EkonomiHaberler

Emekli Maaşı Zammı ve Sosyal Destekler Hakkında Cevdet Yılmaz’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşı zammı ve sosyal desteklerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerini ilgilendiren konular hakkında bilgi verdi.

Emekliler İçin Yapılacak Düzenlemeler

Cevdet Yılmaz, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, emeklilerle ilgili yapılacak düzenlemeleri ve çalışmaları değerlendirdi. Enflasyona göre emekli zammına ek artışlar yapılacağını belirtti.

“Emekli için hazırlıklar var. Ayarlamalar mutlaka ele alınacak” diyen Yılmaz, emeklilere yapılan son zam hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Emeklilerimize 6 ay için bir artış yapılmıştı biliyorsunuz. Bu yüzde 50’ye varan artış 6 ay için geçerli, 6 aylık süre için yapılmıştı. 6 ay sonrası memurlarda olduğu gibi emeklilerimiz için de bu değerlendirmeler yapılacaktır elbette. Dolayısıyla orada gerekli ayarlamalar mutlaka ele alınacak, yapılacaktır. Bir taraftan da Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı, gündelik hayata dokunan birtakım çalışmalar, hazırlıklar var. Onlar da tamamlandığında Çalışma Bakanlığımız bunları toplumla paylaşacaktır.”

Enflasyon Rakamlarının Etkisi

Nisan, mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon rakamları, emekli maaşı zammını belirleyecek önemli veriler arasında yer alıyor. Temmuz ayında yapılacak zam ve refah payını belli edecek olan 6 aylık enflasyon oranı merakla beklenirken, ilk 3 aylık rakamlar da açıklandı.

Ocak, şubat ve mart aylarındaki enflasyon verilerine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 15,06 zam yapıldı. Geriye kalan 3 aylık enflasyon verileri de zam oranını belirlemede etkili olacak. Şimdiden SGK ve Bağ-Kur emekli maaşı yüzde 15,05 oranında zam görmüş durumda.

2024 yılının ocak ayında en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenmiş, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlenmişti.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün