Scala
Trend

Skoda Scala Monte Carlo: Yeni 1 yüz yeni hayat!

Skoda Scala 2018’de ilk tanıtıldığında oldukça büyük bir heyecan yaratmıştı. VW Passat- Skoda Superb rekabetine benzer, Scala-Golf rekabeti bekliyorduk. Ancak bu durum pek tahmin edildiği şekilde gerçekleşmedi. Skoda bu aracı Golf ve Leon’unda üretildiği MQB platformunda üretmek yerine Polo, İbiza ve Kamiq gibi araçların üretildiği MQBA0 platformunda üretince Golfe rakip bir araç göremedik. Ancak geçtiğimiz haftalarda makyajlı versiyonunun satışa çıkmasıyla birlikte işler biraz değişebilir! Çünkü Skoda Scala Monte Carlo donanım paketi Türkiye’ye geliyor.

2020 yılında dünyada ve ülkemizde pandemi tüm hızıyla sürerken arabalara olan talep dünyada olduğu kadar ülkemizde de artmıştı. Türkiye’de otomobillere artan talebin sebebi sadece pandemi değil aynı zamanda artan enflasyondu. Arabaların bir yatırım aracına dönüşmesiyle birlikte talep artmıs, ucuz kredilerle otomobil alımı desteklenmişti.

Artan enflasyonun yanında döviz kurlarında ki sürekli artış ve otomobillerin artık yatırım aracına dönüşmesiyle fiyatlar tavan yapmıştı. Kullanıcılar araç bulmakta zorlanırken Skoda, filo satışlarıyla Scala modelini son kullanıcıdan önce satışa sununca olanlar olmuştu. Ekonomi hafızamızı tazelediysek konumuza devam edelim.

2020 yılında araçlara olan talep bir hayli fazlayken. Skoda bir pazarlama faciası yaparak Skoda Scala’yı son kullanıcılardan önce filolara satarak Türkiye’ye bu şekilde giriş yapmayı tercih etti.

Yeni bir aracın ilk tanıtımının şirket aracı olarak yapılmasının ne kadar yanlış bir karar olduğunu daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Okumak isteyenler için yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Skoda Scala Makyajı

Geçtiğimiz Ağustos ayında geçirdiği makyaj operasyonu Scala’ya yeni bir görünüm kazandırdı. VW Grubu araçlara uygulanan makyaj genellikle kısıtlı olur, aracın çehresini değiştirmekten çok kusurların kapatılmaya çalışıldığı bir “makyaj” gibi olurdu.

Scala makyaj operasyonuyla köklü bir değişime uğramış. Aracın ön tarafı daha sportif bir hale gelmiş. Bu değişimler bu sefer geniş kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlayabilir.

İç mekanda beklediğimiz radikal değişiklikler maalesef bulunmuyor. Elektronik el freni beklentimiz bu seferde gelmedi. Bunun için kasa değişimini beklemememiz gerekecek. Ön konsol, multimedya ve dijital gösterge panellerinde değişiklik yapılmış.

Skoda Scala MK1- Makyajlı Skoda Scala

Bunlar araca uygulanan ve makyajla gerçekleşen değişikliklerden bazılarıydı. Şimdi asıl odak noktamıza gelelim. Makyaj ve yeni donanım paketiyle birlikte Scala daha geniş bir kitleye ulaşabilir. Yani Skoda Scala Monte Carlo ile birlikte. Neden böyle düşünüyorum derseniz makyajla birlikte yeni bir model haline geldiğini düşünüyorum.

Yeni Skoda Scala Makyajıyla far grubunda tasarım aracı daha sportif yapmış.

Donanım isimleri bile değişen bu araçta bizi bir çok yenilik bekliyor. Klima grubunda yapılan iyileştirmeyle birlikte artık fan hızını manuel olarak multimedya ekranından değil klima panelinden yapabileceksiniz.

Multimedya ekranı da değişti. Ekran boyutu muhtemelen donanım paketine göre değişecek. Analog ekranlarını yerini ise artık dijital ekranlar alacak.

Scala’nın kaderini değiştirecek gelişme ise Monte Carlo donanım paketinin Türkiye’ye gelecek olması. Sportif detaylarıyla dikkat çeken bu donanım hali hazırda Türkiye piyasasın Fabia modelinde mevcut. Monte Carlo isminin Skoda için önemini merak ediyorsanız aşağıdaki yazıma da göz atabilirsiniz.

Makyajlı Skoda Scala ile daha sportif detaylara kavuşan model, donanım paketlerinde de değişkliğe gitti. Comfort, Elite ve Premium donanım paketlerinin yerini SE, SE L ve Monte Carlo paketleri alacak. Donanım paketlerinde ki değişikliklerin nedeni araca yeni bir kimlik kazandırmak amacıyla yapılmış gibi.

Monte Carlo donanım paketi bu sefer Sadece Fabia modelinde değil Kamiq ve Scala Modellerinde de olacak.

Donanım paketleri arasındaki farklar ve detaylar ise şu şekilde;

Scala SE

SE, yeni Skoda Scala serisini 22.095 £ fiyattan başlıyor. Bu donanım paketinde; 16 inç alaşım jantlar, Apple CarPlay ve Android Auto özellikli 8,25 inç dokunmatik multimedya ekranı, anahtarsız giriş, çift bölgeli otomatik klima ve arka park sensörleri standart olarak geliyor.

Scala SE L

SE L’e donanım paketinde; 17 inç alaşım jantlar, 9,2 inç dokunmatik ekran, krom dış kaplama ve karartılmış arka camla birlikte satışa sunulacak. Ayrıca 10,25 inçlik virtual cockpit ve iç ambiyans aydınlatmayla gelecek.

Bu donanımlar ve uygulanan makyaj sonrası Scala hakkettiği değeri görecek mi hep birlikte göreceğiz. Hatchback otomobilden beklenmeyecek ölçüde bir geniş mekan sunan aracın eksileri de yok değil ancak Türkiye pazarında hakkettiği değeri görmeyen bir model olduğunu da belirtmekte fayda var.

Skoda Scala Monte Carlo

Skoda Scala Monte Carlo donanım paketinde daha sportif bir dış tasarım, 18 inç alaşım jantlar, tam LED farlar, panoramik cam tavan ve geri görüş kamerası özellikleri bulunuyor.

Fiyatlandırmayla ilgili olarak bir kaç hususu belirtmek istiyorum. Mevcut durumda Skoda Scala’nın fiyatlandırma politikasını eleştiren biri olarak makyajlanan modelle birlikte daha dikkatli bir fiyatlandırma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Skoda yetkilileri nasıl bir adım atacaklar göreceğiz. Ancak mevcut modele göre daha pahalı olacağı da açık.

Skoda makyajla birlikte Scala modelini daha sportif bir forma kavuşturdu. Yeni donanım paketleri ve iyileştirmeler sayesinde Scala’nın kaderi değişebilir. Hedef kitlesine yönelik yapılacak pazarlama adımları bu modelin satışlarını artıracaktır.

Siz Skoda Scala ile ilgili ne düşünüyorsunuz. Skoda Scala Monte Carlo Donanım paketi ile hakketiği değeri bu sefer bulabilir mi?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün