CupraFormentorKamiq

Monte Carlo Kamiq: Cupra Formentor’a Kafa Tutuyor![Karşılaştırma]

Monte Carlo Kamiq makyajlanan versiyonuyla geçtiğimiz günlerde resmen Türkiye’de satışa çıktı. Makyaj operasyonu sonrası yeni Monte Carlo Donanım paketine kavuşan küçük dev iddialı fiyat etiketiyle tartışmalara neden oldu. Formentor’dan daha yüksek bir fiyat etiketiyle satışa çıkan Skoda’nın B SUV’u ve Cupra Formentor’u karşılaştıracağız. Monte Carlo Kamiq yüksek fiyatına rağmen neler sunuyor?, Formentor ile arasında ki donanım farklılıkları neler gelin yakından bakalım.

Monte Carlo Kamiq ve Cupra Formentor Tasarım Farklılıkları

Dış Tasarım

İki modelde farklı tasarım diline sahipler. Cupra Formentor dış tasarımında iddialı çizgilere sahip. Her an yarışa hazır bir görüntü çiziyor. SUV çizgilerinden çok, Coupe çizgilerine sahip bir model olarak öne çıkıyor. Kamiq ise daha şehirli bir model olduğunu bize yan ve ön taraftan hissettirmeye çalışıyor. Daha ağır başlı bir tasarıma sahip olan Çek SUV, İspanyol Rakibine göre daha yumuşak hatlara sahip.

İç Tasarım

İç tasarımda Cupra her detayıyla bir spor arabada olduğunuzu size göstermeye çalışıyor.

Formentor, büyük multimedyası sportif detaylara sahip direksiyonu ve sportif koltuklarıyla sizi heyecanlandıran bir tasarıma sahip. Dijital göstergesi, multimedya ekranı ve DSG’nin bulunduğu alt konsol bir bütünlük oluşturarak kullanışlı bir iç mekan dizayn edilmiş.

cupra formentor koltukları
Formentor’un VZ modelinde bulunan Cupra Logolu Koltuklar*

Formentor’un koltukları aracın sportif hatlarını tamamlar nitelikte. Yan ve baldır destekleriyle birlikte oldukça şık göründüğünü söyleyebiliriz. Ancak arkada oturan yolcuların görüş alanlarını da kısıtladıklarını belirtelim.*

Kamiq ise daha yumuşak ve sade bir iç mekanla bizleri karşılıyor. Makyaj sonrası teknolojik anlamda bir miktar yenilenen Kamiq’te artık en baz donanımda bile bizi karşılayan bir dijital gösterge mevcut. Monte Carlo donanımıyla birlikte iç kısımda sizi Sportif detaylar karşılıyor.

monte carlo kamiq

Koltuklar, tavan ve direksiyon diğer donanım paketlerinin aksine sportif ve detaylarla doldurulmuş. Monte Carlo tasarım öğeleri aracın için de dışında bize Kamiq’in neler yapabileceğini gösterir gibi kullanılmış. Siyah tavan, aracı biraz kasvetli hale getirse de panoramik cam tavan aracın içini ferahlatıyor.

monte carlo kamiq iç mekan

İç dizaynda Cupra üretildiği platformun avantajını elinde barındırıyor. Otomatik park freni power shift özellikli DSG şanzımanı ile günümüz tasarım dilini yakalayan bir konumda bulunurken, Monte Carlo Kamiq, üretildiği platformun handikaplarını iç mekanda daha çok hissettiriyor. Ancak yine de Kamiq’in iç mekanı oldukça şık ve kullanışlı.

Donanımlar ve Teknik Özellikler

Motor

Cupra Formentor ve Skoda Kamiq’te aynı motorları kullanıyor. 1.5 litre hacmindeki turbo beslemeli 150 ps güç üreten motorları iki araca da fazlasıyla dinamizm sağlıyor. Boyutlarının avantajını kullanan iki model de performans konusunda sizi memnun edecektir. 250 nm tork üreten bu motor, Skoda Kamiq Monte Carlo’yu 8.3 saniyede 0-100’e çıkarırken, Cupra Formentor’u 8.9 saniyede 0-100’e çıkarıyor.

Donanım Özellikleri

İki modelin donanım özelliklerine baktığımızda Formentor’un daha teknolojik özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Kamiq-Formentor karşılaştırmasında donanım anlamında öne çıkan araç İspanyol Cupra oluyor.

Kamiq ise makyaj öncesi modeline göre daha donanımlı ve teknolojik. Şerit takip asistanı, ön bölge asistanı, tabela okuma fonksiyonları artık standart olarak sunulacak. Ancak yine de bazı gelişmiş donanım özelliklerinden rakibine göre mahrum bırakılmış vaziyette.

Donanım ÖzelliğiCupra FormentorKamiq Monte Carlo
Full Led Mercekli Ön FarlarXX
Dinamik Far AsistanıXX
Açılabilir/Panaromik Cam TavanAçılabilirPanoramik
Ön-Arka Park SensörüXX
Üç Bölgeli/ İki Bölgeli KlimaÜç Bölgeliİki Bölgeli
10.25″ Dijital GöstergeXX
F1 Vites KulakçıklarıXX
Ön Bölge Asistanı (Front Assist)XX
Şerit Takip SistemiXX
Otomatik Park AsistanıX
Trafik İşareti Algılama SistemiXX
Isıtmalı Ön KoltuklarX
Multimedya ve Navigasyon Sistemi12″ Dokunmatik Ekran8.25″ Dokunmatik Multşmedya
Ses Sistemi7 Hoparlörlü Ses Sistemi 8 Hoparlörlü Ses Sistemi
Kablosuz ŞarjXX
USB Çıkış Sayısı45
Kablosuz CarPlay/Android AutoXX
Geri Görüş Kamerası360 derece özellikliX

Fiyatlarda Avantaj Kimde?

İki modelde SUV olmalarının avantajını kullanırcasına yüksek bir fiyat etiketine sahipler. Ancak Çek SUV Kamiq rakibine oranla daha yüksek bir fiyata etiketine sahip. İki modele ait fiyatlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Cupra FormentorSkoda Kamiq Monte Carlo
1.951.000 TL1.969.900 TL
2024 Mart Fiyat Listesi,

Kamiq, rakibine oranla fiyat konusunda bir miktar önde yer alıyor. Fiyatının kendi sınıfındaki diğer modellere göre yüksek olduğunu söylemek mümkün. Sosyal medyada, forumlarda ve gruplarda en çok konuşulan konuların başında yeni Kamiq’in fiyat politikası bulunuyor. Bana kalırsa bende Monte Carlo donanım paketinin fiyatını oldukça yüksek bulanlardanım. Kamiq hangi segment? B SUV. Peki daha çok donanım özelliği sunan C SUV’den neden daha pahalı olacak şekilde bir fiyat politikasında bulunulmuş anlamış değilim.

Skoda Scala Monte Carlo- Cupra Leon yazımda belirttiğim hususların bir benzerini de burada yapmak istiyorum. Skoda, Kamiq ve Scala modellerinde fiyat konusunda büyük bir yanlışa düşmüş vaziyette. MQBA0 platformunda ürettiği bir aracın fiyatını eksik donanımlarına rağmen MQB Evo platformunda ürettiği bir araçtan yüksek fiyata satmasını doğru bulmuyorum.

Sonuç:

Sonuç olarak iki modelde ülkemizde oldukça ilgili gören modeller. Kamiq Skoda’nın en çok satan SUV modeli. Ülkemizde de oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı. Formentor çizgisiyle tasarımıyla özellikle sportif SUV seven otomobil kullanıcıların beğenisi kazanmayı başardı. Siz olsanız hangi modeli tercih ederdiniz? Monte Carlo Kamiq fiyatının yüksek olmasına rağmen başarılı olur mu?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün