OtomotivScala

Skoda Scala Edition S: Performans ve Estetik Harikası

Skoda, 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda göz kamaştıran Vision RS konseptini sergilediğinde, Skoda severler hot-hatch formunda bir aracın çıkmasını dört gözle bekliyorlardı. Skoda bu talebe göz yummadı ve sınırlı sayıda da olsa Scala Edition S modelini çıkarmaya karar verdi. 2021 yılında tanıtılan ve sadece 500 adet üretilen bu araca yakından bakalım.

Güçlü Motor ve Modifiyeler:

Scala Edition S, 1.5 TSI benzinli motoru ve 6 ileri manuel şanzımanıyla kombinlenmiş. Motor sporları severler tarafından sevilecek türden manuel vites seçeneği aracın tam olarak hot-hatch formuna ayak uydurmuş vaziyette. Bu motor, standart 150 hp güç üreten 1.5 TSI motorun geliştirilmesiyle modifiye edilerek 190 beygire yükseltilmiş. Bu sayede aracın tork değeri de 40 nm artışla 290 Nm’e çıkarılmış. 

Bu, Skoda Scala Edition S’in gücünü ve performansını artırarak sürücülere daha heyecan verici bir deneyim sunmayı amaçladığının en güzel göstergelerinden. Hatırlatmak gerekirse, Vision RS konsepti 1.5 TSI motoru ve elektrik motorunu birleştirerek 245 beygir güç üretiyordu.

Skoda Scala Edition S Monte Carlo Üzerine Geliştirildi:

Scala Edition S, en üst donanım paketi olan Monte Carlo‘dan türetilmiş bir model. Makyajlanan versiyonuyla artık Monte Carlo donanım paketi ülkemize gelmiş olsa da 2021 yılında ülkemizde bulunmayan bir donanım paketiydi.  

Ancak, Monte Carlo donanım paketinden farklı olarak daha yüksek güç ve tork sunuyor. Monte Carlo bildiğiniz gibi 1.5 TSI motor ve 150 hp güç üretiyordu. Ayrıca araç, daha sert bir süspansiyon sistemi ile donatılmış. Bu yeni süspansiyon sistemi, aracın yere 15 mm daha yakın olmasını sağlarken, hem daha iyi yol tutuşu hem de sportif bir görünüm sunması amaçlanmış. Aracın jantları ise özel üretim 18 inç’lik ABT jantları.

Aerodinamik Geliştirmeler:

Scala Edition S, sportif bir görünüme sahip. Ön ek, yan marşpiyel, rüzgarlık ve difüzör gibi parlak siyah detaylar, aracın aerodinamik performansını artırmakla kalmamış, aynı zamanda göz alıcı bir tasarım sunmayı da başarmış. Özellikle ülkemizde şirket arabası imajı çizen Scala Scala Edition S modeli ile oldukça sportif bir görünüme kavuşmuş.

İç Mekan:

Aracın iç mekanı da dikkat çekici. Monte Carlo çizgileri taşıyan iç tasarım da; Siyah koltuklar ve metal pedal seti gibi detaylar, sürücüye ve yolculara sportif bir his vermek için kullanılmış.

Sınırlı Sayıda Üretim:

Skoda, Scala Edition S modelini sadece 500 adet üretilmiş bir model. Bu nedenle, bu özel otomobili elde etmek isteyenler için artık üretimde olmadığını belirtelim.

Skoda Scala Edition S, performans ve estetik açıdan dikkat çekici bir seçenek sunuyor. Sınırlı sayıda üretilmesi, Avrupa pazarında bu özel otomobili arayanların ilgisini çekmiş midir bir veri bulamadım. Scala Edition S, Skoda’nın sportif ve güçlü modeller arasında özel bir yerde olduğunu belirtelim. Ülkemize 2021 yılında üretildiğinde de gelmeyen bu modeli Scala severler için kaleme almak istedim. Çizgisi ve donanım özellikleriyle çok şık bir görünüme sahip bu aracı Türkiye’ye gelse almak ister miydiniz?

Ya da sorumuzu şu şekilde genele hitap edecek şekilde soralım. 

Sizce ülkemize gelmiş olsaydı yeterli ilgiyi görür müydü?  

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün