Blog

Orta Sınıf Bir Araba Almanın Maliyeti Ne Kadar?

Son yıllarda gündemden düşmeyen bir konu varsa oda otomobil piyasasıdır.  Enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesi, döviz kurlarındaki sürekli artış, mevduat faizlerinin yatırımcılara enflasyonun altında getiri getirmesi gibi nedenler insanları yeni yatırım araçlarına yönelmesine neden oldu. 

Konut kredilerine gelen kısıtlamalar ve limit, yatırım yapmak isteyenlerin önüne engel getirirken yatırımcılar, gözünü otomobil piyasasına dikmişti. Ücretli çalışan kesim ve asgari ücretle çalışanlar ise taşıt kredilerini kullanmaktan başka çareleri yok gibiydi. 

Asgari ücrete taşıt kredisi çıkar mı? Asgari ücretli ne kadar taşıt kredisi çekebilir? 0 km taşıt kredisi hangi şartlarda verilir. Asgari ücretle kaç ayda araba alınabilir. Orta sınıf bir araba almak için kaç yıl çalışmak gerekir? Gibi sorulara da cevap bulmaya çalışacağız. 

Türkiye’de Bir Yatırım Aracı Olarak Otomobil 

Otomobil arzında yaşanan sorunlar ve yüksek talep otomobil fiyatlarının artmasına neden olmuştu. 

Bayiler iç piyasanın talebini karşılayamazken, haliyle bunu fırsata çevirmektende geri durmadılar. Cam ve kaput filmi, detaylı kuaför derken elden paralar alınmaya, liste fiyatının üzerinde araçlar satılmaya başladı. 

Fiyat artışları durmazken talepte ise hiçbir düşüş yaşanmıyordu. Günden güne artan fiyatlar, yatırım aracına dönüşen otomobillere talebi daha da artırıyordu. 

Hemen likite dönüştürebileceğiniz, aldığınızdan daha pahalıya ve kolay satılabilir bir ürüne talebi düşürmek ilk başlarda mümkün olmadı. 

Orta sınıf bir araba almanın maliyeti

Rüzgar Tersine Dönüyor

Otomobil fiyatlarındaki sürekli artış enflasyonist ortamı daha da artıyor, kolay para kazanan bir grup haricinde kimse otomobile erişemiyordu. 

Devlet müdahalesi gecikmelide olsa geldi. Suç ilan sitelerine atıldı. Cezalar, yasaklar konuldu. 6 ay, 6 bin km kuralı getirildi. 

Ancak bunlarda fiyat artışlarını durduramadı. Tek çare olan kredilere kısıtlamalar getirildi. Kasko bedeline göre krediler vadelerine göre kısıtlansa da düşük faiz hala otomobil almayı mantıklı kılıyordu. 

Son hamle toptan ekonomi politikasında yaşanınca, faiz, oranları artmaya TL değerli hale gelmeye ve yatırımcılar mevduat faizine yönlenmeye başlayınca talep artık düşmeye başladı. Ancak orta sınıf bir araba almak hala zordu.

Tesadüf müdür bilinmez, talep azalınca bayilerdeki araba stokları da yükselmeye başladı. Arabalar bir anda stoktan çıkmaya başladı. 

Yıl sonu kampanyalarıyla indirimler düşük faizli kampanyalar yapmaya başlayan bayiler umduklarını çokda bulamadılar. 

Orta Gelirliler Orta Sınıf Bir Araba Alabilir mi? 

Zor geçen 3 yılın ardından otomobil fiyatları yükselmiş talep azalmış orta ve alt gelir grubunun otomobil alma hayalleri de suya düşmüş oldu. 

Faiz oranlarının artması, ve kasko değerine göre vade belirlenmesi otomobil piyasasını git gide zora sokarken bu grubun araç almasını da imkansız hale getirmiştir. 

Gelin bir örnekle açıklayalım; 

Sıfır araç almak isterseniz kara gün dostumuz Fiat Egea ile karşılaşırsınız. Fiat sizi düşünmüş bir de 200.000, 12 ay 0 faiz kampanyası bile var. Yani ayda  16.666,67 lira taksitle orta sınıf bir araba alabilirsiniz. Tabi kenarda köşede hazır bulundurmanız gereken 614.900 TL paranızın olması gerektiğini unutmayın. 

Bu kadar paranız yok mu? O zaman ikinci ellere bakmanız gerekiyor. BDDK kararlarına göre taşıt kredilerinde kullanılabilecek tutar ve vade süreleri aşağıdaki tabloda düzenlenmiştir.

Aracın Nihai Fatura BedeliTaşıt Değerine Oranı
Vade Sayısı

400.000 TL ve altı%7048 ay
400.001 ve 800.000 TL%5036 ay
800.001 ve 1.200.000 TL%3024 ay
1.200.001 ve 2.000.000 TL%2012 ay
2.000.000 TL Üzeri%0

İkinci elde ise 2024 yılı itibariyle 2014 model bir araç almanız gerekiyor. Bankacılık politikalarına göre 9 yaş üzeri araçlara taşıt kredisi kullanamıyorsunuz. 

Yine egeanın büyük abilerinden Fiat lineayı 450.000 TL civarına ikinci ellerini alabiliyorsunuz. 

Kasko değer listesinde 2015 lineayı bulamasamda kredi kullandığınızı ve kasko değerinin 400-450 bin lira arasında olduğunu varsayarsak, kullanabileceğiniz kredi tutarı aracın değerinin %50’si kadar,  vadesi ise 36 aya kadar olabilir. 

Hesabımızı yapalım o zaman; 

450.000 tl olan aracımızın %50’si kadar kredi kullandık ve 225.000 TL bizi bankada bekliyor. 

36 ay vade ile kullanırsak; aylık ödememiz bankalarda uygulanan faiz oranlarına göre değişmekle birlikte: aylık 12.578,75 TL ile 15.807,12 TL arasında değişmektedir.

Asgari ücretliyseniz üzgünüm, 2015 model Lineanızı almak için elinizde avucunuzda daha çok para olmalı. Orta sınıf bir araba almak için daha fazla paraya ihityacınız var.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum. 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün