BlogSiyaset

CHP Erdal Beşikçioğlu’yla Etimesgutta Kazanabilir mi?

CHP süpriz bir karar vererek Etimesgut’ta Erdal BEŞİKÇİOĞLU’nu aday gösterdi. Hali hazırda Ankara’nın en büyük iki ilçesini (Yenimahalle ve Çankaya) elinde bulunduran CHP, Beşikçioğlu tercihi ile seçmenlerini şaşırttı. Gerçekten CHP adayı Etimesgut’ta zafer kazanabilir mi? Gelin yakından bakalım.

Mansur YAVAŞ’a Rağmen Erdal Beşikçioğlu!

Etimesgut, Ankara’nın merkez ilçelerinde her geçen gün büyüyen ve gelişen bir ilçe. Çankaya, Yenimahalle ve Sincan’la komşu vaziyette ve MHP’nin elinde tuttuğu ilçelerden. Eryaman, Elvankent ve Bağlıca ilçenin popüler ve günden güne büyüyen semtlerinden. Buna aslında Ahimesut mahallesini de katmak gerekiyor. Mazisi diğer semtler kadar eski olmayan Ahimesut Etimesgut’u anlamak açısından önemli. Çünkü diğer popüler semtlere oranla Ahimesut MHP’li seçmenin yoğun olduğu semtlerden.

Erdal Beşikçioğlu mansur yavaş

Etimesgut aday belirleme sürecinde en tartışmalı yerlerden biri oldu. Mansur Yavaş’ın kendine yakın eski İYİ Partililerden birini aday göstermek istediğine dair dedikodular gündeme gelmiş. Taraflar bu iddiaları yalanlamış olsa da bir krizin yaşandığını tahmin etmek zor değil.

Mansur Yavaş popülerliğini ve başarısının nişanesi olarak ilçelerde aday belirlemede etkin olmaya çalışmış ancak Özgür Özel buna sıcak bakmamıştı. Yine de Mansur Yavaş Keçiören ilçesinde ağırlığını koymuş ve eski İYİ Partili bir aday çıkartma konusunda ısrarcı olmuş ve başarmıştı.

Adayın Beşikçioğlu olması sonrası kamuoyunda “ne alaka” tepkisi yaşanmış olsa da hemen kabullenildi. Başka aday yok muydu diyenlerinde fazla olduğunu belirtelim.

Uzun yıllardır Etimesgut’ta oturan biri olarak CHP’nin aday seçiminin doğru olduğu konusunda şüphelerim var.

CHP Etimesgut Seçmenini İyi Analiz Etmedi

CHP Etimesgut’un görece gelişmiş bölgelerinde oturan beyaz yakalı ve demokrat seçmenini hedefleyerek popüler bir isim çıkarmayı amaçlamış. Etimesgut adayı ise Behzat ç. ile hafızalara kazınan bir karakter ile popüler bir aday olarak düşünülmüş olabilir. Sanatçılığı konusunda kimse başkan adayını ne eleştirebilir ne de kötüleyebilir. Ancak siyaset zorlu bir alan. Özellikle son yıllarda bıçak gibi ikiye ayrılan bir Türkiye’de daha da zor.

İnsanların belediyeden olan beklentileri oldukça değişti. 1994 seçimlerinde Refah Partisinin belediyeleri kazanarak güç kazanmasıyla belediyecilik imar ve alt yapı yapmaktan ziyade sosyal yardım dağıtan insanlara maddi yardımlar yapan kurumlar haline geldi.

Günümüzde insanların belediyelerden beklentileri çöplerin toplanması, temiz sokaklar, içme suyu kalitesi veya toplu taşıma iyileştirilmesinden ziyade belediyelerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak onlara maddi destek sunmalarını bekler hale geldiler. Hangi partiden olursa olsun, şu anda insanlara maddi destek sunmayan belediye yok gibi. Ancak bu cidden belediyelerin görevi mi emin değilim.

CHP’de bu furyaya uyup sosyal yardımları artıran partilerden. Ancak yine de iktidar partisi kadar fazla sosyal yardım yapmıyor. Bunun nedenlerinden biri hiç şüphesiz Cumhuriyet Halk Partisi ilçe belediyelerin nispeten refah seviyelerinin yüksek olmasından da kaynaklanıyor olabilir.

Etimesgut özelinde parçalı bir yapı göründüğünü söylemek mümkün. Çankaya kadar homojen dağılmayan gelir grubuna sahip bir ilçe. 1990 yılında Yenimahalle’den ayrılıp ilçe olmasıyla birlikte MHP veya sağ gelenekten gelen partiler belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Son on yıldır ise biraz önce yukarıda da bahsettiğim gibi büyüyen semtler. Etimesgut merkez nüfusundan daha büyük nüfuslara ulaştı. Bu nüfusta kentli orta direk dediğimiz, beyaz yakalı kesim ve üniversite öğrencileri yoğunlukta. CHP ise bunu analiz ettiğini düşünerek popüler bir isimle yarışa dahil olmak istedi ancak bu ters tepmiş olabilir.

Seçmenin CHP’den beklediği ise popüler bir isimden ziyade belediyecilik yapabilecek bir isimdi. Çünkü bilinçli seçmene sahip Etimesgut ilçesinde mevcut belediye başkanı Enver Demirel seviliyor. Seçmenin kararı ideolojik mi olacak seçim sonuçlarına bağlı olarak öğreneceğiz.

CHP Seçim Kampanyasını Nasıl Yürütüyor?

CHP Beşikçioğlu’nu Behzat ç. olarak sunmayı tercih etti. Bunun arkasındaki motivasyon ise Beşikçioğlu’nun popülerliğinden yararlanmak istemesi olabilir. Beşikçioğlu sahadan olmulu tepkiler almakla beraber CHP’nin Etimesgut kampanyasında hatalar yapıldığını söyleyenlerde var. Ancak Özgür Özel Etimesgut’u istiyor. Geçtiğimiz günlerde Beşikçioğlu ile birlikte Eryaman’da bir mitingde yaptı.

Amirim Süpriz Yapar mı?

Türkiye siyasetinde her şey mümkün. Eryaman ve diğer semtlerde seçmenlerin beklentileri halihazırda karşılanmış değil. Büyüyen ve gelişen semtlerde hala alkollü mekan konusunda seçmenin talepleri de bulunuyor. Enver Demirel başkanlığı döneminde bu fikre çok sıcak bakmadı. Ancak Etimesgut’ta artık sağ seçmenden fazla demokrat, sol görüşlü seçmen bulunduğunu hatırlatalım.

Seçimde CHP ve kampanyaya rağmen amirim sürpriz yapabilir. Anketlere göre de seçim bıçak sırtında. Enver Demirel 20 yıllık belediye başkanlığı sonrasında emekliye ayrılır mı göreceğiz.

Sizce Etimesgut’ta seçimi kim kazanır?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün