Scala

Skoda Scala’nın Yakıt Tüketimi ve Performansı

Skoda Scala, VW grubunun MQBA0 platformunda ürettiği ve iddialı boyutlarıyla VW Golf ve Seat Leon ile rekabet halinde olan C Segment bir otomobildir. Bu yazımızda, Scala’nın yakıt tüketimi ve performansı hakkında detaylı bir inceleme yaparak araç hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere rehber sunacağız.

1. Skoda Scala Hakkında Genel Bilgi

2018 yılında Skoda Markası yeni kompakt hatcback modeli olan Skoda Scala’yı duyurdu. Ülkemize gelmesi ise 2020 yılının son aylarına denk geldi. Skoda’nın kompakt sınıftaki iddialı modellerinden biri olan Scala modern tasarımı ve geniş iç mekanıyla dikkat çekiyor. VW grubunun diğer iki hatcback modellerine göre 467 litrelik bagaj hacmiyle onlardan ayrılıyor. Scala, kullanıcılarına hem şehir içi hem de uzun yolculuklarda konforlu bir sürüş sunmayı başaran modellerden.

Skoda Scala

Tasarım ve Boyutlar

Skoda Scala’nın tasarımı, keskin hatları ve dinamik görünümüyle öne çıkıyor. Modern görünüme sahip bu modelin; Geniş ön ızgarası ve LED farları, araca karakteristik bir özellikler katıyor. Boyutlarıyla da dikkat çeken Scala, kompakt sınıftaki rakipleri arasında geniş iç mekana ve arka baş ve diz mesafesiyle de öne çıkıyor.

İç Mekan ve Konfor

Scala’nın iç mekanı oldukça ferah ve kullanışlı. İç mekanda sizi Skoda’nın akılcı çözümleri karşılıyor. Malzeme kalitesi sınıf standartlarında ve yeterli.

Ergonomik düzenlemeler, sürücü ve yolcular için konforlu bir deneyim sunuyor. 467 litrelik bagaj hacmiyle günlük kullanımda pratiklik sağlıyor.

Makyajlı Skoda Scala iç mekan

2. Skoda Scala’nın Motor Seçenekleri

Skoda Scala, tanıtıldığı yıllarda 3 farklı motor seçenekleriyle sunulmuştu. Hem benzinli hem de dizel motorlar, kullanıcıların tercihine göre seçilebiliyordu. Ancak Tanıtılmasından kısa bir süre sonra VW grubunun dizel motorları azaltmasıyla Scala’dan dizel seçeneği kaldırıldı. Ülkemizde hala oldukça rağbet gören dizel motorların kaldırılması kullanıcılar arasından farklı nedenlerden dolayı tepki çekti.

Bu motorların özelliklerine bakalım:

Benzinli Motorlar

1.0 TSI

1.0 TSI motor, ülkemizde 115 hp’lik versiyonla gelmişti. Ancak Skoda Bu motorun emisyon değerlerinin yüksek olmasından dolayı bir güncelleme yapmaya karar verdi. 115 HP’lik versiyon kaldırılarak yerine 110 HP güç üreten aynı torka sahip başka bir motor sundu.

Günümüzde hala bu motor versiyonu satışa devam etmektedir.

1.0’lık ünite kompakt bir araç için ideal bir denge sunuyor. Hem performanslı hem de ekonomik olan bu motor, günlük kullanıma uygun bir seçenek.

1.5 TSI

1.5 TSI motor, daha fazla güç arayanlar için ideal. Daha dinamik bir sürüş deneyimi sunar ve yüksek hızlarda bile sessiz çalışır.

Devir yükseldikçe tatlı bir tınıyla araç hızlı bir şekilde hızlanır. Oldukça atak bir motor. Performans isteyenler için kesinlikle tercih edilmesi gereken bi motor. Ayrıca ACT teknolojisi (aktif silindir kapama teknolojisi) ile uzun yolda ekonomik sürüşler yapmanız mümkün. 

Dizel Motorlar

1.6 TDI

VW grubunun dizel motorlarına hayran olmamak elde değildir. O kadar optimize edilmiş bir motordur ki bir kere kullandınız mı bir daha başka motor sizi tatmin etmez. 

1.6 TDI motor, uzun yolculuklar için ideal bir seçenektir. Eğer çok kilometre yapan biriyseniz bu motor seçeneğini düşünebilirsiniz. 

Ancak 1.6 dizel seçeneği olan bir araç isterseniz 2020 model araçlara bakmanız gerekecektir çünkü 2020 yılından sonra bu motor seçeneği kaldırıldı. Bu motor düşük yakıt tüketimi ve güçlü torkuyla dikkat çeker. 250 nm tork oldukça tatmin edici bir seçenek olarak öne çıkıyor. 

Skoda Scala

3. Yakıt Tüketimi

Skoda Scala’nın farklı motor seçenekleri, çeşitli yakıt tüketimi değerlerine sahiptir. Benzinli ve dizel motorların yakıt tüketimlerine yakından bakalım. 

Tüketim/Motorlar1.0 TSI1.5 TSI1.6 TDI
Şehir İçi/Ortalama/Şehir Dışı7.6/5.6/5.87.9/5.8/55.8/4.9/4.2
Fabrika Tüketim verileri

Şehir İçi Performans

1.0 TSI

Şehir içi sürüşlerde düşük hacimli bu motorun ortalama yakıt tüketimi oldukça düşüktür. Ancak sıkışık trafik veya performanslı sürüşlerde yakıt tüketimi gaz tepkisine göre oldukça artmaktadır. Öyle ki benim aracım da 1.0 TSI ve 2 seneye yakındır bu aracı kullanıyorum. Uzun süreli yakıt ortalama 6.5-7.0 litreler civarında ve yoğunlukla şehir içinde kullandığımı belirteyim.

1.5 TSI

Daha güçlü bir motora sahip olmasına rağmen, 1.5 TSI motorunun şehir içi yakıt tüketimi oldukça makuldür. Ancak yine de 1.0 TSI motorlardan bir miktar fazla yaktığını belirtelim.

Şehir Dışı Performans

1.0 TSI

Uzun yolculuklarda 1.0 TSI motorunun yakıt tüketimi oldukça ekonomiktir. Sabit hızlarda stabil ve düz yollarda 4.0-4.5 litreleri görmeniz mümkün. Şehirler arası yollarda 120 km üstündeki hızlarda bu motorda yakıt tüketim değerleri artmaktadır. Ancak yine de sakin ve sabit yollarda oldukça ekonomik yolculuklar yapmanız mümkün.

1.5 TSI

Dinamik sürüşlere rağmen, 1.5 TSI modeli şehir dışında da makul bir yakıt tüketimi sunar. 1.5 TSI motorlarda 1.0 lardan farklı olarak ACT teknolojisi bulunduğundan uzun şehirler arası yolculuklarda ekonomik sürüşler yapmanız olası. Ancak yine de 1.0 motorlar daha düşük hacimli motorlar olduğunda daha ekonomik sürüşler konusunda başarılı diyebiliriz.

4. Performans

Skoda Scala, kompakt boyutlarına rağmen etkileyici bir performans sergiliyor. Bunda aracın hafif olması önemli bir etken. 1250 kilogram ağırlığındaki araç hafif sayılabilecek bir model. Araca uygun olarak ayarlanmış motorlar performansını önemli ölçüde etkiliyor. Ancak 1.5 TSI motorların daha performans odaklı olduğu unutulmamalı.

Hızlanma Yetenekleri

1.0 TSI

1.0 TSI motor, hızlanma konusunda beklenenden daha iyi bir performans gösterir. 0-100 km hızlanması 9.9 saniye olarak verilmiş. Ancak hızlanma konusunda bu motor size pek öyle hissettirmiyor. Bu durum DSG yazılımında kaynaklı olabilir. Ancak çok hantal bir motor olmadığını da söylemek mümkün.

1.5 TSI

Daha güçlü motoruyla, 1.5 TSI modeli hızlanma konusunda oldukça etkileyici. 8.2 saniye olan 0-100 hızlanması oldukça performanslı sürüşler yapmanıza imkan sağlıyor. Etkileyici performansıyla tam bir “sleeper” kendileri.

Yol Tutuşu ve Sürüş Deneyimi

Scala’nın keskin virajlardaki yol tutuşu ve sürüş dinamiği beklenenden iyi. Kullanıcılar, hem şehir içi trafiğinde hem de virajlı yollarda rahatlıkla kullanabilirler.

5. Skoda Scala’nın Diğer Özellikleri

Skoda Scala, sadece yakıt tüketimi ve performansıyla değil, aynı zamanda sunduğu diğer özelliklerle de dikkat çekiyor. 467 litrelik devasa bagajı kendi segmentinde en fazla bagaj hacmi sunan araç olma unvanını kendisine veriyor. Örneğin VW Golf ve Seat Leon’un bagaj hacimleri 380 litre civarında.

Güvenlik

Scala, güvenlik donanımlarıyla donatılmıştır ve çeşitli sürücü destek sistemleri bulunuyor. Euro Ncap verilerine göre Scala’nın güvelik puanı 5 yıldız.

Teknoloji ve Donanım

Geniş dokunmatik ekranı ve bağlantı seçenekleriyle, Scala kullanıcılarına yüksek teknolojiyi ve konforu sunmayı başarıyor. CarPlay destekli multimedya ekranının çözünürlüğü ve dokunmatik hissiyatı oldukça iyi. Tam otomatik klimanın kontrolünü de bu büyük multimedya ekranında yapmanız mümkün. Kablosuz CarPlay için ise opsiyon paketlerini satın almanız gerekiyor.

6. Fiyat ve Rekabetçi Konum

Skoda Scala, rakipleriyle karşılaştırıldığında bence rekabetçi bir fiyat sunmaktan uzak. VW Golf ve Seat Leon gibi rakiplerine oranla sunduğu teknoloji ve alt yapı bu modellerin gerisinde kalmasına rağmen yüksek bir fiyata sahip. Buna ilişkin eleştirilerde bulunduğum yazıma göz atabilirsiniz.

7. Sonuç

Skoda Scala, yakıt tüketimi ve performansıyla kompakt sınıfta öne çıkan bir araçtır. Geniş iç mekanı, güvenlik donanımları ve büyük bagaj hacmiyle tercih edilebilir modellerin başında geliyor. Makyajlanan versiyonuyla birlikte daha çok ses getirmesini beklediğim bu araca dair görüşlerinizi lütfen yorumlarda belirtin.

SSS

Scala’nın En Ekonomik Motoru Hangisi?

1.0 TSI motor, Scala’nın en ekonomik motor seçeneğidir.

Scala’nın En Hızlı Modeli Hangisi?

1.5 TSI motorlu Scala, en hızlı model olarak öne çıkar.

Scala’nın Yakıt Tasarrufu Sağlayan Özellikleri Nelerdir?

Start-stop teknolojisi ve düşük silindir hacmi, Scala’nın yakıt tasarrufu sağlayan özelliklerindendir.

Scala’nın Standart Güvenlik Donanımları Nelerdir?

Scala, standart olarak bir dizi güvenlik donanımıyla donatılmıştır, bunlar arasında otomatik acil frenleme ve şerit takip asistanı bulunur. Ancak bu güvenlik donanımları vergi dezavantajından dolayı ülkemize çok fazla gelmemektedir.

Scala’nın Fiyat Aralığı Nedir?

Scala’nın fiyatı, motor seçeneği ve donanım düzeyine göre değişiklik gösterir, ancak genellikle rekabetçi bir fiyat aralığında bulunur.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün