BlogSiyaset

Ankara’da Yerel Seçimin Kaderini Ne Belirleyecek?

Yerel Seçimin Anahtarı Emekliler mi?

2019’da gerçekleştirilen Yerel Seçimlerde Ankara’da Belediye Başkanlığı koltuğuna Mansur YAVAŞ oturmuştu. 2014 seçimlerini az bir farkla kaybeden Mansur YAVAŞ 2019 seçimlerinde tekrar aday olarak belirlenmiş ve kolay bir zafer kazanmıştı.

İYİ Parti ve CHP’nin ortak adayı olarak seçime katılan Mansur YAVAŞ Ankara’lı seçmenin beklediği bir adaydı. Melih GÖKÇEK sonrası düşünülen AK Parti adayı ise şimdi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ’ydi. Murat KURUM’dan önce yine aynı Bakanlık görevini yürüten Mehmet ÖZHASEKİ Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapmıştı.

Ancak Ankaralı Seçmen, Başkanlarının Ankaralı olması gerektiğini seçim sürecinde hep belirtmişti. Aynı zamanda pandemi öncesinde Türkiye’nin ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar, enflasyonun baskılanması amacıyla işsizliğin artmasının göze alınması iktidara pahalıya patlamış büyük şehirlerde artan işsizlik, seçmenin iktidar paritesinden kopmasına sebep olmuştu.

Sürpriz olmayan bir sonuçla başkanlık koltuğuna oturan Mansur YAVAŞ’ın beş yılı kimi çevrelerce eleştiri konusu olmuştur. Ulaşım konusunda yatırımların az kaldığını söyleyende var, alt yapı yatırımlarının yapıldığını belirtenlerde.

Ankara’da seçimi yine ekonomi belirleyecektir. Dizginlenemeyen enflasyon seçimin anahtarı vaziyette. Özellikle ücretli çalışanlar ve emekliler bu krizi derinden hisseden kesim. Ankara’nın eğitim ve sağlık merkezlerinden biri olmasından dolayı emekli kesim tarafından oldukça tercih edilen başkentte çok sayıda emekli de yaşıyor.

Hal böyle olunca emekliler seçimin anahtarı konumuna gelmiş vaziyette. Adayların vaatlerinin bir kısmını da emeklilere verilecek yardımlar oluşturuyor. Belediye bütçesinden emeklilere verilecek nakdi yardımlar havalarda uçuşuyor.

AK Parti adayı Turgut ALTINOK iktidarın çıkarabileceği en yüksek profilli ve güçlü adaydı. Keçiören Belediye başkanlığını uzun bir süre yürüten ALTINOK Ankara’da tanınan ve sevilen bir isim. ALTINOK’un saha gezilerini izlerseniz belli konularda halkın tepkisini çektiğini görürsünüz. Ekonomik anlamda zorlanan seçmenlerden gelen tepkilerin hedefi haline gelen Başkan adayı ekonomik sorunun kendisi olmadığını anlatmak için oldukça fazla çaba sarf etmesi gerekiyor.

ALTINOK bu tepkilerden sonra ekonomik krizden en çok etkilenen şehir merkezlerinden ziyade, Ankara’nın kırsal kesimine odaklanmış vaziyette. Ekonomik krizin nispeten daha az hissedildiği kırsaldan oy toplama stratejisine yönelmiş durumda. Çünkü anketlerde(bu arada anketlere uzun zamandır güvenmiyorum) YAVAŞ, rakibine oranla daha avantajlı görünüyor. YAVAŞ ise rehavete kapılmadan seçim çalışmalarına devam ediyor. Kızılay, Ulus gibi merkezlerde seçim çalışmalarını yürütüyor.

İYİ Partinin Yokluğu Yerel Seçim’de Yavaş’a Kaybettirir mi?

2019 seçimlerinde CHP ve İYİ Parti’nin ortak kararıyla Başkan adayı ilan edilen Mansur Yavaş bu sefer CHP adayı olarak seçime girecek. İYİ Parti genel seçimlerden sonra ittifaktan çıkmış ve kendi adayını çıkarmaya karar vermişti. Cengiz Topel YILDIRIM ile seçime girmeye karar veren İYİ Parti Mansur YAVAŞ’ın karşısına çıkarabileceği en güçlü adayı çıkardı diyebiliriz.

Ancak İYİ Partinin kararını kendi seçmeni kabullenmemiş olabilir. Seçim ittifakından çok seçmen tabanda birleşerek Yavaş’a oy verebilir. İYİ Parti seçmeni Yavaş’a seçimi kaybettirmek istemiyor. İktidarın karşısındaki en güçlü aday kimse ona yönelecektir. Mevcut durumda bu isim Mansur Yavaş. Çünkü İYİ Parti seçmeni partisinin tutarsız tavrını anlamakta zorlanıyor. 1 yıl öncesine kadar Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimlerinden birinin Cumhurbaşkanı adayı olarak belirlenmesinde ısrarcı olan partisinin şimdi bu isimlere karşı aday çıkmasını kabullenmiş değil.

Tepkilerin odağında olan isim Akşener ise CHP’nin yedeği değiliz ayrı bir partiyiz diyerek kendini ifade etmeye çalışıyor. Parti lideri olarak bu fikrinde ise haklı. İktidar olma hedefi olmayan bir partiye ne gerek var. Ancak İYİ Parti lideri seçmenine bunu anlatmakta zorlanıyor.

Meral Akşener genel seçimlerden önce Millet İttifakının adayı olması için Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nu önermişti.

İYİ Parti seçmenin Yavaş’tan genel olarak memnun olduğunu söylemek mümkün. Seçimde Yavaş’a büyük destek vermeleri olası. Yavaş İYİ Partinin desteğini almadan da bu seçimi alabilir gibi görünüyor.

Yavaş Hangi Konularda Eleştiriliyor

Yavaş’ın eleştirildiği noktaların başında toplu taşıma konusu geliyor. Havaalanı ve Mamak metrolarıyla ilgili gelişme yaşanmadığında şikayetçi olan seçmenler bu konularda Yavaş’ı eleştiriyorlar. Öte yandan Yavaş ise bahse konu projeler için merkezi hükümetten destek alamadığını ifade ediyor. Alt yapı yatırımlarının başkan olduğu dönemde arttığını vurgulayan Yavaş merkezi hükûmetten metro ihaleleri için destek beklediğini her fırsatta dile getiriyor. Su borularının yenilenmesi ve şeffaf belediyecilik konularında iyi bir karnesi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yolsuzluğa karşı olduğunu ve şeffaf belediyecilikten taviz vermeyeceğini Yavaş’a destek veren seçmende biliyor.

Daha önce hazırlanmış hiçbir metro projesi yoktu. Hepsi Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmişti. Bize izin verilen öncelikle Dikimevi Mamak Metrosu Projesi oldu. Bunun proje ihalesine çıkıldı. Kredisi bulundu onaylandı ve inşallah ocak ayı içerisinde başvuran 8 firma içerisinden yapımını biri üstlenecek ve inşallah temel atmaya çalışacağız.

Altınok Emekli Seçmene Göz Kırpıyor

Turgut Altınok ise emekli seçmenden umutlu. Uzun süredir belediye başkanlığı yapan Turgut Altınok Ankara’da bilinen ve sevilen isimlerden. Geçmiş dönemde yaptığı Keçiören Belediye Başkanlığı görevinde kendi tabanını oluşturan Altınok geçmişten gelen ününü kullanmak istiyor. Sağ muhafazakar seçmenin tamamından oy almak istiyor. Emeklilere 5000 liralık destek vereceklerini her fırsatta söyleyen Altınok emekli seçmenin içinde bulunduğu darboğazın farkında. Ancak bu vaade eleşitirler gecikmedi. Belediye bütçesinden yapılacak bu desteğin verilmesi tartışmalara da yol açıyor. Belediyelerin sosyal yardım adı altında bu gibi desteklerde bulunmaması gerektiğini bunu merkezi hükümetin yapması gerektiğini belirtenlerde var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emeklilerle ilgili yaptığı seyyanen zammın bütçeye yük getireceği sözleri Altınok tarafından nasıl değerlendirilecek merak konusu.

Altınok’un ’emekli vaadi’ni hatırlatan yurttaş, “Emeklilere yardım yapacağız demiştiniz ya, AK Parti durumu biliyor, niye şimdi yapmıyor? İlla seçim mi olması gerekiyor?” diye sordu. Bir başka yurttaş ise “Keşke devlet verseydi, belediye değil” dedi.

Ankara’daki Yerel Seçimi Kim Kazanır? Mansur Yavaş mı ? Turgut Altınok mu?

Sonuç olarak; Ankara’daki yerel seçimlerdeki rekabet, iki deneyimli isim arasında geçiyor: Mansur Yavaş ve Turgut Altınok. Yavaş, 2019 seçimlerinde sağladığı kolay zafer ile koltuğa oturmuş, eleştirilere rağmen alt yapı yatırımları ve şeffaf belediyecilik pratikleriyle öne çıkmış bir figür. Ankara’nın metropol bölgelerinde seçim kampanyalarını yürütüyor, havaalanı ve Mamak metrolarıyla ilgili merkezi hükümetten destek beklediğini belirtiyor ve su borularının yenilenmesi gibi projelerle dikkat çekiyor.

Diğer tarafta ise AK Parti adayı Turgut Altınok var. Keçiören Belediye başkanlığından edindiği tanınırlık ve sevilen karakteri ile yola çıkan Altınok, ekonomik anlamda zor zamanlar yaşayan seçmenlerle yüzleşiyor ve kırsal kesimlere yönelik bir strateji geliştiriyor. Ayrıca emeklilere yönelik olarak 5000 Tl destek vaadi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ancak bu vaat ve ekonomiye olası etkileri tartışmalı.

Eğitim ve sağlık açısından önemli bir merkez olan Ankara’da ekonomi, yaşanan enflasyon ve işsizlik ortamı oy kararını en çok etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Emekli seçmenin yüksek oranda bulunduğu şehirde, adayların vaatleri ve emekli yardımları da seçimin anahtar noktalarından birini teşkil ediyor.

İYİ Partinin Yavaş’a destek vermeyeceklerini açıklaması ve kendi adaylarıyla seçime girmesi Yavaş’a nasıl etki edecek göreceğiz. Yavaş CHP’nin adayı olarak girmiş olsa da, İYİ Parti tabanında birçok seçmenin Yavaş’a oy verebileceği düşünülüyor. Genel seçimler öncesinde Meral Akşener’in önerdiği isimlerden biri olan Yavaş, İYİ Parti seçmeninin desteğini resmi anlamda almasa dahi popülerliğini koruyor.

Seçim Kararı Nasıl Şekillenecek?

Seçmen kararını ekonomik koşullar, adayların vaatleri ve geçmişteki performansları, partilerin ittifak stratejilerine göre belirleyecek. Ankara’daki seçimler bir anlamda şehrin geleceğine dair beklentilerin ve ihtiyaçların gelişen dinamikleri etrafında şekilleniyor. Mansur Yavaş ve Turgut Altınok arasındaki karşılaştırma, bu bağlamda yalnızca iki adayın rekabetinden çok şehrin taleplerine ve çözüm beklentilerine odaklanan geniş bir diyalog alanı sunuyor.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün