Otomotiv Haberleri

Araç Sahiplerini İlgilendiriyor. Kasko Fiyatları Düşük Kaldı. Temmuz Ayına Dikkat!

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Kasko fiyatları son iki yılda belirgin bir düşüş gösterdi.
  • Otomobil sahipleri ortalama kasko fiyatlarında önemli bir indirimle karşılaştılar.
  • Sigorta şirketlerinin rekabeti, kasko fiyatlarında düşüşe neden oldu.
  • Ancak, temmuz ayından itibaren kasko fiyatlarında artış bekleniyor.
  • Enflasyon, döviz kuru ve işçilik maliyetlerindeki artış, fiyatları etkiliyor.

Araç sahiplerini ilgilendiren kasko fiyatlarında son dönemde dikkat çekici bir düşüş yaşanıyor. Son iki yılda yüzde 280’lere varan fiyat artışlarının ardından kasko fiyatlarında belirgin bir gerileme görülüyor. Dünya Gazetesinin haberine göre; Otomobillerde ortalama kasko fiyatı 10 bin 200 TL‘ye kadar indi. Sigortacılara göre, temmuz ayından itibaren ucuz kasko dönemi bitecek ve fiyatlarda keskin bir artış yaşanacak.

Kasko Fiyatlarında Yaşanan Değişimler

Bu yılın başından itibaren kasko poliçe ücretlerinde düşüş gözlemleniyor. Son iki ayda kaskoda fiyat artışı hızı eksiye döndü. Son iki yıldır kaskoda fahiş fiyat artışları gündemdeydi. 2022 yılının sonlarında yaşanan yüzde 280’e varan fiyat artışlarıyla birlikte ortalama 5 bin liralarda olan kasko fiyatları 20 bin liraların üzerine çıkmıştı. Bu dönemde, poliçe yenilemeleri gelenler aracın modeline göre 60-70 bin liraların üzerinde fiyat teklifleriyle karşılaşmışlardı. Fahiş fiyat artışları nedeniyle birçok araç sahibi kasko yaptırmamaya başlamıştı.

2023 Yılında Kasko Fiyatları

2023 yılında enflasyon, döviz kuru ve araç bedellerindeki artışlar nedeniyle bir önceki yıl kadar olmasa da kaskoda fiyat artışı devam etti. Araç sahipleri yüzde 200’lerde artışlar yaşasa da yüzde 100’lere varan artışlarla karşılaştılar. Bugün ortalama kasko fiyatı, tüm araç grupları hesaba katıldığında 11 bin 700 TL, otomobillerde ise ortalama 10 bin 200 TL seviyelerinde. Son verilere göre bu yılın şubat ayında, kaskoda fiyat artışı bir önceki aya göre artmadığı gibi eksi 5,1 azalmış durumda.

Kasko Fiyatlarındaki Düşüşün Nedenleri

Son iki yıldaki fiyat artışları sonucu sigorta şirketleri doyuma ulaştı ve son bir yılda kaskoda yüzde 70 prim artışı yaşandı. Bunun sonucunda sigorta şirketleri 2023 yılını kasko sigortasında yüzde 319 kar artışı ile kapattı. Bu durum beraberinde rekabeti de getirdi. Sene başından itibaren sigorta şirketleri hem geçmiş yıllarda yüksek fiyat artışı nedeniyle sistemden çıkan sigortalıları geri kazanmak hem de yeni müşteri kapmak için kaskoda kıyasıya rekabete giriştiler. Rekabetin odak noktasını da fiyat oluşturunca, kaskoda fiyatlar düşmeye başladı.

Temmuzdan İtibaren Kasko Fiyatlarına Zam Bekleniyor

Ancak sürücüler açısından ucuz kasko dönemi çok uzun sürmeyecek gibi gözüküyor. Enflasyon, döviz kuru ve işçilik maliyetlerindeki artış, hasar maliyetlerini artırdı. Bu da sigorta şirketleri açısından kaskodaki karlılıkta düşüşe neden oldu. Sigortacılara göre, temmuz ayından itibaren ucuz kasko dönemi bitecek ve fiyatlarda keskin bir artış yaşanacak.

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün