AvrupaDünya'dan Haberler

Fransa’daki Saint-Amand-Montrond Kasabası’nda 1 Euroya Ev Sahibi Olun!

Fransa’da bir kasaba daha sembolik bir rakamla ev satışıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bourges’a yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan Saint-Amand-Montrond kasabasında, 1 euroya satışa sunulan bir ev bulunuyor. Ancak, bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Fransa’da ev sahibi olmak isteyenler için işte detaylar.

Ev Hakkında Detaylar

Ekonomistin haberine göre; Bu sembolik fiyatla satışa sunulan ev, küçük bir kasabanın merkezinde yer alıyor ve 828 metrekarelik bir alana sahip. Ancak, ev 12 yıldır kullanılmadığı için ciddi bir tadilata ihtiyaç duyuyor. Ev, iki katlı bir yapıya sahip. Zemin katta bir mutfak, bir oturma odası ve bir tuvalet bulunurken, üst katta iki yatak odası ve bir banyo yer alıyor. Ayrıca, mülkte küçük bir avlu ve mülk sahiplerinin isteğine bağlı olarak kullanılabilecek 16 metrekarelik bir garaj bulunuyor.

Başvuru Şartları ve Süreci

Ev satın almak isteyenlerin 15 Haziran’a kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvurularda yerli ya da yabancı ayrımı yapılmıyor. Başvuruları değerlendirecek olan seçici kurul, Temmuz ayında toplanacak ve nihai karar Eylül ayında belediye meclisi tarafından onaylanacak. Ancak, evi satın alan kişinin en az 10 yıl boyunca bu evde yaşaması şart koşuluyor. Bu programın amacı, yeni sahibinin kasabanın yaşamına katılmasını sağlamak. Ayrıca, evin yenilenmesi de alıcının sorumluluğunda. Ev tadilatlarının maliyetinin 100.000 dolardan fazla olması bekleniyor. Yeni sahibin, tapunun devrinden sonraki 5 ay içinde tadilat çalışmalarına başlaması ve 2028 yılına kadar tamamlaması gerekiyor. Tadilat masrafları için mali yardım başvurusu yapılabiliyor ancak tadilat işlerinin yerel ustalar tarafından yapılması şartı bulunuyor.

Programın Amacı

Şehir planlamacısı Francis Blondieau, “Bu programın amacı, eski binaların yenilenmesini teşvik etmek, boş ev sayısını azaltmak ve en önemlisi şehir merkezini canlandırmaktır” diyor. Bu, kasabada 1 euroya satılan ikinci ev olacak. 2021’deki satışa 90’dan fazla kişi başvuruda bulunmuştu. Siz Fransa’da satılan bu evi almak ister miydiniz?

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün