AppleOtomotiv

Apple Car İptal Edildi

Apple’ın büyük beklentilerle yürüttüğü projesi iptal edildi. Geçtiğimiz haftalarda 2028’e ertelendiğini duyurduğu Apple Car (EV) projesinin iptal edildiği açıklandı.

Apple Car İptal
Apple Car İptal Edildi 🚫

Apple Elektirikli Araçlarda Gelecek Görmedi.

Apple, on yıldan fazla bir süredir üzerinde çalıştığı otonom, elektrikli araç projesini iptal etti. Apple Car olarak bilinen bu projeye milyonlarca dolar yatırım yapıldı, ancak sonunda uygulanabilir olmadığına karar verildi. Apple’ın COO’su Jeff Williams, yaklaşık 2.000 çalışanına projenin iptal edildiğini bildirdi. Apple Car üzerindeki çalışmalar azalıyor ve araç üzerinde çalışan birçok kişi, yapay zeka bölümüne geçerek üretken yapay zeka üzerinde çalışacak. Apple Car ekibinde donanım mühendisleri ve araba tasarımcıları da bulunuyordu ve bazı çalışanlar diğer bölümlere geçebilir.

100.000 bin doların üstünde bir fiyatla satışa çıkması bekleniyordu. Bu fiyat hedefi bir çok kullanıcı için oldukça fazla bulunmuş ve eleştirilere konu olmuştu.

Elon Musk ise X hesabından bu konuyla ilgili alaycı bir paylaşımda bulundu. Apple Car’ın iptal edildiği belirtilen bir mesajı alıntılayarak “🫡“ emojisini kullandı.

Apple, önceden tamamen sürücüsüz yeteneklere sahip bir araç planlamıştı, ancak daha sonra odak noktasını Tesla’nın teknolojisiyle benzer bir elektrikli araca kaydırdı. Apple Car‘ın 2028 civarında piyasaya sürülmesi hedefleniyordu, ancak bu planlar tamamen rafa kaldırıldı ¹²³.

Kaynak:
(1) Apple Cancels Electric Car Project – MacRumors. https://www.macrumors.com/2024/02/27/apple-cancels-electric-car-project/.
(2) Apple Kills Electric Car Project, Will Shift Many Staffers to …. https://variety.com/2024/digital/news/apple-cancels-electric-car-generative-ai-1235924288/.
(3) Apple Reportedly Cancels Ambitious Electric Car Project After a Decade …. https://www.ign.com/articles/apple-reportedly-cancels-ambitious-electric-car-project-after-a-decade-of-work.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün