Skoda

Škoda Ambleminin Anlamı Nedir? Hangi Ülkelerde Üretiliyor?

Skoda, yüz yılı aşkın süredir otomobil üreten bir firma. Çekoslovak genlerinin yanında bugün Alman teknolojilerinde içinde yer alan Çek firması hakkında tüm merak edilenler, Skoda ambleminin anlamı, mevcutta üretildiği ve daha fazla yazımızda!

Skoda Tarihçesi

Şirket, 1895 yılında Laurin & Klement adlı aile şirketinde çalışan iki teknisyenin bisiklet yapmak üzere ortaklık kurmaları ile Skoda macerası başladı.

1899’da motosiklet, 6 yıl sonra da araba üretimine başlandı. Skoda fabrikası Çekya’nın Mlada Boleslav özellikleri bulunmaktadır. “Škoda” Çekçede “hasar” anlamına gelir.

Mladá Boleslav şehri ve otomobil üreticisi Škoda Auto, 100 yılı aşkın bir süredir birlikte gelişiyorlar. Škoda Auto, şehrin yüz ölçümünün üçte birinden fazlasını kaplıyor. Bu büyük fabrika Mlada Boleslav kentinin artık bir parçası olmuş vasiyette.

Skoda Modellerinde görülenler genellikle daha sportif ve şık çizgilerin bulunuşu Laurin & Klement donanım donanımının adı Skoda Markasını kuran Vâclav Laurin ve Vâclav Klement’ten geldiğini de belirtelim. Bu donanım paketi, bir nevi Skoda amblemi haline gelmiş bir vaziyette.

Skoda Fabrikası Kuruluyor

1895 yılının Aralık ayında başlıyor, bisiklet tutkunu iki teknisyeni Václav Laurin ve kitap satıcısı Václav Klement, kendi tasarımları olan ve 19. yüzyılın ulusal atmosferine uygun olarak Slavia adıyla anılan bisikletlerin üretimine başlandı. Böylece iki girişimci Çek’ya ya Skoda markasını kazandırmış oldular.

Birkaç yıl sonra 1899’da Laurin & Klement Co. motosiklet üretmeye başladı ve kısa bir süre içinde başarıya ulaşarak birkaç yarış kazandı. 1900’lü yılların başlarında yapılan ilk denemelerin ardından, 1905 yılından itibaren motosiklet üretiminde lider olarak otomobil üretimine başladı.

Motosikletler gibi ilk Laurin & Klement otomobili olan Voiturette A modeli başarılı oldu ve zaman içinde klasik bir Çek otomobili haline geldi.

Václav Klement (solda) ve Václav Laurin

Kısa süre içinde gelişen uluslararası otomobil pazarı Skoda için düzenli olarak bir konum oluşturdu ve şirketin yaygınlaşması faaliyetinin başlamasını sağladı.

1907 yılında Şirket kurucularının anonim şirkete dönüşümü başladı. Škoda operasyonlarının uluslararası karakteri giderek önem kazanmaya başladı. Üretim tesisleri sürekli olarak genişledi ve 1914’ten sonra Škoda’nın gücü için üretime başlandı. Özellikle güçlü araç ve tank üretmeyi başaran modeller başarılı olmayı başardılar.

Ülkenin ekonomik krizlerine bağlı olarak 1920’li yıllarda, çeşitli tiplerde binek otomobiller, kamyonlar, otobüsler, uçak motorları ve tarım makineleri üreten şirketlerin güçlenmesi ve modernizasyonu için güçlü bir endüstriyel ortaklaşa işbirliği kurulması gerekli hale geldi.

1925 yılında Pilsen Škoda Co. ile birleştirme tamamlandı ve Laurin & Klement markası tarihe karıştı. 1930’ların başında otomotiv bölümü yeniden organize edilerek Škoda Group bünyesinde ayrı bir anonim şirket haline geldi. (Otomobil Sanayi A.Ş. ASAP). Büyük buhran sonrasında Şirket, Škoda Popüler model ile bir atılım gerçekleştirdi.

Alman İşgali

1939 ile 1945 yılları arasında Alman işgali tarihinde önemli bir duraklamaya neden oldu ve şirket Nazi Almanya’sının endüstriyel işlem dahil oldu. Sivil üretim programı sürekli sınırlanarak ve üretim Alman savaş makinesinin ihtiyaçlarına odaklanarak üretime devam etti. Savaşın sona ermesinden hemen sonra genişleyen devletleştirme süreci, 1946’da Şirketin bir kamu varlığı haline gelmesine yol açtı ve AZNP adını aldı. Dönemin ekonomik ve politik değişim süreci Skoda tek binek otomobil üreticisi haline geldi.

Nazi Almanyası için Skoda tarafından üretilen Panzer 35 (t)

1970’li yıllarda yaşanan ekonomik durgunluk, şirketin Doğu Avrupa pazarındaki başarısına rağmen Skoda’yıda de etkilemişti. Üretim 1987 yılında Škoda Favorit modelinin üretimine başlanması ile yeniden arttı.

1989’da yaşanan politik değişimlerin ardından yeni ekonomik koşullar, Çek Hükûmeti ile Škoda, deneyimi ve yatırımlarıyla şirkete uzun vadeli uluslararası rekabet gücü kazandıracak güçlü bir yabancı ortak arayışa girdi.

Skoda Markası VW Grubuna Dahil Olma Süreci

Skoda markası hakkında genel bilgiler ve karmaşık bir konu olan bilgiler var. 1990 yılının Aralık ayında Çek hükümetinin, Alman Volkswagen Grubu ile iş birliği yapma kararını aldı. 16 Nisan 1991’de Škoda-Volkswagen ortak girişimi olan Škoda automobilova faaliyetlerine başladı. Skoda, Volkswagen Grubunun, VW, Audi ve SEAT markalarının ardından dördüncü marka oldu.

Skoda Ambleminin Anlamı

Skoda’nın daire içindeki kanatlı oku, hayal etmeyi özen göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma kullandığı Skoda ambleminin anlamı ile bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor. Üç çizgi halindeki semboller ise özgürlüğü temsil ediyor. Ancak Skoda amblemiyle ilgili başka iddialarda bulunmaktadır. Ben en çok kabul gören görüşlerden biri olan Skoda Amblemini belirtmek istedim.

Skoda Ambleminin anlamı nedir?
Skoda Amblemi

Skoda Nasıl Teleffuz Edilmeli?

1. Š – Bu harf İngiliz alfabesinde yoktur. Çek dilinde yani Škoda markasının doğduğu yerde özel bir karakterdir. İngilizcede “sh” şeklinde telaffuz edilir, “shoe” ya da “shore” gibi. Türkçede ise “sı” şeklinde teleffuz edilmektedir.  

2. ko – Bu, “cot” sözcüğündeki “co”ya benzer şekilde telaffuz edilir. Türkçede ise okunduğu şeklinde teleffuz ediyoruz.

3. da – Türkçede  “da” olarak telaffuz edilir.

Hepsini bir araya koy:

Doğru telaffuz edildiğinde “Škoda” bu nedenle “SHKO–da” gibi ses çıkarmalıdır.

İsmi söylerken ilk heceyi (SHKO–) vurgulamak ve ikinci heceyi (–da) daha hızlı söylemek önemlidir. Bu isme karakteristik ritmini verir.

Yabancı dildeki bir kelimenin telaffuzunu anlamanın en etkili yollarından biri anadili konuşanları dinlemektir. Forvo gibi, anadili Çekçe olanların “Škoda” dediğini duyabileceğiniz birçok çevrimiçi platform var.

Sonuç olarak “Škoda”, alışılmadık “Š” karakteri nedeniyle biraz ürkütücü görünebilir. Sesini ve ritmini kavradığınızda telaffuzu oldukça kolay hale geliyor. Unutmayın, pratik mükemmelleştirir!

Skoda Marka Araçlar Nerelerde Üretiliyor 

Skoda dünya çapında 35.000 kişiden fazla insana istihdam sağlıyor. Ayrıca VW grubu ortaklıklarından dolayı Çekya dahil 5 farklı ülke de üretimde bulunuyor. Bu ülkeler; Çin, Hindistan, Rusya Federasyonu ve Slovakya. Ayrıca yerel ortaklıklarla beraber bazı modellerde Ukrayna ve Rusya’da da üretilmektedir. 

Skoda’nın üretim yaptığı ve modellerin hangi ülkelerde yapıldığına dair tablo.

Skoda 2022 verilerine göre ise 800.000’den fazla araç üretebilme kapasitesine sahip bir şirket. Bu tarihlerde pandemi ve çip krizinin olduğunu da unutmamak gerekir. 

Skoda 2023 yılında ise dünya çapında 868.000’den fazla araç teslim etmiş ve bir önceki yıla göre global çapta satışlarını %18.5 artırmıştır. 

Türkiye’de ise 2023 yılında satışlarını %80 artırarak 35041 adetlik satış yapmış ve rekor kırmıştır. En çok satan modeller Skoda Superb ve Skoda Octavia olmuştu. 

Skoda’nın En Çok Hangi Modeli Sattı?

Octavia, 2023 sonu itibarıyla dört nesildir (1996, 2004, 2012 ve 2019) üretilen ve üretimi devam eden 7,2 milyon adetle üretilen ve satılan araç sayısı açısından Škoda’nın en başarılı modeli oldu. Modernize edilmiş dördüncü nesil Octavia, 2024’ün başlarında gelecek. O zamana kadar 105/120 serisi iki milyondan fazla otomobille liderliğini sürdürüyordu.

Skoda dünyanın en değerli otomobil şirketleri arasında 1.9 milyar dolar değerle 45. Sırada yer alıyor. VW ise bünyesinde barındırdığı AUDİ, Seat Skoda gibi markalarla birlikte 5. Sırada yer almaktadır.  

Türkiye’de Hangi Modeller Satılıyor?

Skoda Türkiye’de farklı distritübörlerle modellerini satışa sunuyor. Türkiye’de de oldukça geniş bir kitlesi olan Skoda’nın hangi modellerinin şu anda satışta olduğuna yakından bakalım. 
Skoda Türkiye pazarında iki hatchback, iki sedan ve üç SUV model satılıyor. Hatcback Modeller; Fabia ve Scala, Sedan Modeller; Octavia ve Superb, SUV modellerde ise; Kamiq, Karoq ve Kodiaq modelleri kullanıcılara sunulan araçlardan. 

Bu yazımda Skoda markasının geçmişten günümüze tarihi, skoda ambleminin anlamı ve marka değerinden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün