EkonomiHaberler

Mehmet Şimşek’in Kamuda Tasarruf Hamlesi: 1000 Araç Daha Satılacak!

Türkiye, enflasyonla mücadele kapsamında sıkı tedbirler almaya devam ediyor. Kamu harcamalarının azaltılması, bütçe açığının düşürülmesi için kritik bir adım olarak görülüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu kapsamda önemli bir adım attı ve kamuda tasarruf için düğmeye bastı. İlk olarak, devletin kullanımındaki araçların tasfiyesiyle başlandı. Şimdiye kadar 500 aracın satışı için adım atıldı ve 1000 araç daha satılacak.

Kamuda Tasarruf Planı Detayları

Dünya Gazetesinin haberine göre: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde kamuda yapılacak tasarruf önlemlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın bu konuda çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Cevdet Yılmaz, kamudaki tasarruf tedbirlerinin 15 maddelik bir planla sınırlı olmadığını vurgulayarak, “Tüm bu önlemleri bir araya getirip, titizlikle uygulamaya koyacağız. Kamuda tasarruf, öncelikli bir konudur. Ancak tasarrufun özü, önceliklendirme, odaklanma ve verimliliği artırma üzerinedir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılında ‘taşıt genelgesi’ yayınlamış ve kamunun kullanımındaki araçlar için tasarruf çağrısında bulunmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de geçen yıl kamu kurumlarına bir ‘tasarruf genelgesi’ göndererek, devlet kurumlarının tedbirlere uymasını istemişti.

Ancak ne Erdoğan’ın ne de Şimşek’in çağrıları karşılık bulmadı. Erdoğan’ın 2021 tarihli genelgesini takip eden 2022 yılında, kamuda taşıt kiralama harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 256 arttı.

Tasfiye Süreci Başladı

Durum böyle olunca hükümet daha sıkı tedbirlere başvurdu. Türkiye gazetesinin haberine göre, kamu kurumlarında kayıtlı olan tüm araçların envanteri çıkarılarak, tasfiye edilmesi gerekenlerin listesi hazırlandı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in talimatıyla ilk olarak, kamu kurumlarının kullandığı 500 araç satışa çıkarıldı. İkinci aşamada ise 1000 araçlık bir tasfiye listesi hazırlandı.

Maliye Bakanlığı kaynakları, kamudaki araç satışı ve tasfiyesinin bu sayılarla sınırlı kalmayacağını, sürekli bir şekilde devam edeceğini belirtti. Satışlardan elde edilecek gelir, hazineye aktarılacak.

Yeni Dönemde Uygulanacak Kurallar

  • Yeni araç alımı ve kiralanması konusunda katı kurallar uygulanacak.
  • Acil ihtiyaç durumunda, kamu kurumları öncelikle ellerindeki araçları satarak yerine yenilerini alabilecek veya kiralayabilecek.
  • Güvenlik ve sağlık alanlarında kullanılanlar dışında, kamudaki taşıt sayısının artışına izin verilmeyecek.
  • Araç kiralama uygulamalarına son verilmesi de gündemde. Kiralama sözleşmeleri biten araçların yerine yeni sözleşme yapılmayacak.
  • Makam aracı kullanacak kadrolar yeniden belirlenecek. Üst düzey bürokraside, bazı pozisyonlardaki makam aracı uygulamasına son verilecek.

Servis Araçları İptal Edilecek

Kamu personelinin kullandığı zorunlu olmayan servis araçlarının da iptal edileceği ve bunun yerine personele ulaşım kartı verilmesinin planlandığı belirtiliyor.

Ayrıca, demirbaş alımlarından kırtasiye harcamalarına, temsil, tören ve ağırlama giderlerinden personel harcamalarına kadar her alanda kesintilere gidilmesi planlanıyor. Yeni uygulamaların birkaç gün içinde başlaması bekleniyor.

Kamuda Kaç Araç Var?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin mülkiyetinde 115 bin 904 adet taşıt bulunuyor.

Bu taşıtların 72 bin 373’ü savunma ve güvenlik, 9.973’ü sağlık, 8.136’sı tarım ve ormancılık, 7.579’u eğitim, 4.772’si adalet, 13 bin 71’i ise diğer idari hizmetlerde kullanılıyor.

Kaynak
kaynak
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün