OtomotivSkoda

Skoda’nın Monte Carlo Donanım Paketinin İsmi Nerden Geliyor?

Skoda, otomobil tutkunlarının beğenisine sunduğu Monte Carlo donanım paketiyle, sportiflik ve şıklığı bir arada sunuyor. Peki, Monte Carlo anlamı nedir? Bu donanım paketinin içeriğinde neler vardır?, Nasıl ortaya çıktı ve hangi Skoda modellerinde bulunur? İşte bütün detaylar.

Tarihler 1936’yı gösterdiğinde Skoda, günümüzde bir çok modelde izlerini gördüğümüz bir yarış başarısına imza attı. Motor sporlarındaki bu başarısına ithafen çıkardığı Monte Carlo donanım paketinin tarihine bir göz atalım. 

Skoda Monte Carlo
Skoda Monte Carlo

Skoda’nın Ralli Macerası

“The Monaco” Rallisi, ilk olarak 1911 yılında Monaco’da düzenlendi. Monaco Prensi I. Albert, Monacoyu bir turizm merkezi haline getirmek istiyordu. 

Prens, ayrıca otomobil dünyasındaki gelişmeler ve yeniliklerin takip edilebilmesi için bu ralliyi organize etmeye karar verdi.  

Geçmişten günümüze farklı güzergahlarda yapılan bu ralli günümüz teknolojisine sahip araçların bile zorlanacağı bir parkura sahip. Keskin, virajlı ve dar yollara sahip parkuruyla yarışmacıları oldukça zorlayan bir pist. 

1936’da 25 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek ralli için Zdenek Pohl, Joraslav Hausman ikilisi Mlada Boleslav şehrinden Popular Sport araçlarıyla yola çıktılar. ,

1936 Monaco Rallisinde başlangıç noktaları; Atina, Bükreş, Palermo; Stavanger ve Talin’di. Skoda adına yarışa katılan Pohl ve Hausman Atinadan yola çıkmaya karar verdiler. Atina’dan yola çıkmalarındaki motivasyon rotanın uzun olması ve zorluğu olmuştu. Çeşitli kriterlere göre puan toplanacağından Skoda bu şekilde bir karar vermişti.

Pohl ve Hausman ikilisi; Monaco’ya ulaşmak için; Selanik, Belgrad, Budapeşte, Viyana, Strazburg ve Avignon güzergahını kullandılar.

Toplam kat ettikleri yol 3850 kilometreden fazlaydı. Bunu 1936 yılında spor bir otomobille yapmayı başardılar. Bu yolculukları ise rekor bir sürede 4 günde tamamladılar.

Pohl ve Hausman yolculuk boyunca başlarından geçenleri şu şekilde aktarmışlar;

“Yol boyunca tuhaf şeyler gördüm. Bir keresinde bir at son hızla bize doğru geliyordu ; başka bir sefer bir filden kaçmak zorunda kaldım. Yol elbette açıktı; dört gece uykusuz kaldıktan sonra halüsinasyon görüyorduk. Motorun uğultusu bizi yoruyordu, üstelik hava da çok sisliydi.”

Bu yolculuklarının sonunda 105 takımdan sadece 72 araç zorlu Monte Carlo Rallisini tamamlamayı başardı. 

Çek üreticinin yarışa katıldığı Popular Sport Modeli, 1500cc klasmanında ceza puanı almadan yarışı ikinci sırada tamamladı. 

Bu başarıdan sonra marka Monaco Rallisi başarısına ithafen özel spor araç serisi çıkarmaya karar verdi. 

Temmuz 1936’da Skoda, Popular Monte Carlo roadster adıyla bir model çıkardı. Coupe formundaki bu aracın resmi tanıtımı ise Paris Otomobil fuarında 1 Ekim 1936 tarihinde yapıldı. Bu aracı almak isteyenler arasında zamanın Yugoslav Kralı 14 yaşındaki II Karadordevic de bulunuyordu.

O zamandan günümüze ulaşan 20 kopyadan birisi Mlada Bloslav müzesinde sergilenmektedir.

Skoda Motor Sporlarında Monte Carlo’nun Yeri 

Skoda, motor sporlarında uzun yıllardır başarılar elde eden bir marka. 1930’larda elde ettiği başarılara ithafen Monte Carlo donanım paketini araçlarında kullanıyor.

Marka müşterilerine bilinen özelliklerinden simply clever’ın yanında sportif araçlar çıkarabileceğini de göstermek istiyor. 

Skoda motor sporlarında elde ettiği başarıların devamını getirmek için yeniliklerini sürdürüyor. 

Dünya Ralli Şampiyonası ve Avrupa Ralli Şampiyonası’nda marka adına yarışan Fabia RS Rally modelinin özellikleri şu şekilde;

Motor: 1.6 turbo sıralı 4 silindir 289 HP 430 nm tork üretebilen motor 4 çeker özelliğine sahip. 

Hangi Skoda Modellerinde Monte Carlo Donanım Paketi Var?

Skoda, Monte Carlo donanım paketini pistlerdeki başarısından ilham alarak sokaklara taşımayı hedefliyor. İç ve dış tasarımda Monte Carlo imzası taşıyan modellerde bu ruhu görmek mümkün. Aracında sportif öğeler barındırmak isteyen sürücüler Monte Carlo imzalı Skoda araçları tercih ediyorlar. 

İki dünya savaşı arasındaki dönemin tarzından etkilenen ve siyah dokunuşlara sahip Monte Carlo bu şekilde ortaya çıktı. 

Fabia, Scala ve Kamiq Monte Carlo modelleri, diğer donanım paketlerine göre daha sportif dokunuşlara sahipler. 

Bu modellerde bulunan Monte Carlo eklentiler ve ekipmanlar Monako Prensliğindeki Rallide büyük motor sporlarına bir göndermedir. 

Scala ve Kamiq’in Monte Carlo donanım seviyesine sahip modelleri  Avrupa ve Uzak Doğu pazarında hali hazırda satılıyor. 

Türkiye’de satışta olan modellerinde Monte Carlo Seçeneği bulunmuyor. Ülkemizde sadece Fabia Monte Carlo versiyonun satışı yapılmaktadır. 

Skoda’nın Makyaj operasyonundan geçirdiği Kamiq ve Scala modellerinin Monte Carlo versiyonlarının ise bu sefer Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. 

ŠKODA, hem yarış pistlerinde hem de sokaklarda heyecan verici bir performans ve kalite sunmaya devam ediyor. Motor sporları, markanın DNA’sının bir parçasıdır ve gelecekte de bu tutkuyu ve başarıyı sürdürmesini bekleyebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Monte Carlo donanım paketi hangi Skoda modellerinde bulunabilir?

Monte Carlo donanım paketi Skoda’nın; Scala, Fabia, Kamiq modellerinde bulunur. 

2. Monte Carlo donanım paketi sadece dış tasarımı mı etkiler?

Hayır, Monte Carlo donanım paketi iç ve dış tasarımı etkiler. İç mekanda da sportif detaylar ile özel dokunuşlar bulunabilir.

3. Skoda Monte Carlo’nun performansı diğer modellerden farklı mı?

Monte Carlo donanım paketi, genellikle daha sportif bir görünüm ve bazı modellerde daha güçlü motor seçenekleri sunar, bu nedenle performans açısından farklılık gösterebilir.

4. Skoda’nın Monte Carlo donanım paketi sürüş deneyimini nasıl etkiler?

Monte Carlo donanım paketi, sürüş deneyimini daha dinamik ve heyecan verici hale getirebilir. Sportif detaylar ve özel tasarım unsurları sürücülere daha keyifli bir sürüş sunar.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün