Oyak Renault Fabrikasından İkinci El Araba Dönüştürücü Adımı

Otomotiv endüstrisi günümüzde hızla değişirken, sürdürülebilirlik kavramı da otomotiv sektöründe giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu değişim ve dönüşümün Türkiye otomotiv sektörüne yansıyan önemli bir adımı, Oyak Renault Fabrikası tarafından hayata geçirilen Refactory ile ikinci el otomobil yenileme konseptidir. Fabrika çıkışlı ikinci el araba girişimi, sürdürülebilir kalkınma stratejisinin merkezinde yer alan endüstriyel ve ticari bir ekosistem yaratmayı hedefleyen ve Türkiye’de ikinci el otomobillere olan talepleri gören Renault Group’un öncülüğünde gerçekleştiriliyor.

Fabrika Çıkışlı İkinci El Araba Dönemi Başlıyor

Refactory, Renault Group tarafından ilk olarak Fransa’nın Flins bölgesinde başlatılan ve ardından İspanya’nın Sevilla kentinde devam eden bir proje olarak ortaya çıkmıştır. Son olarak da Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında hayata geçirilen Refactory, kullanılmış otomobilleri standartlara uygun bir şekilde yenileme misyonu üstlenmiştir. Bu sayede, ikinci el otomobil piyasasına kaliteli ve güvenilir seçenekler sunarak müşteri memnuniyetini ve çevresel farkındalığı artırmayı hedeflemektedir.

Refactory’nin faaliyet gösterdiği Renew markası altında Türkiye genelinde 56 noktada bulunması, ikinci el otomobil yenileme alanında sağlam bir temel oluşturuyor. Müşterilere 96 kontrol noktası, 12 aya kadar garanti ve esnek finansman seçenekleri sunarak, ikinci el araç alım-satım süreçlerini daha güvenilir ve kolay hale getiriyor.

Oyak Renault fabrikası bünyesinde kurulan Refactory, otomobil yenileme sürecinde müşterilere kapsamlı hizmetler sunuyor. Test sürüşü, ekspertiz, teşhis, mekanik ve karoser onarımları gibi adımlar, otomobillerin en güvenilir şekilde yenilenmesini sağlamak için özenle uygulanıyor.

 Ayrıca, boya işlemleri ve Renault estetik süreci (ayrıntılı iç ve dış temizlik), kalite kontrolü gibi alanlarda da çalışmalar gerçekleştirilerek yenilenen otomobillerin müşterilere yüksek kalite standartlarında teslim edilmesi amaçlanıyor.

Oyak Renault Fabrikası: İkinci El Araba Piyasasının En Gözde Modelleri Buradan Çıkacak 

Refactory’nin öncelik verdiği ilk modeller arasında Türkiye otomobil piyasasında oldukça fazla tutulan Clio IV, Clio V ve Megane Sedan yer alıyor. Ancak ilerleyen süreçte hizmetlerini genişleteceği belirtiliyor, böylece daha fazla model ve markayı kapsayarak müşterilere daha geniş bir seçenek sunulacak.

Refactory’nin benzersiz yaklaşımı, endüstriyel olarak standartlaştırılmış süreçlerle maliyetleri düşürme ve yüksek kaliteli onarım seviyesi elde etme konusunda önemli avantajlar sunuyor. Oyak Renault fabrika ekiplerinin uzmanlığı sayesinde, Renew’in yeni kalite standartları yetkili bayilere aktarılarak, müşterilere güvenilir ve sürdürülebilir bir ikinci el otomobil seçeneği sunulacak. Böylece, Refactory tarafından yenilenen tüm ikinci el araçlar, yetkili Renew bayilerinde Renew kimliği altında satışa sunulacak ve müşterilere 2 yıl gibi oldukça cazip garanti süresi sunacak şekilde şekilde teslim edilecek.

oyak renault fabrikası

Bu yenilikçi adım, Türkiye otomotiv sektöründe çevresel ve ekonomik açıdan önemli bir dönüşümü temsil ederken, aynı zamanda ikinci el araç piyasasında güvenilir ve çeşitli seçenekler sunarak müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyor. Refactory sayesinde, ikinci el otomobil alım-satım süreçleri daha güvenilir ve sorunsuz bir deneyim sunacak ve sürdürülebilir kalkınma stratejilerine destek veren bir çözüm olarak örnek teşkil edecektir. 

Oyak Renault Fabrikası ve Renault Group’un bu vizyoner adımı, otomotiv sektöründe geleceğe yönelik dönüştürücü ve sürdürülebilir çözümlerin ne denli önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Türkiye’de bence önemli sonuçlar alınacağını hep birlikte göreceğiz. Piyasaya da önemli ölçüde katkı sağlayacağını ve hatta piyasaya yön vereceğini görmemiz sürpriz olmaz. Haberlerde gördüğümüz 3 arabanın birleştirilerek tramer kayıtsız halde satıldığı İkinci el piyasasının bu adımla birlikte dolandırıcıların elinde oyuncak olması da engellenebilir. 

Bu girişimin “artık insanlar sıfır araba alamıyor ne hallere geldik vah vah” denecek bir tarafının da olduğunu da düşünmüyorum. Avrupa’da bu gibi girişimler oldukça fazla insanlar gönül rahatlığıyla ikinci el arabalarını üretici garantili bir şekilde alabiliyorlar. Bu sayede hem güvenli araç alınıyor hemde ülke ekonomisine katkıda bulunuluyor. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün