Apple

Google Varsayılan Tarayıcı Olmak İçin Apple’a Ne Kadar Ödedi?

Google’ın, iOS ve macOS’taki Safari web tarayıcısının varsayılan arama motoru olması için Apple’a çok para ödediği bir sır değil. Şirket, 2021 yılında Google’ı Apple platformlarında varsayılan arama motoru olarak tutmak için 15 milyar dolar ödedi. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir raporda ise, Google’ın anlaşmanın 2022’de devam etmesi için ne kadar harcadığını ortaya çıkardı.

Google, Apple’a 2022’de 20 Milyar Dolar Ödedi

9toMac’in haberine göre; Bloomberg’e göre Google, arama motorunu Safari’de varsayılan olarak tutmak için Apple’a 2022’de yaklaşık 20 milyar dolar ödedi. Bu miktar, ABD Adalet Bakanlığı’nın Google’a karşı açtığı antitröst davasındaki belgeler aracılığıyla ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı, Anlaşmayı İncelemeye Aldı

Adalet Bakanlığı, Google’ın gücüyle çevrimiçi aramaları tekeline aldığına inandığından, Google ile Apple arasındaki anlaşma davanın ana hedeflerinden biri rekabeti bozan bu anlaşma yargıya taşınabilir. İki şirket arasındaki anlaşmanın gizli kalması hedefleniyordu. Apple yöneticileri bir duruşma sırasında Google’ın bunun için “milyarlarca” ödediğini ifade etti ancak rakam belirtmedi. Daha sonra bir tanık, Google’ın Apple’a çevrimiçi reklam gelirinin %36’sını ödediğini ortaya çıkardı. Raporda “Apple ile yapılan anlaşma, Google’ın varsayılan anlaşmalarının en önemlisidir” deniliyor.

Anlaşmanın Geçmişi ve Önemi

Apple ile Google arasındaki anlaşma 2002’de başladı ancak şirketlerin arama ağı reklamlarından elde edilen geliri paylaşmaya karar vermesi biraz zaman aldı. Önceki raporlar, Microsoft’un Bing’i Safari’de varsayılan arama motoru yapmak ve hatta Bing’i Apple’a satmak için Apple ile zaten pazarlık yapmaya çalıştığını ortaya çıkarmıştı.

Apple’ın Geleceği

Apple’ın iOS 18’de Gemini’yi kullanmak için Google ile görüştüğü söylentileri sürerken Cupertino merkezli şirket yakında Google’dan daha da fazla nakit alabilir. Bu, Apple’ın Google ile olan karşılıklı bağımlılığının derinleştiğini gösteriyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün