Apple Watch

Apple Watch 8: Watch 9 ve Watch Se’den Farkı ne?

Apple Watch 8, 2022 yılında tanıtıldıktan sonra Series 7 ile genel anlamda benzer özelliklere sahip bir model olduğu çok tartışıldı. Series 8 ile ilgili tartışmaları bir kenara koyarak bu saati inceleyelim ve ve Apple Watch SE ve Apple Watch 9 arasında ne gibi farklar var gelin yakından bakalım.

Apple Watch ilk tanıtıldığından beri sürekli gelişme halinde olan bir giyilebilir teknoloji. iPhone telefonlarla uyum içinde çalışması bir yana en yakın asistanımız haline gelmiş bir teknoloji. Telefon görüşmesi, fitness takibi ve diğer yapabildikleriyle saatten daha fazlası olduğunu kullandıktan sonra sizde anlayacaksınız.

Apple Watch maceram Apple Watch SE (1. Jenerasyon) ile başlamıştı. Akıllı saate geçmem tamamen aksesuar olarak kullanmaktı. Başlarda benim için güzel görünen bir aksesuardan fazlası değildi. Ancak saatle daha fazla zaman geçirdikten sonra akıllı saat teknolojisinin anlamını yavaş yavaş anladım.

Apple Watch SE, Apple’ın uygun fiyatlı serilerinden birisi. Akıllı saat ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayan bir model. Şimdiki nesil SE modeli de(2. Nesil) hemen hemen aynı özelliklere sahip. Temel akıllı saat işlemlerinizi bu akıllı saatle gerçekleştirmeniz mümkün. 2 yıllık bir süreden sonra artık bir üst modele geçmeme sebep olanlar ise tamamen merak.

Apple Watch 8

Apple Watch 8- Apple Watch SE

Apple Watch 8’e geçme kararım merak ve bir akıllı saatin neler yapabileceğiyle ilgiliydi. SE modellerinden farklı olarak bu saat daha gelişmiş özelliklere sahip bir model. Kandaki oksijen, EKG, hep açık ekran gibi özellikler bu saatte mevcut olmasından dolayı tercih ettim. Ayrıca kadınların period dönemlerini takip edebilecekleri ve vücut ısısı takibi gibi özelliklerde mevcut.

Bu özellikler tabi ki bu saati daha gelişmiş bir akıllı saat haline getiriyor. Hep açık ekran özelliği saatinizin gerçek bir saatmiş gibi görünmesine olanak sağlıyor. Pandemi döneminde kandaki oksijenin ne kadar önemli olduğunu zaten anlamıştık. Gelişmiş özellikler tıbbı takip ve kontrollerde bize yardımcı olmaları açısından son derece önemli.

Apple Watch SE ise temel akıllı saat özelliklerini sunuyor. Bildirimleri alma ve cevap verme, telefon görüşmesi yapabilme, mesaj yazma(dikte özelliği ile) gibi işlevleri yapabiliyorsunuz.

Tasarım ve görünüş anlamında da çeşitli farklılıklar var. Ekran kasa oranı ve kasa boyutu en belirgin farklılıklardan. Apple Watch 8 41-45 mm boyutlarında mevcutken, Apple Watch SE 40-44 mm boyutlarına sahip ayrıca ekran kasa boyutu Apple Watch 8 modellerinde daha büyük bir orana sahip.

Ayrıca Apple Watch 8’de vucüt ısısını ölçmeye yarayan sensörlerde bulunuyor. Ancak bu sensörlerin anlık vücut ısısı ölçmediğini belirtelim. Apple vücut ısısı özelliğinin çalışma prensibini şu şekilde açıklıyor. Bilekten sıcaklığınız, Apple Watch’unuz tarafından siz uyurken yapılan vücudunuzun sıcaklığıyla ilgili bir ölçümdür. Vücut sıcaklığı bir geceden diğerine doğal olarak dalgalanabilir ve beslenme, egzersiz, alkol tüketimi veya uyku ortamı gibi unsurlardan ya da âdet döngüleri ve hastalık gibi fizyolojik etkenlerden dolayı farklı olabilir. Yaklaşık 5 gece sonra, Apple Watch’unuz başlangıç değeri olarak kullanılacak bilekten sıcaklığınızı belirler ve gece boyunca bu sıcaklıkta değişiklik olup olmadığını kontrol eder.

Yani vücut ısınızın Apple Watch tarafından kontrol edilebilmesi için 5 gece boyunca saatinizle uyumalı ve uyku odağının her gece en az 4 saat aktif olması gerekiyor.

Bilekten ısı ölçüsüyle ilgili Apple’ın dikkat çektiği hususlar:

• Sıcaklık algılama özelliği tıbbi bir aygıt değildir ve tıbbi teşhis veya tedavi dahil herhangi bir tıbbi amaçla kullanılmamalıdır.

• Sıcaklık algılama özelliği termometre değildir ve istendiği anda bilekten sıcaklık ölçümü sağlayamaz.

• Sıcaklık algılama özelliği, en az 14 yaşındaki kullanıcılar için tasarlanmıştır.

• Bilekten sıcaklık verileri; fizyoloji, yaşam tarzı ve çevreyle ilgili belirli etkenlerden de etkilenebilir.

Apple Watch 8 Apple Watch 9 arasındaki farklar neler?

İki model arasında tasarım anlamında çok fark bulunmuyor. Ancak ekran parlaklığı konusunda Watch 9 iki katına kadar bir parlaklık sunuyor. Watch 8 1000 nit parlaklık sunarken watch 9 2000 nite kadar parlaklık sunuyor.

Apple Watch 9

İşlemci konusunda da watch 9 S9 işlemci ve U2 ultra geniş çip sunuluyor. Aramaları yanıtlamak için bir eliniz doluyken veya müsait değilken parmak hareketleri ile saatinize komut verebiliyorsunuz. Aslında bu özellik diğer Apple Watchlarda bulunan erişilebilirlikten açılabilen Assistive Touch’ı etkinleştirerekte yapabilirsiniz. Series 9’un tanıtımından sonra en çok eleştirilen konuların başında bu özellik gelmişti.

Apple Watch’ınızda el hareketleri ile kontorl sağlamak istiyorsanız şu yolu izleyin: Ayarlar>Erişilebilirlik>Assistive Touch> Açık

Peki Apple Watch 8’i neden tercih etmelisiniz?

Apple marka bir akıllı saat almak istiyorsanız öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Akıllı saatinizden ne konuda beklentiniz var ve kullanırken hangi özellikleri daha çok kullanırsınız bunu kendinize sormanız gerekiyor.

Apple Watch 9 ile Apple Watch 8 arasında teknik anlamda çok bir farklılık bulunmuyor. Series 9 daha yeni bir model olduğu için uzun bir süre ( en azından series 8 den daha fazla) güncelleme alacağını unutmayın.

Apple her yeni watchOS güncellemesiyle akıllı saatlerine daha fazla özellik kattığı için bunlardan mahrum kalmamış olursunuz. Ancak bir Watch 8 kullanıcısı olarak şimdilik benim ihtiyaçlarımı oldukça karşılıyor.

SE Modellerin bana göre en büyük eksisi hızlı şarjı desteklemiyor oluşu. Apple watchlarla ilgili yazdığım hızlı şarj yazısına da göz atabilirsiniz.

Apple watchlar android ailesi akıllı saatlere oranla daha kısa süre şarj ömrü sağladığı için oldukça önemli bir konu haline gelen hızlı şarjı göz ardı etmemelisiniz.

Sonuç olarak Apple Watch 2024 yılında da alınabilecek en iyi akıllı saatlerden. Apple resmî olarak series 9’ların gelmesiyle sarıştan çıkarsada teknoloji marketlerde sıfırını bulmanız mümkün. Ayrıca ikinci elde de temiz cihazlar bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün