerinden biri de cam temizliğin de kullanmanız gereken ürünler. Benim en ön verdiğim konulardan birisi de cam temizliğidir. İlk aracımda bana travmaya neden olan cam temizliği, sonraki araçlarımda bana bu konuda dikkat etmem gerektiğini her zaman hatırlatır. Kireç lekeleri oluştuktan sonra çıkarmanız oldukça zordur. Bunu önlemenin en kolay yolu ise cam temizliğinizi düzenli yapmanız ve kullandığınız ürünlerin camlar kireç yapmamasını sağlamaktır. Arabasını kendi yıkamayı seven ve benzin istasyonlarından başka çaresi olmayanlar için -ki bende bu gruba giriyorum- cam temizliğinize dikkat etmeniz gerekir.

Burada ben iki farklı yol kullanıyorum.

Cam köpüğü ve cam sil kullanarak camı temizlemek.

Würth markasının cam temzileme köpüğü bir kaç ayda bir kullanmanız gereken ürünlerin başında geliyor. Böcek kalıntıları, reçine(yeni oluşmuş) vs lekeleri için oldukça güzel bir ürün. Aracımda düzenli olarak kullanıyorum. Camlardaki lekeleri çıkarmakla kalmıyor aynı zamanda güzel bir parlaklıkta sağlıyor.

Uygulanışı ise oldukça kolay. İçindeki malzemeyi köpük şeklinde camınıza uyguluyorsunuz. Camla temas ettiğinde kendisi de bir miktar hacim kazanarak yayılmaya başlıyor. Boşluk kalmayacak şekilde cama uyguladıktan sonra ister mikro fiber bez isterseniz tüy bırakmayacak şekilde köpüğü silmek için kağıt havlu kullanabilirsiniz. Ben mikro fiber bezi köpüğün büyük bir kısmını aldıktan sonra en son kurulamak için kullanıyorum ve daha etkili oluyor. Bagajınızda bulundurmanız gereken ürünlerden birisi kesinlikle.

Ayrıca ön camınızı içeriden silerken zorlanıyorsanız köpükle daha kolay bir şekilde ön camınızı içeriden temizleyebiliyorsunuz. Kış aylarında özellikle buğu yapma şikayetiniz varsa ön cam temizliğinden sonra şikayetleriniz azalacaktır. Ancak ön camı içeriden silerken torpidonun üstünü köpüklerin düşme ihtimaline karşı bez veya havlu ile kapatmayı unutmayın.

araç içi temizleme malzemeleri

İkinci cam sil yöntemim ise daha klasik. Bu yöntemi bilmeyeniniz yoktur. Ancak burada tavsiye edebileceğim bir ürün var. Würth markasının güderi cam temizleme bezi. Hem uygun bir fiyatı var hem de aracınızın camını temilerken tüy vs bırakmıyor. Onu da temin etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Alabileceğiniz bir kaç ürünle sizde kendi aracınızı temizleyebilir hem de keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Araç içi temizleme malzemeleri tavsiyelerim şimdilik bunlar hepinize keyifli bir bayram diliyorum.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün