EkonomiHaberler

Dolar ve Euro Güncel Kur: 1 Dolar Kaç TL? 1 Euro Kaç TL? (24 Nisan 2024)

Hikaye Öne Çıkanlar
  • 24 Nisan Dolar Kuru

Dolar ve Euro’nun bugünkü (24 Nisan Perşembe 2024) fiyatını öğrenmek isteyenler, özellikle Google arama motorunu kullanarak “1 dolar kaç TL”, “1 Euro kaç TL” gibi sorgularla araştırma yapıyorlar. Bu hafta oldukça kritik bir döneme giriyoruz… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yarın faiz kararını açıklayacak. İran-İsrail arasındaki gerilimin azalmasıyla birlikte, döviz kurlarını doğrudan etkileyebilecek bu gelişmeler ışığında, dolar ve Euro’nun bugün (24 Nisan) ne kadar olduğunu merak edenler için güncel bilgileri derledik.

Dolar ve Euro Kuru Neden Önemli?

Türkiye’de döviz kurları, birçok ürün ve hizmetin fiyatını doğrudan etkilediği için dolar ve Euro’nun güncel kur durumu her gün en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Faiz Kararı Bekleniyor

İran-İsrail arasındaki gerilimin azalmasıyla birlikte, savaş endişeleri biraz hafifledi. Ancak Türkiye açısından kritik olan faiz kararı yarın açıklanacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) mart ayında olduğu gibi politika faizinde bir değişikliğe gideceği yönünde bir beklenti bulunmuyor.

Ekonomistlerin Tahmini

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın faiz oranını %50’de sabit tutacağını öngörüyor. Önde gelen kuruluşlardan Deutsche Bank gibi önemli kurumlar da aynı görüşü paylaşıyor.

24 Nisan’da Dolar ve Euro Kuru Ne Durumda?

Dolar/TL, günün erken saatlerinde artışla başladı ve saat 09.20 itibarıyla önceki güne göre %0,1 artışla 32,5730 seviyesinden işlem görüyor.

Aynı dakikalarda Euro/TL %0,1 değer kazancıyla 34,8820 seviyesinde, sterlin/TL ise %0,1 değer kaybıyla 40,5260 seviyesinden işlem görüyor.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) nisan ayında aylık 2 puan azalarak 49,9’a gerileyerek son 4 ayın en düşük seviyesine indi. Aynı dönemde hizmet sektörü PMI ise 0,8 puan gerileyerek 50,9’a düştü.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarında Fed’in faiz indirimine haziran ayında başlama ihtimali %15, temmuzda %44 ve eylülde ise %69 olarak fiyatlanıyor.

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün