Formentor

Cupra Formentor Yenilenen Tasarımı ve Geniş Motor Seçenekleriyle Tanıtıldı

Cupra’nın başarısı, şüphesiz ki Formentor modelinden kaynaklanıyor. Keskin hatları ve geniş motor yelpazesi ile ödüllendirilen coupé-SUV, Avrupa genelinde C segmentinin en popüler seçeneklerinden biri olmayı başarmıştı. Yollarda geçirdiği dört yılın ardından, İspanyol markanın göz bebeği daha teknolojik ve daha güçlü hâle geliyor.

Yenilenen Tasarım Detayları


Tasarımsal değişikliklere baktığımızda, ilk olarak ön tarafta dikkat çekici yenilikler görüyoruz. Cupra Formentor’un imzası olan eski far tasarımının yerine ilk kez Tavascan modelinde gördüğümüz üçgen formlu Matrix LED farlar tercih edilmiş. Ayrıca, ızgara tasarımı ve hava kanalları daha agresif bir formda yeniden şekillendirilmiş. Aracın şık çizgilerden oluşan jant tasarımları da makyajla birlikte güncellenmiş. 18 ve 19 inç çapındaki jantlar, 8 farklı tasarım seçeneğiyle sunuluyor. Arkadaki şerit LED stop lambaları ise farların içinde gördüğümüz üçgen desenlere sahip. Ayrıca, artık LED şeridin bir parçası olan Cupra logosu da ışıklandırılmış.

cupra formentor

İç Mekanın Yenilikleri


İç mekana geldiğimizde, 3D baskı ve %73 geri dönüştürülmüş vegan mikrofiberden oluşan bir döşeme seçimi görüyoruz. Cupra modellerinin iç mekanında dikkat çeken malzeme kalitesi, makyaj öncesiyle karşılaştırıldığında, tasarım açısından herhangi bir değişiklik göstermiyor. Ancak, 12.9 inç boyutundaki multimedya ekranıyla önemli bir güncelleme yapılmış. Makyaj öncesinde şikayetlere konu olan dokunmatik klima ve ses kontrolleri, nihayet arka aydınlatmalara sahip. Bu sayede, özellikle hava karanlıkken yaşanan sorunlar çözülmüş oluyor. Teknoloji açısından, Cupra ve Sennheiser ile işbirliği sonucu üretilen 12 hoparlörlü, 425 W ses sistemi öne çıkıyor.

cupra formentor

Motor Seçenekleri ve Performans


Cupra Formentor, 4.450 mm uzunluğu, 1.840 mm genişliği ve 1.520 mm yüksekliği ile dikkat çekiyor. 2.680 mm aks açıklığına sahip olan coupe-SUV’nin bagaj hacmi hâlâ 450 litreyken, koltuklar yatırıldığında bu hacim 1505 litreye kadar artıyor.

Cupra Formentor modeli, sekiz farklı güç ünitesiyle sipariş edilebiliyor. Giriş seviyesinde hala 150 bg ve 6 ileri manuel şanzımanlı 1.5 TSI motor bulunuyor. Güç skalasının bir üst basamağında ise 204 bg (DSG şanzıman ve 4Drive dört tekerlekten çekişli), 265 bg (DSG şanzıman ve önden çekişli) ve 333 bg (DSG ve 4Drive) versiyonlarıyla gelen 2.0 TSI motor seçenekleri bulunuyor.

333 bg’lik model, makyaj öncesi versiyona göre 23 bg’lik bir güç artışı sağlıyor ve Audi RS3 modelinden miras alan Tork Splitter diferansiyeli ile dikkat çekiyor. Opsiyonel olarak Akebono fren sistemi sunulurken, VZ5 donanımının geleceği hakkında henüz bilgi bulunmadığı için, şu anda elimizdeki en güçlü Formentor seçeneği bu.
Ancak seçenekleri bununla sınırlı değil, çünkü Cupra Formentor aynı zamanda 150 bg 1.5 e-TSI hafif hibrit benzinli, 150 bg 2.0 TDI dizel ve iki plug-in hibrit versiyonla da sunuluyor. Her ikisi de 1.5 TSI tabanlı olan bu versiyonlar, 204 bg ile 272 bg arasında güç çıkışlarına sahip ve elektrik modunda 100 km’den fazla sürüş sağlayan 19.7 kWh’lik bir batarya paketi taşıyorlar.

Cupra Formentor Ne Zaman Geliyor?


Avrupa’da temmuz ayından itibaren satışa sunulacak olan makyajlı modelin, ülkemizde hangi motor seçenekleriyle sunulacağı henüz paylaşılmadı. Fiyat etiketi hakkında resmî bir bilgimiz olmadığını da belirtmeden geçmeyelim.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün