EkonomiHaberler

Memur ve Emekli Maaş Zammı: Ne Kadar Olacak? İşte Son Tahminler

Milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayındaki maaş zammını merakla bekliyor. 3 Temmuz’da TÜİK’in haziran enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte memur ve emeklilerin maaş zammı netleşecek. Peki, memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak? SGK Uzmanı Emin Yılmaz, kulislerde konuşulan son bilgileri paylaştı.

Memur ve Emeklilerin Gözü Enflasyon Verilerinde

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü, 3 Temmuz’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Memur ve emekliler, maaş zamlarının ne kadar olacağını merakla beklerken, 5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak açıklandı. Bu rakamlar doğrultusunda emekliler, mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını aldılar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın anketinde, haziran ayı için enflasyon tahmini yüzde 2,52 olarak belirlendi. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda, ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25,81 olacak.

Emeklilere Refah Payı Verilecek mi?

Memur ve emekli zammıyla ilgili çeşitli senaryolar gündeme gelirken, emekliye refah payı verilmesi seçeneği artık gündemde değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a, “Emekliye enflasyon farkının haricinde bir refah payı gündeme gelebilir mi?” sorusu yöneltildi. Bakan Işıkhan, “Şu an gündemimizde yok. Zaten toplu sözleşme gereği yapılacak artışlar olacak. Refah payı ile ilgili şu an bir çalışmamız yok” yanıtını verdi.

Emekli Kök Maaşlarına Seyyanen Zam Yapılacak mı?

Kamuoyunda, emeklilerin kök maaşlarına seyyanen zam yapılacağı konuşuluyor. Peki, emekli kök maaşlarına seyyanen zam yapılacak mı? SGK Uzmanı Emin Yılmaz, emekli zammında son kulis bilgilerini paylaştı. Yılmaz, “Kök maaş olarak tabir edilen aslında kişilerin çalışma hayatı boyunca maaşından kesilen uzun vadeli primler vasıtası ile kanunların emrettiği şekilde bağlanan maaştır. Eğer emekli maaşınız 10 bin TL’nin altında ise aradaki fark Hazine tarafından karşılanmaktadır,” dedi.

Kök Aylıkları 8 Bin TL Olan Emekliler

Merkez Bankası anketine göre, temmuz ayı enflasyon verisi tahminen yüzde 2,52 oranında beklenmektedir. 2024 ilk yarıyılı enflasyonun tahminen yüzde 25,81 oranında çıkması muhtemel gözükmektedir. Bu durumda, kök aylıkları 8 bin TL altında olan emeklilere hissedilir bir maaş farkı gelemeyecek. Kamuoyunda kök aylıklarla ilgili iki haber dolaşıyor. Birincisi, 10 bin TL’nin altında olan kök aylıklara seyyanen zam getirilerek 10 bin TL’ye tamamlanması, sonrasında ise enflasyon farkı olan yüzde 25,81 verilmesidir. Bu durumda, en düşük emekli aylığı 12.581 TL’ye yükselecektir.

Kulislerde Konuşulanlar

Kulislerde konuşulan diğer bir durum da kök aylıklara müdahale edilmeyip, 10 bin TL olan en düşük emekli aylığının 12 bin 500 ile 15 bin TL arasına getirilmesidir. Yılmaz, bu ihtimalin gerçekleşme olasılığını daha yüksek buluyor. Ona göre, kök aylıklara seyyanen zam yapılması yerine, 10 bin TL taban aylığa iyileştirme yapılması daha mümkün gözüküyor.

Memur ve Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

SGK Uzmanı Yılmaz, bu dönemde memur emeklileri ile SSK, Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarının eşitleneceğini düşünüyor. Tahminlere göre, memurlara yüzde 20,34, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 25,81 oranında zam yapılması bekleniyor. Memur emeklileri de yüzde 25,81 oranında zam alacaklar.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

En düşük emekli maaşı, Hazine tarafından desteklenerek 10 bin TL olarak belirlenmişti. Enflasyon verisi değerlendirildiğinde, zam oranının yüzde 25 civarında olacağı tahmin ediliyor. En düşük emekli maaşının 12.500 TL’ye çıkarılması bekleniyor. Ancak mevcut sıkı para politikası ve ekonomik program dahilinde, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine getirilemeyeceği düşünülüyor.

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün