Ekonomi

Emekliye Temmuz Ayında Yapılacak Zam Miktarı Ne Kadar Olacak?

Emekliler için Temmuz ayındaki maaş zammı büyük önem taşıyor. Hesaplamalar, son altı aydaki enflasyonun %25.4 artacağını gösteriyor. Bu durumda, Temmuz ayında en düşük emekli aylığına en az %25 zam yapılması bekleniyor.

Enflasyon Trendi ve Beklentileri

Merkez Bankası’nın anketine göre, ilk dört ayda %18.72 olan enflasyon, Mayıs ayında %3, Haziran ayında ise %2.54 daha artacak. Sözcü’nün haberine göre, enflasyonun tahmin edilen rakamlara yakın olması durumunda, Haziran sonunda tüketici enflasyonunun %25.4’e ulaşması bekleniyor.

Memur ve Emeklilere Temmuz Zam Oranları

Temmuz ayında memur ve emeklilere, gerçekleşen enflasyon hesaba alınarak zam yapılacağı için bu kesimin kısmen de olsa enflasyon kaybını telafi edeceği belirtiliyor. Eğer enflasyon beklentileri doğrultusunda gerçekleşirse, memur ve memur emeklilerine %9.17 oranında enflasyon farkı, %10 oranında da toplu sözleşme zammı olmak üzere toplamda %20.1 oranında zam yapılması öngörülüyor.

İşçi, Esnaf ve Çiftçi Emeklilerine Zam Durumu

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine de gerçekleşen 6 aylık enflasyon kadar, yani yaklaşık olarak %25.4 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu durumda işçi ile memur emeklisi arasında %5.3’lük bir fark oluşacak. En düşük emekli aylığına zam yapılmaması durumunda, emeklilerin alım gücü Temmuz ayında 7,975 liraya kadar düşecek. Kök aylık hesabı nedeniyle, milyonlarca emekli sıfır zamla karşılaşabilir.

Asgari Ücret ve Güncel Durum

Enflasyon beklentilerine göre, 17,002 lira olan asgari ücretin reel alım gücü Haziran sonunda 13,558 liraya düşecek. İlk 6 aylık enflasyon kaybının telafi edilebilmesi için, asgari ücretin 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere en az 21,320 liraya çıkarılması gerekiyor. Zam yapılmaması durumunda ise asgari ücretin bir miktar üzerinde maaş alanlarla birlikte en az 10 milyon çalışan, açlıkla karşı karşıya kalacak.

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün