Octavia Haberleri

Makyajlı Skoda Octavia Tanıtıldı: Türkiye’ye Geleceği Tarih Belli Oldu!

Makyajlı Skoda Octavia Sportif Çizgilere Kavuştu. Artık daha agresif ve sportif

Skoda’nın dünya çapında en çok satan modeli olan Skoda Octavia, yenilenen tasarımıyla 14.02.2024 tarihinde yapılan lansmanla tanıtıldı. Makyajlı Octavia’da ne gibi değişikliklerin olduğuna yakından bakalım.

Octavia Makyaj Süreci

Skoda, markasının en çok satan modeli Skoda Octavia’yı titizlikle makyaj operasyonundan geçirdi. Kullanıcılardan aldıkları geri bildirimlere göre şekillenen makyaj operasyonunda aracın dinamik yapısı korundu. Küçük dokunuşlarla araca daha sportif bir görünüm kazandırılması hedeflendi.

makyajlı skoda octavia eskiz resim

Ön tarafta dinamik değişimler yaşandığını söylemek mümkün. Radyatör ızgarasını ve far grubu araca karakteristik bir özellik kazandırmış. Izgaranın daha dik açılarla konumlandırılmasıyla şık bir görüntü elde edilmiş. 

Arka kısımda da şık dokunuşlar sağlanmış. Difüzör daha sportif bir görünüme kavuşmuş bir önceki modelde yapılan yanlışlar neyse ki makyajla birlikte değiştirilmiş.

Makyaj operasyonunda yeni Superb’e göndermeler de var. Superb’in yeni tasarımından da ilham alınmış ancak Octavia Superb’e göre daha sportif çizgilere sahip bir model olmuş. Sportif forma kavuşan Octavia’nın RS versiyonunda olacağı ilan edildi.  RS versiyonun Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz belirsiz.

Daha Yeni ve Daha İyi Teknoloji

Octavia’nın makyaj operasyonu sadece aracın dış tasarımında değil iç tasarımında da dinamik güncellemeler sunuyor. Yeniden geliştirilmiş ön ve arka far grubunun görsel iyileştirmeler yanında teknolojik iyileştirmelerde yapılmış. 

Farların artık 24 yerine 36 segmentli yeni özellikleriyle birlikte opsiyon olarak alınabilen yeni LED Matrix teknolojisi de Octavia’da mevcut olacak. Octavia’da Yeni Superb ve Kodiaq modellerinde tanıtılan Crstallinium teknolojisininde bulunacağını da ekleyelim.

İç Mekandaki Yenilikler 

Makyajlı Octavia’nın içerisinde sürdürülebilir malzemelerden yapılmış kullanıcıların istedikleri şekilde özelleştirmelerine izin verilen malzemeler kullanılmış. Kullanıcılar dokuz farklı iç dizayn seçebilecek ve özelleştirilebilecek. 

Giriş pakette standart olarak gelen analog ekranın yerini artık dijital gösterge paneli alıyor. On bir inçlik standart dijital ekranın yanında isteğe bağlı olarak alınabilecek 13 inçlik araç içi bilgi-eğlence ekranı da seçenekler arasında olacak. Klima kontrollerinin de bu ekran üzerinden yapılacağı aşikar. 

Çift bölgeli tam otomatik aircare özellikli klima, iki adet daha güçlü şarj edebilme özelliğine sahip USB-C ve geliştirilmiş anahtarsız giriş-çıkış sistemi de yeni makyajlı Skoda Octavia’da standart olarak sunulacak özelliklerin başında geliyor. 

Orta konsol eski tasarımla neredeyse aynı. Power shift sistemi olrak adlnadırılan tam otomatik DSG şanzıman, elektronik park freni makyaj operasyonu sonrası aynı kalan öğelerden olmuş. 

Donanım Paketleri:

Yeni Octavia; Essence, Selection, Sportline ve RS donanım paketiyle satışa sunulması bekleniyor. Ayrıca kullanıcılar AGR sertifikasına sahip ve masaj fonksiyonu olan ergonomik koltuk seçenekleri opsiyon paketiyle birlikte alınabilecek. sürüş konforunu maksimize etmeyi amaçlayan bu koltuklar araca farklı bir havada katıyor.

Güvenlik ve Sesli Asistan Laura İyileştirmeleri: 

Güncellenen versiyonda park yardımı ve güvenlik asistanlarında da iyileştirmeler yapıldı. Destekleyen donanımlarda uzaktan park yardımı fonksiyonu eklenirken sürücü yorgunluk tespit sisteminde de iyileştirmeler yapıldı. Skoda’nın sesli asistanı(destekleyen modellerde) Laura ile VW Golf MK 8,5 ile birlikte tanıtılan özelliklerden ChatGPT sohbet robotu entegre edilerek önce nesil sesli asistanların daha gelişmiş versiyonuyla karşımıza çıkacak. 

Motor Seçenekleri:

Skoda yeni makyajlı Octavia’nın motorlarında ise ince dokunuşlar yaparak güncelledi. DSG şanzımana sahip modeller yarı hibrit özelliğini korurken Avrupa’da manuel vitesli seçeneklerin satışa sunulması bekleniyor. Önceki nesilde Türkiye pazarında manuel seçeneklerin olmaması makyajlı Octavia’nın da DSG şanzımanla satışa sunulacağının habercisi olabilir. 

1.5 TSI motorlara 110 hp’lik yeni bir seçenek eklenecek. 150 HP’lik 1.5 litre hacmindeki ünitenin ise korunacağı açıklandı. 

2.0’lık ünitelerde ise sürekli 4 çeker versiyonları alınabilecek. DSG şanzımana sahip 2.0 hacmindeki RS versiyonları 195 kW güç üreten bir motor bulunacak. 

Sonuç olarak Yeni Octavia makyaj sonrasında oldukça Sportif bir görünüme ve teknolojik iyileştirmelere kavuşmuş diyebiliriz. Haziran veya temmuz aylarında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. 

Siz nasıl buldunuz Yeni Octavia’yı?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün