Apple CarPlayTeknoloji

Yeni Nesil CarPlay 2024 Sonunda Çıkıyor! Bilmeniz Gereken Her Şey!

Yeni Nesil CarPlay 2024 sonunda çıkıyor. Yenilikler nelermiş yakından bakalım.

İlk tanıtımından bu yana, Apple’ın CarPlay özelliği daha fazla arabada bulunmaya başladı. Piyasadaki yeni arabaların büyük çoğunluğunda artık CarPlay mevcut. 

Hatta insanlar araba alırken bu özelliğin araba da bulunmasına özen gösteriyorlar. (Örneğin benim gibi)

Apple, Haziran 2022’deki WWDC’de “yeni nesil CarPlay” adını verdiği yeniliği duyurmuştu. Bu yeni CarPlay ara yüzü 2024 yılının sonunda kullanımı destekleyen modellerde nihayet kullanıma sunulacak. 

Yeni nesil CarPlay teknolojisini araçlarında kullanılacağını duyuran ilk iki marka ise Porsche ve Aston Martin oldu. Gelin şimdi yeni nesil CarPlay bize neler sunuyor detaylara bakalım.

CarPlay’in Yeni Tasarımı 

CarPlay, ilk olarak iOS 7’nin bir parçası olarak tanıtıldı ve Arabada İOS olarak adlandırıldı. Kısa süre sonra bu teknolojinin adı CarPlay olarak değiştirildi.

Adı CarPlay olarak değiştirildikten sonra ara yüz çok değişmedi aslında. En büyük tasarım değişikliği, Apple’ın Harita, Müzik ve daha fazlası için farklı “kartlar” içeren yeni bir kontrol paneli ara yüzünü tanıttığı iOS 13 ile yaşandı. Ancak CarPlay’in “yeni nesli”, CarPlay ara yüzüne büyük ölçüde revizyon sağlayacak görüntüsünü deneme şansımız olmasa da Apple’ın WWDC’deki görüntüleri fikir vermesi açısından önemli. 

Yeni Nesil CarPlay

Yeni tasarım, birincil kullanıcı ara yüzü öğesi olarak hâlâ uygulama simgeleri ızgarasına dayanıyor, ancak bu uygulama ızgarasını çevreleyen birçok başka değişiklik de var.

Aynı anda birden fazla uygulamayı göstermek için bölünmüş bir arayüzün yanı sıra, en son kullanılan uygulamalara hızlı erişim sağlayan alt kısımda bir Dock bulunacak.

Ancak yeni CarPlay’i gerçekten öne çıkaran unsur, aracınızın tüm bilgi-eğlence sistemini nasıl devraldığı noktadır. Buna, bütünüyle orta konsol ekranının yanı sıra sürücünün önündeki hayalet ekran gibi diğer ekranlar da dahil.

Apple’ın açıklaması şu şekilde:

CarPlay, insanların araçlarıyla etkileşim kurma şeklini temelden değiştirdi ve yeni nesil CarPlay, otomobilin donanımıyla derinlemesine entegre olarak daha da ileri gidiyor. CarPlay, araç içindeki birden fazla ekran için içerik sunarak birleşik ve tutarlı bir deneyim yaratabilecek.

Apple’ın yeni tasarım modellerini, stil olarak Mercedes-Benz EQS’e benzeyen bir arabada kullanıyor; burada direksiyon simidinin arkasından yolcu tarafına kadar uzanan büyük bir ekran var. Arayüz, Weather, HomeKit ve daha fazlası gibi uygulamalar için farklı kutucuklar ve widget’larla tamamen modüler görünüyor. Yerli üretim aracımız TOGG’da eğer CarPlay’i desteklemeye başlarsa hemen hemen böyle bir görüntü elde edebilir. 

 Bu görüntüde CarPlay arayüzünün farklı ekran boyutlarına göre nasıl ayarlanabildiğini görebilirsiniz. Widget’ların ve kartların “modülerliği” burada devreye giriyor. Ancak bu yeni tasarımın gerçekleşebilmesi için otomobil üreticilerinin bu ara yüzü tamamen yeni nesil CArPlay’e uygun yazılım ve donanım sunmasıyla olacaktır. 

Otomobillerle Daha Derin Entegrasyon

Yeni CarPlay, araç içi deneyiminizin tamamını devralacaksa, aracınızın tüm özelliklerine ve işlevlerine erişebilmesi gerekecektir. Çünkü Apple’a göre, CarPlay’in “yeni nesli” eskisinden çok daha geniş bir araç özelliklerine erişebilecek ya da erişmesi gerekecek.

Apple, bunun iPhone’unuzun aracınızın gerçek zamanlı sistemiyle iletişim kurmasıyla gerçekleşeceğini söylüyor.

CarPlay ekranından klima kontrolü yapılabilecek.

Buna; klima kontrolü, yakıt ve akü şarj seviyeleri, radyo kontrolleri, gösterge paneli verileri ve daha fazlası dahil.

Apple, “CarPlay, hızı, yakıt seviyesini, sıcaklığı ve daha fazlasını gösterge panelinde kusursuz bir şekilde oluşturacak” diyor. “Araçla daha derin entegrasyon, kullanıcıların radyoyu kontrol etme veya climayı doğrudan CarPlay aracılığıyla değiştirme gibi şeyler yapmasına olanak tanıyacak.” diyor.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz: Daha önce arabanızın kontrol panelinden gerçekleştirdiniz her şey CarPlay’in kendisi ile tamamen entegre olacak. Telefonunuzdan arabanıza, yalnızca CarPlay ile etkileşimde bulunacağınız anlamına gelecek.

Tasarım Özelleştirme Nasıl Olacak?

Tüm bu veriler göz önüne alındığında yukarıda bahsedilen tasarım değişiklikleri çok daha anlamlı hale geliyor. Farklı gösterge paneli tasarımlarını seçerek ve gösterge panelinin düzenini yöneterek sürüş deneyiminizi kişiselleştirebileceksiniz. Apple, “modernden geleneksele kadar” farklı gösterge paneli tasarımlarını özenle hazırladığını söylüyor.

Apple ayrıca başka bir kişiselleştirme düzeyi için farklı düzen seçeneklerinin olacağını da söylüyor. Ayrıca aracınızın arayüzünün çeşitli yönleri için özel yazı tipleri, yazı tipi boyutları ve yazı tipi renkleri de seçebileceksiniz.

Bu arada, CarPlay widget’ları size Müzik ve Hava Durumu gibi uygulamalardan tek dokunuşla bilgi verecek.

Yeni Nesil CarPlay Ne zaman Gelecek?

Apple, yeni nesil CarPlay’i ilk kez WWDC 2022’de duyurdu ve ilk araç duyurularının 2023 sonundan önce gerçekleşeceğini söylemişti. Aralık 2023’te Apple, yeni nesil CarPlay için ilk iki ortağını duyurdu: Porsche ve Aston Martin. Her iki otomobil üreticisi de 2024 yılı içerisinde yeni nesil CarPlay’i piyasaya sürmeye kararlılar ancak henüz ayrıntılı bilgiler iki firmadan da gelmedi.

Porsche ve Aston Martin dışında yeni CarPlay arayüzünü desteklemek için imza atan otomobil üreticileri şu şekilde:

 • Land Rover
 • Mercedes benz
 • Lincoln’ün
 • Audi
 • Volvo
 • Honda
 • Nissan
 • Ford
 • Jaguar
 • Acura
 • Polestar
 • Infıniti
 • Renault

Apple, bu yılın sonundaki resmi lansman öncesinde “yeni nesil CarPlay hakkında daha fazla bilgi” paylaşacağını söyledi. Apple’ın WWDC’de gösterdiği tasarımın bir “gizli bakış” olduğunu, dolayısıyla onunla nihai olarak piyasaya sürülen tasarım arasında değişiklikler olacağını unutmayın.

CarPlay teknolojisi önümüzdeki yıllarda kendinden oldukça söz edecek bir özellik olarak konuşulması gereken bir konu. Bu teknoloji ile birlikte otomobillerde Apple ekosisteminizin bir parçası olacaklar. Akıllı Saatiniz neyse otomobilinizde bu şekilde olacak. 

Otomobil üreticlerinin Apple ekosistemine bu şekilde dahil olmasını isteyip istemeyeceğini tartışacağımız günler yakındır. 

Özellikle kendi navigasyon uygulamalarını kullanan firmaların yeni nesil CarPlay’le birlikte nasıl yol izleyeceği şimdilik belirsiz.  

Kaynak:https://www.apple.com/tr/ios/carplay/

https://9to5mac.com/

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün