Apple

iOS 18’de Birçok Yerleşik Uygulama Güncelleniyor, Ana Ekran Güncellemeleri, Modüler Değişiklikler. İpad’e Sonunda O Özellik Geliyor!

iOS 18 güncellemesiyle ilgili olarak Mark Gurman’ın Power On bülteninin son sayısında, iPhone için beklenen yeni yazılım değişiklikleri hakkında birkaç ipucu veriyor.

9to Mac‘in haberine göre: Gurman, yapay zeka özelliklerinin yanı sıra, iOS 18’in iPhone’daki en popüler yerleşik uygulamaların çoğunu güncelleyeceğini ve Photos, Mail, Notes ve Fitness uygulamaları için yeniden tasarımlar içereceğini belirtiyor. Hesap Makinesi uygulaması yeni özelliklerle güncellenecek ve ilk kez iPad’de kullanılabilecek.

iOS 18, şimdiye kadar gelen en büyük iPhone yazılım güncellemelerinden biri olarak tanımlanıyor. Kullanıcılar işletim sistemi genelinde yeni özellikler bekleyebilirler. Örneğin Apple Maps’e gelen yeni özellikler hakkında daha önce duyumlar almıştık.

Önceki raporları doğrulayan Gurman, iPhone ana ekranının bazı yeni yetenekler kazanacağını belirtiyor. Kullanıcılar artık simgeleri ilk defa ızgaraya hizalanmamış bir şekilde serbestçe yerleştirebilecekler.

Genel olarak işletim sistemi, Gurman’ın beklenen bir dizi tasarım değişikliğiyle biraz değişecek, ancak iOS 17 geçişinden sonra olduğu kadar dramatik olmayacak. Özellikle, tasarım değişikliklerinin uygulama tasarımlarını daha “modüler” ve “güncelleştirilmesi ve özelleştirilmesi daha kolay” hale getireceğini belirtiyor.

Bu spekülasyon, ancak Apple’ın uygulamaları boyunca kullandığı UI bileşenleri kitaplığını standartlaştırmak için çalıştığı gibi görünüyor; bu da mühendislik ekiplerinin zamanla bunları güncellemesini kolaylaştıracak, özellikle artık iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, tvOS ve visionOS üzerinde evrensel uygulamalar olarak sunuluyor olmaları nedeniyle.

Apple’ın iOS 18’i resmen Haziran ayındaki WWDC geliştirici konferansında duyurduğunda kesin olarak bileceğiz. Ana duyurular 10 Haziran’da PT saatiyle 10:00’da başlayacak. Daha yakın bir tarihte, Apple 7 Mayıs’ta ilkbahar ürün etkinliği düzenleyecek ve yeni iPad Pro ve iPad Air serilerini tanıtacak.

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün